Prodloužená fáze pomalé obchodní aktivity s bitcoinem, přední virtuální měnou, by mohla přetrvat ještě další měsíc, protože obchodníci zůstávají v ústraní a pozorně sledují vývoj nejistoty. Klíčovou z nich je směr, kterým by se mohla ubírat měnová politika Spojených států směrem ke snižování úrokových sazeb, a nadcházející prezidentské volby v USA, které zřejmě způsobují vlny na trhu s bitcoiny.
Srpen se ukázal jako náročný měsíc pro Bitcoin, který se propadl o 10,25 %, což znamenalo jeho nejhorší výkon od dubna. Ether, další klíčová kryptoměna, zaznamenal v srpnu také prudký pokles o 23,66 %; jedná se o třetí po sobě jdoucí měsíční pokles a nejhorší výkon od června 2022. Zajímavé je, že rozdílný trend ve výkonnosti Bitcoinu a Etheru podtrhuje náladu na trhu. Naznačuje, že navzdory některým sporadickým úspěchům, které zaznamenal Bitcoin poháněný ETF v roce 2024, se většímu krypto trhu nepodařilo navázat na rally Bitcoinu na jeho historický vrchol a místo toho se potácí.
Rob Ginsberg, technický analytik ve společnosti Wolff Research, se vyjádřil k celkovému zdraví krypto trhu opatrně. “Celkový obrázek kryptoměnového prostředí se nyní zdá být pochmurný,” řekl Ginsberg. Jeho analýza odhalila, že Bitcoin se v současné době utápí v propadu a je uvězněn ve zmenšujícím se obchodním rozpětí, protože jeho cena z březnového maxima neustále klesá. Nabídl spíše medvědí perspektivu, když řekl: “Zatímco vymanění se z této rutiny by bylo vysoce býčí, my tento trend nadále podporujeme. Je pravděpodobné, že by se bitcoin mohl v nadcházejících týdnech vrátit ke svému březnovému minimu kolem 50 000 USD.”
Zdroj: Getty Images
K tomuto chmurnému výhledu dodal: “Od dosažení svého maxima v březnu je trend Bitcoinu ve znamení soustavného poklesu, který vyvrcholil sérií nižších maxim a nižších minim.” Ginsberg dále dodal: “Dokud nedojde k znatelnému posunu v tomto vzorci, ať už prostřednictvím přímého obratu, nebo pozvolnějšího vzestupu, budeme i nadále zastávat medvědí postoj k blízkému až střednědobému směřování ceny Bitcoinu.”
Ve světle tohoto trendu není skutečnost, že se Bitcoin již během prázdninového víkendového obchodování vydal na cestu dolů a přiblížil se k hranici 58 000 USD, nijak překvapivá. Z historického hlediska je měsíc září pro Bitcoin i další trhy včetně amerických akcií obvykle krutý. Bitcoin vykázal ztráty za osm z posledních 11 září, přičemž průměrná roční ztráta činila 4,8 %. Loňský rok se však tomuto trendu vymykal a v září ukončil pro Bitcoin šestiletou sérii ztrát.
Bitcoin se od dubna ocitl ve svízelné situaci, kdy kolísá mezi 50 000 a 70 000 USD. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat ještě nejméně jeden měsíc. Alex Thorn, vedoucí výzkumu ve společnosti Galaxy Digital, která se zabývá správou kryptoaktiv, spojil většinu srpnového poklesu s nadměrnou nabídkou Bitcoinu a propadem na akciovém trhu. Většina těchto problémů s nadměrnou nabídkou se však nyní zmírnila nebo zcela vyřešila.
Při diskusi o obnově zásob bitcoinů americké vlády z dřívějších krádeží Thorn uvedl: “Velká část zbývajících zásob bitcoinů americké vlády byla obnovena z krádeží a očekává se, že bude spíše vrácena než prodána.
Kromě toho upřesnil pozitivní vývoj na dalších frontách: ” Německo dokončilo svůj prodej, Bitcoiny z majetku Mt. Gox byly z velké části rozšířeny a všechny bankroty převedly dostupné mince věřitelům. Z hlediska nabídky se zdá, že Bitcoin má do budoucna pevný základ.”
Při předpovědi pozitivního obratu událostí v budoucnu Thorn uvedl: “Pozitivní impuls může přinést distribuce hotovosti ze strany FTX, kterou podle našeho očekávání zahájí pozůstalost v průběhu příštích šesti měsíců. To bude znamenat dodání značného množství hotovosti skupině věřitelů, z nichž většinu tvoří známí kryptoinvestoři. To by je mohlo podnítit k reinvesticím do tohoto odvětví.”
Zdroj: Getty Images
Thorn se domnívá, že vzhledem k obrovským dopadům amerických prezidentských voleb na investory zůstane bitcoin pravděpodobně v rozmezí až do listopadu. Vyslovuje názor, že vítězství Trumpa by mohlo potenciálně vyvolat růst Bitcoinu, zatímco Harrisové vítězství bude mít pravděpodobně minimální dopad na pokles.
Podobný názor vyjádřil také John Todaro, analytik společnosti Needham. “Předpokládám další turbulence, dokud nebudeme mít více jasno ohledně očekávání ohledně snižování sazeb a výsledku voleb,” řekl. “V tuto chvíli se zdá, že se ve volebním klání neobjevil žádný jasný favorit.”
Zatímco trh má zabudováno výrazné snížení sazeb, skutečná otázka se vznáší kolem počtu a načasování těchto snížení. Thorn předložil pohled, že pouze neočekávaný krok pravděpodobně ovlivní krátkodobou trajektorii ceny Bitcoinu. Bude pozorně sledováno, zda nadcházející dvoudenní zasedání Federálního rezervního systému 17. a 18. září přinese překvapení, nebo pouze zopakuje očekávaná oznámení.