Americký dolar drtí jen, zvyšují se agresivní sázky Fedu. Evropská měna klesá

Dolar se ve středu dostal na 24leté maximum vůči jenu poté, co ekonomické údaje z USA posílily názor, že Federální rezervní systém bude pokračovat v agresivním zpřísňování politiky.

Čínský jüan se propadl na dvouleté minimum a přiblížil se k psychologicky důležité hranici 7 za dolar, a to navzdory krokům úřadů k zastavení jeho poklesu. Filipínské peso se propadlo na rekordní minimum.

Euro se pohybovalo nedaleko úterního dvacetiletého minima, hluboko pod paritou, zatímco ministři Evropské unie se chystají na páteční setkání, na kterém budou jednat o energetické krizi, která sužuje průmysl a tlačí na domácnosti.

Americký průmysl služeb se minulý měsíc nečekaně zvedl, což posílilo názor, že ekonomika není v recesi, a poskytlo Fedu prostor pro další zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů 21. září. Trhy v současné době dávají tomuto scénáři 75% pravděpodobnost a 25% šanci na zvýšení o půl procentního bodu.

Poprvé od srpna 1998 se dolar vyšplhal až na 144,38 jenu. Japonská měna je extrémně citlivá na pohyby dlouhodobých amerických sazeb a výnos desetiletého státního dluhopisu se během tokijského obchodování vyšplhal až na 3,365 %, což je úroveň, kterou jsme neviděli od 16. června.

EUR/USD – Zdroj: Autochartist

Hlavní mluvčí japonské vlády, hlavní tajemník kabinetu Hirokazu Matsuno, na tiskovém brífinku uvedl, že administrativa by chtěla podniknout nezbytné kroky, pokud budou pokračovat „rychlé, jednostranné“ pohyby na měnových trzích, čímž zesílil rétoriku popisující téměř 9% měsíční pokles jenu.

Již dříve během dne citovala stejný argument japonská tisková agentura Jiji japonského ministra financí Šunichiho Suzukiho.

„Rychlost, s jakou dolar vůči jenu posiluje, se vymyká kontrole a hrozí, že nebude ukotven,“ uvedl Davis Hall, vedoucí kapitálových trhů ve společnosti Indosuez Wealth Management Asia.

„Právě teď přitahujete všechny, aby přestali házet ručník do ringu,“ dodal. „Mohli bychom dosáhnout 148 bez zásahu MOF (ministerstva financí).“

Mnozí analytici však považují intervenci za obtížnou, neboť hybnou silou poklesu jenu vůči dolaru je prohlubující se divergence v měnové politice. Jednostranná akce by podle nich byla ještě méně účinná.

„Zahraniční centrální banky se prioritně zabývají inflací a nemohou si dovolit dělat si starosti s výkyvy směnného kurzu,“ řekl Rikiya Takebe, hlavní stratég společnosti Okasan Securities.

„Měnová intervence nebo revize měnové politiky ze strany Bank of Japan budou pravděpodobně obtížné a nebude snadné zastavit pokles jenu.“

Zdroj: Unsplash

Podle měnových stratégů, kteří se zúčastnili průzkumu agentury Reuters, zůstane dolar silou, se kterou se bude muset počítat po zbytek letošního roku a v příštím roce, protože úrokové sazby v USA rostou a ekonomika dosahuje lepších výsledků než její konkurenti.

Euro se pohybovalo pod úrovní 99 centů poté, co se přes noc propadlo až na 0,9864 USD. Evropská centrální banka podle všeho ve čtvrtek pravděpodobně přinese zvýšení sazeb o 75 bazických bodů, ale obchodníci se zřejmě více soustředí na rozhodnutí Ruska ponechat klíčový plynovod Nord Stream 1 uzavřený na dobu neurčitou.

Sterling ztratil 0,32 % na 1,1480 USD a přiblížil se tak k 2,5letému minimu 1,1444 USD, kterého dosáhl v pondělí, přičemž Velká Británie se také zmítá v energetické krizi, a to navzdory plánům nové premiérky Liz Trussové na masivní podpůrný balíček.

Americký dolarový index, který měří zelenou bankovku vůči šesti hlavním partnerům, dosáhl nového dvacetiletého maxima 110,69.

Pevninský jüan oslabil na minimum 6,9808, což je nejnižší úroveň od srpna 2020, a to i poté, co centrální banka nadále stanovila oficiální orientaci měny pevněji, než předpokládal trh. Zklamání z údajů o čínském obchodu dále zhoršilo náladu.

Filipínské peso se propadlo na rekordně nízkou úroveň 57,32 za dolar.

Novozélandský dolar klesl na nejnižší hodnotu od května 2020 na 0,5997 dolaru a singapurský dolar se snížil na nejslabší hodnotu od června 2020 na 1,4107 dolaru za greenback.