Dolar se ve čtvrtek vyšplhal na 24leté maximum vůči japonskému jenu, protože investoři se připravují na zvýšení amerických úrokových sazeb, zatímco japonské sazby zůstávají pevně na zemi.
V asijském obchodování dosáhla zelená bankovka maxima 139,69 jenu, což je nejvyšší hodnota od roku 1998, poté co si oproti závěru předchozího dne připsala přibližně 0,5 %. Naposledy vzrostla o 0,17 % na 139,2 jenu.
„Hlavním faktorem zůstává diferenciál sazeb mezi Japonskem a Spojenými státy a i dnešní cenová akce pouze následuje noční pohyb amerických sazeb směrem vzhůru. Myslíme si, že další vývoj bude záviset na tom, jak se budou chovat americké sazby,“ uvedl Sosuke Nakamura, stratég společnosti JPMorgan (NYSE:JPM) v Tokiu.
Očekávání zvýšení sazeb v USA o 75 bazických bodů na zasedání Federálního rezervního systému příští měsíc rostou díky solidním ekonomickým údajům, přičemž futures na Fed fondy naposledy ukazovaly na zhruba 75% šanci takového zvýšení.
To pomohlo zvýšit výnosy referenčních desetiletých amerických státních dluhopisů na dvouměsíční maximum 3,219 % na počátku úterý. Japonská politika kontroly výnosové křivky znamená, že výnos tamních desetiletých státních dluhopisů činí pouze 0,24 %.
EUR/USD – Zdroj: Autochartist
Jeden z vysokých představitelů ministerstva financí ve čtvrtek uvedl, že Japonsko sleduje pohyby měn s „vysokou naléhavostí“.
Prudce rostoucí dolar přitlačil dolů i ostatní hlavní měny.
Euro kleslo o 0,3 % a drží se jen těsně nad paritou 1,00235 USD, zatímco australský a novozélandský dolar citlivé na riziko se dostaly na nejnižší úrovně od července.
Později ztráty zmírnily, takže australský dolar klesl o 0,18 % na 0,6831 USD a kiwi o 0,24 % na 0,6105 USD.
Sterling byl o 0,16 % níže na 1,16015 USD, když se mírně zotavil z nového 2,5letého minima 1,1570 USD, kterého dosáhl na začátku seance. Libra v srpnu ztratila 4,6 %, což je její nejprudší měsíční pokles od října 2016.
„Vysoká inflace a dodávky (plynu) jsou stále hlavními problémy jak v eurozóně, tak ve Spojeném království, a myslím, že to bude udržovat tlak na pokles obou těchto měn,“ řekl Joseph Capurso, vedoucí oddělení mezinárodní ekonomiky v Commonwealth Bank of Australia.
AUD/USD – Zdroj: Autochartist
„Vidím, že se euro poměrně brzy opět vrátí pod paritu.“
Podle údajů zveřejněných ve středu inflace v eurozóně v srpnu vzrostla na rekordní úroveň 9,1 %, což upevňuje argumenty pro další velké zvyšování sazeb Evropské centrální banky s cílem ji zkrotit.
Index amerického dolaru, který měří zelenou bankovku vůči koši měn, vzrostl o 0,18 % na 108,93, což není daleko od jeho dvacetiletého maxima 109,48, kterého dosáhl v pondělí.
Jiné měnové páry
NZD/USD se mírně odráží od několikatýdenního minima, kterého dosáhl ve čtvrtek.EUR/GBP přitahuje nákupy v blízkosti oblasti 0,8630-0,8625 a zastavuje svůj intradenní pokles z dvouměsíčního maxima, kterého dosáhl tento čtvrtek. Pár se aktuálně nachází kolem úrovně 0,8600, za celý den téměř beze změny.Výrazný tlak na zlotý, pokud by NBP v září nepřistoupila ke zvýšení o 50 bazických bodů.USD/CHF obnovuje intradenní minimum poblíž 0,9765 po překvapivé pozitivní švýcarské statistice během čtvrtečního brzkého rána. Pár švýcarské měny (CHF) přitom testuje čtyřdenní růstový trend poblíž nejvyšších úrovní od 15. července.