Evropská měna a akcie klesají kvůli zastavení dodávek ruského plynu

Evropské akcie klesly již pošesté za posledních sedm dní a euro se propadlo na dvacetileté minimum poté, co Rusko vystupňovalo energetickou krizi na kontinentu uzavřením klíčových plynových kohoutků, což signalizuje, že podniky a domácnosti v regionu čeká dlouhá studená zima.

Evropské státy v čele s Německem o víkendu oznámily opatření k řešení krize životních nákladů a spirály růstu cen energií poté, co ruský státní výrobce plynu Gazprom PJSC v pátek oznámil, že na neurčito zastaví dodávky prostřednictvím plynovodu Nord Stream.

Společná měna v pondělí klesla až o 0,8 % na 98,78 amerického centu, což je nejslabší hodnota od roku 2002. Evropský benchmark Stoxx 600 klesl až o 1,7 % v čele s automobilkami a chemickými společnostmi. Německý index DAX a italský FTSE MIB se propadly o více než 2 %, zatímco bezpečné německé dluhopisy při volatilním obchodování klesly, čímž se desetiletý výnos zvýšil o 3,1 bazického bodu.

Zastavení dodávek plynu „je další ranou pro evropský ekonomický výhled, kvůli kterému je euro v nejbližší době slabé kvůli rizikům spojeným s řízením,“ uvedl Piet Philip Christiansen, hlavní stratég Danske Bank v Kodani.

Graf EUR/USD – Zdroj: Tradingview.com

„Zároveň je další stimulační balíček z Německa pokusem udržet růst nad vodou, což ztěžuje prognózu inflace a práci pro ECB.“

To může vést k dalšímu zpřísnění v důsledku prodloužení inflačních tlaků, což bude tlačit na růst předstihových výnosů, dodal.

Energetická krize se prohlubuje od doby, kdy ruská invaze na Ukrajinu prudce zvýšila ceny komodit a poškodila vztahy mezi Kremlem a Evropou. To bylo významným faktorem, který minulý měsíc poprvé za dvacet let posunul euro na paritu s dolarem. Nové napětí v dodávkách energií před zimním obdobím hrozí, že bude dále brzdit regionální ekonomiku v době, kdy rostoucí spotřebitelské ceny vyvíjejí tlak na ECB, aby zpřísnila měnovou politiku.

Výzva Lagardeové

Zdroj: Unsplash

Roste očekávání, že ECB zvýší sazby o 75 bazických bodů již ve čtvrtek. Rozhodnutí zůstává náročné, protože šéfka Christine Lagardeová a její kolegové zvládají dvojí problém vysoké inflace a hrozící recese.

„V určitém okamžiku se trhy mohou začít ptát, jak velkou inflaci jsou centrální banky ochotny tolerovat, pokud se ekonomiky propadnou do recese, zejména pokud je kořen této inflace způsoben nabídkou,“ uvedl Su-Lin Ong, vedoucí australské ekonomické a fixně-výnosové strategie v Royal Bank of Canada. „Slabší růst nebo recese a slabší trh práce jsou nakonec cenou, kterou je třeba zaplatit, ale dlouhodobě zvýšené ceny energií by mohly zmírnit rozsah kroků ECB jak v tomto týdnu, tak v průběhu cyklu.“

Na znamení závažnosti problému Německo v neděli představilo plán pomoci v hodnotě zhruba 65 miliard eur, zatímco Finsko uvedlo, že bude stabilizovat trh s energií pomocí programu v hodnotě 10 miliard USD. Švédsko v sobotu oznámilo nouzovou podporu pro své energetické společnosti ve výši 23 miliard dolarů, protože se snaží odvrátit širší finanční krizi.

Analytici Goldman Sachs Group Inc. pod vedením Kamakshyi Trivediho snížili své prognózy pro euro na 97 centů v příštích třech měsících z předchozích 99 centů, jak uvedli v pátek v poznámce před oznámením různých balíčků pomoci. Domnívají se také, že euro zůstane pod paritou s dolarem po dobu šesti měsíců. Dříve předpovídali oživení na 1,02 dolaru.

„Eurozóna sice dosáhla značného pokroku při shromažďování zásob plynu pro nadcházející zimu, ale stalo se tak za cenu výrazného snížení poptávky prostřednictvím omezení produkce a zcela nevylučuje riziko vážnějšího narušení dodávek v průběhu zimy,“ uvedli v poznámce.