Dolar dnes na devizových trzích výrazně zpevňuje a například vůči japonskému jenu je nejsilnější za 24 let. Mnohaletá maxima posouvá i k euru a zpevňuje také vůči britské libře. Hospodářské problémy v Evropě podle analytiků totiž kontrastují se silnou americkou ekonomikou.
Krátce po 15:00 SELČ dolar k euru přidával asi 1,5 procenta a pohyboval se v blízkosti 144,90 jenu. To je maximum za 24 let. Euro k němu dál mírně ztrácelo a nacházelo se kolem 0,9905 USD, stále je tak v blízkosti minima za dobu své existence. Britská libra pak odepisovala 0,8 procenta na 1,1430 USD.
Dolar v průběhu dne k jenu vystoupil až do těsné blízkosti 145 jenů, a byl tak na maximu od srpna 1998. Pokud výrazněji zpevní, je na dosah hodnoty 147,13 jenu, což bylo maximum roku 1998.
Britská libra se jen těsně drží nad hodnotou 1,1413 USD a pokud spadne níž, bude nejslabší od roku 1985, ukazují data společnosti Refinitiv.
„Tento týden se v růstu dolaru odrážejí sílící rizika tvrdého přistání evropské ekonomiky,“ řekl šéf devizových obchodů ve společnosti BMO Capital Markets Stephen Gallo. Tvrdým přistáním ekonomiky se rozumí její prudké zpomalení, které se neobejde bez vedlejších negativních dopadů na podniky a spotřebitele.
Zdroj: Unsplash
Vliv mají podle Galla i další rizika v Evropě, například celkový fiskální obraz, stagflace a zpřísňování měnové politiky v situaci, kdy kontinent velmi pravděpodobně směřuje do hospodářské recese. Stagflace je situace, kterou charakterizuje vysoká inflace, stagnace poptávky a případně i vysoká nezaměstnanost.
Evropská centrální banka (ECB) podle analytiků ve čtvrtek pravděpodobně zvýší základní úrok o 0,75 procenta, což by bylo více, než se očekávalo ještě nedávno. Eurozóna se totiž potýká s prudkým růstem inflace, která v srpnu vystoupila na rekordních 9,1 procenta.
Na evropskou ekonomiku nepříznivě doléhají spory s Ruskem, které na neurčito zastavilo dodávky plynu do Evropské unie klíčovým plynovodem Nord Stream 1. Západ je s Ruskem ve sporu kvůli únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu. „Jediná otázka, pokud jde o recesi, je jak hluboká ta recese bude,“ řekl k vyhlídkám evropské ekonomiky Gallo z BMO Capital Markets, kterého cituje agentura Reuters.
Naopak americká ekonomika ukazuje odlišný obraz vývoje. Rozsáhlý sektor služeb ve Spojených státech v srpnu nečekaně nabral na síle, což podporuje názory, že americká ekonomika není v recesi, i když za první i druhé čtvrtletí data ukázala mírný pokles hrubého domácího produktu (HDP). Znamená to mimo jiné, že americká centrální banka (Fed) může pokračovat ve svižném zvyšování úroků, což dolaru svědčí.
„Australská centrální banka (RBA) rozhodla o zvýšení oficiální hotovostní sazby (OCR) o 50 bazických bodů na 2,35 %. Zvýšila také úrokovou sazbu pro zůstatky na účtech Exchange Settlement o 50 bb na 2,25 %. Jedná se o čtvrtý měsíc v řadě, kdy RBA zvýšila sazby o 50 bps.“
„RBA opět signalizovala, že v nadcházejících měsících bude pokračovat ve zvyšování sazeb, ale nemá předem stanovenou cestu. Nyní počítáme se zvýšením sazeb o 25 bb na zbývajících třech zasedáních v roce 2022. Tím se OCR do konce roku dostane na 3,10 %. Poté očekáváme pauzu.“