Jak by vypadala japonská měnová intervence proti slabému jenu?

Japonská vláda uvedla, že je připravena jednat, pokud budou pokračovat „rychlé a jednostranné“ pohyby na měnovém trhu, a signalizovala tak znepokojení nad poklesem jenu na nové 24leté minimum.

„Jsem znepokojen rychlými, jednostrannými pohyby na měnovém trhu v poslední době,“ řekl ve středu novinářům hlavní tajemník kabinetu Hirokazu Matsuno a dodal, že vláda „podnikne nezbytné kroky, pokud budou takové pohyby pokračovat“.

Ministr financí Shunichi Suzuki se na dotaz, jaké kroky by mohly být podniknuty k zastavení poklesu jenu, odmítl vyjádřit.

Tyto výroky jsou podobné těm, které zazněly v červnu, kdy vláda a centrální banka ve vzácném společném prohlášení vydaném po pádu japonské měny na dvacetileté minimum 134,55 vůči dolaru uvedly, že jsou „znepokojeny“ a připraveny reagovat na prudký pokles jenu. Ve středu se jen propadl na 144,38 za dolar, což je nejnižší úroveň od roku 1998.

Kromě slovní intervence má Japonsko několik možností, jak zastavit nadměrný pokles jenu. Mezi ně patří přímá intervence na měnovém trhu a nákup velkého množství jenů.

Zdroj: Unsplash

Níže uvádíme podrobnosti o tom, jak by intervence v podobě nákupu jenu mohla fungovat, jaká je pravděpodobnost, že k ní dojde, a také jaké jsou problémy:

KDY JAPONSKO NAPOSLEDY PROVEDLO INTERVENCI NA NÁKUP JENU?

Vzhledem k velké závislosti ekonomiky na vývozu se Japonsko v minulosti zaměřovalo na zastavení prudkého růstu jenu a k jeho poklesu přistupovalo zdrženlivě.

Intervence na nákup jenu byla velmi vzácná. Naposledy Japonsko intervenovalo na podporu své měny v roce 1998, kdy asijská finanční krize vyvolala výprodej jenu a rychlý odliv kapitálu z regionu. Předtím Tokio intervenovalo proti poklesu jenu v letech 1991-1992.

CO BY MOHLO PŘIMĚTKIO K OPĚTOVNÉMU NÁKUPU JENU?

Měnová intervence je nákladná a vzhledem k obtížnému ovlivňování její hodnoty na obrovském globálním devizovém trhu by mohla snadno selhat.

To je jeden z klíčových důvodů, proč je považována za krok poslední záchrany, kterému by Tokio dalo zelenou pouze v případě, že by verbální intervence nedokázala zabránit volnému pádu jenu. Pro rozhodnutí úřadů, zda a kdy zasáhnout, by byla rozhodující rychlost poklesu jenu, nikoliv jen jeho úroveň.

Někteří politici tvrdí, že intervence by přicházela v úvahu pouze v případě, že by Japonsko čelilo „trojí“ hrozbě – prodeji jenu, domácích akcií a dluhopisů -, což by se podobalo prudkému odlivu kapitálu, který zažívají některé rozvíjející se ekonomiky.

JAK BY TO FUNGOVALO?

Zdroj: Unsplash

Když Japonsko intervenuje, aby zastavilo růst jenu, ministerstvo financí vydává krátkodobé poukázky, aby získalo jeny, které pak může prodat na trhu, aby oslabilo hodnotu japonské měny.

Pokud by mělo provést intervenci k zastavení poklesu jenu, musely by úřady sáhnout do japonských devizových rezerv pro dolary, které by prodaly na trhu výměnou za jeny.

V obou případech vydá konečný příkaz k intervenci ministr financí. Bank of Japan bude vystupovat jako agent a příkaz na trhu provede.

JAKÉ JSOU PROBLÉMY?

Intervence na nákup jenů je obtížnější než prodej jenů.

Japonské devizové rezervy činí 1,33 bilionu dolarů, což je po čínských druhá největší hodnota na světě, která se pravděpodobně skládá převážně z dolarů. Rezervy jsou sice bohaté, ale mohly by se rychle zmenšovat, pokud by bylo zapotřebí obrovských částek k ovlivnění sazeb při každém zásahu Tokia.

To znamená, že existuje omezení, jak dlouho může v intervencích pokračovat, na rozdíl od intervencí na prodej jenů – kde Tokio může pokračovat v emisi bankovek, aby zvýšilo jeny.

Měnová intervence by také vyžadovala neformální souhlas japonských partnerů z G7, zejména Spojených států, pokud by měla být prováděna proti dolaru/jenu. To není snadné, protože Washington se tradičně staví proti myšlence měnové intervence, s výjimkou případů extrémní volatility na trhu.