Americký akciový trh klesá již tři týdny v řadě, přičemž ani solidní páteční zpráva o zaměstnanosti nedokázala zastavit odpolední propad před svátečním víkendem, a nyní se Wall Street dostává do nejslabšího sezónního období.
Letní rallye se rychle vytrácí, protože investoři se snaží najít důvod, proč by se trh měl znovu otočit.
„Myslím, že to, co jsme viděli v posledních několika týdnech a co skutečně dostalo turbo náboj s Powellovým projevem v Jackson Hole minulý týden, byla skutečnost, že trh byl pravděpodobně trochu příliš optimistický nebo si začal přát určitý holubičí obrat ze strany Fedu,“ řekl Jacob Jolly, senior investiční stratég společnosti BNY Mellon Investment Management. „A myslím, že tato myšlenka byla v tuto chvíli z trhu docela čistě vymazána.“
Zdroj: Unsplash
A srpnový pokles trhu se nyní přelil do září, které bylo podle Almanachu obchodníků s cennými papíry nejhorším měsícem pro akcie od roku 1950, a to i přes některé silné roky v poslední době. Ve skutečnosti se akcie v září od roku 1950 v průměru propadly o 0,5 %.
Klesající trend a historické souvislosti povedou některé investory k lovu defenzivních akcií, dokud se nevyjasní. Společnost CNBC Pro provedla screening akcií v sektorech veřejných služeb, zdravotní péče a necyklických spotřebitelských produktů s vysokým ratingem od Wall Street, nárůstem alespoň o 10 % k jejich průměrné cílové ceně a dividendovým výnosem nad 2 %.
Podle společnosti FactSet jsou na seznamu dobře zastoupeny akcie utilit, přičemž společnost AES Corp. vede s nákupním hodnocením od téměř 77 % analytiků. Akcie této společnosti také v letošním roce vzrostly o přibližně 6 %.
Vzhledem ke svému regulovanému statusu mají utility tendenci dosahovat relativně stálých zisků v dobrých i špatných časech, což je může činit atraktivnějšími v době hospodářského poklesu.
Akcie utilit obvykle nepředstavují velký růst při oživení trhu, ale Public Service Enterprise Group se obchoduje asi 14 % pod svou průměrnou cílovou cenou. Akcie mají také dividendový výnos vyšší než 3,2 %.
Mimo utility si k dnešnímu dni připsala malý zisk také farmaceutická společnost AbbVie, která vyplácí 4% dividendu. Tato akcie byla označena za jeden z nejlepších nápadů společnosti JPMorgan pro září, konkrétně pro investory, kteří hledají hodnotovou strategii.
Druhou nejoblíbenější akcií na seznamu je společnost Mondelez International, která se zabývá výrobou občerstvení, s nákupním hodnocením od více než 70 % analytiků. Výrobce sušenek Oreo má za sebou silné zlepšení tržeb ve druhém čtvrtletí, kdy také zvýšil dividendu.
„Toto čtvrtletí je dalším z dlouhé řady lepších než očekávaných výsledků společnosti Mondelez, které vypovídají o síle jejích obchodních základů a silném růstovém profilu jejích kategorií,“ napsal koncem července ve zprávě klientům analytik společnosti Stifel Christopher Growe, který má na akcie nákupní rating. „Společnost dobře zvládá inflační prostředí – ceny vzrostly o 8 % a objem skutečně vzrostl, a to o 5 %, což výrazně předčilo náš odhad,“ dodal Growe.
Jednou z akcií na seznamu, která letos zatím nebyla defenzivní, je Target. Maloobchodní řetězec se potýká s řízením svých zásob, protože spotřebitelské výdaje se přesunuly směrem ke službám a odklonily se od zboží.
Podle analytika Citi Paula Lejueze se však po dvou těžkých čtvrtletích může zisk na akcii Targetu brzy zotavit.
Zdroj: Getty Images
„Zatímco zisk na akcii TGT v 1H22 klesl o 65 %, vedení společnosti předpokládá ve 2H pokles zisku na akcii o 11 %. A v rámci tohoto výhledu na 2H předpokládá pokles EPS ve 3Q o více než 30 %, zatímco ve 4Q se očekává nárůst o téměř 10 %,“ napsal Lejuez, který má na akcie neutrální rating, ve zprávě klientům 23. srpna.
Ostatní analytici jsou vůči společnosti Target optimističtější než Lejuez, přibližně 55 % z nich má na akcie nákupní rating. Společnost Target se obchoduje více než 16 % pod průměrnou cílovou cenou analytiků.