Dolar se ve čtvrtek pohyboval poblíž dvouletého maxima dosaženého v předchozí seanci, když investoři očekávali nový pohled na cestu zpřísňování globální měnové politiky od rozhodnutí Evropské centrální banky o sazbách a komentářů šéfa Federálního rezervního systému.
Australský dolar se propadl poté, co guvernér Reserve Bank of Australia Philip Lowe navrhl pomalejší tempo zvyšování sazeb do budoucna. Novozélandská měna rovněž klesla.
Index amerického dolaru, který měří měnu vůči šesti hlavním protějškům, vzrostl o 0,04 % na 109,73 poté, co ve středu dosáhl maxima 110,79, což je úroveň nevídaná od června 2002.
Sterling oslabil o 0,25 % na 1,1506 USD a zamířil zpět k 37letému minimu z předchozího dne na 1,1407 USD.
Euro se propadlo o 0,19 % na 0,99885 USD poté, co na začátku týdne dosáhlo 20letého minima 0,9864 USD.
EUR/USD – Zdroj: Autochartist
Všeobecně se očekává, že ECB později ve čtvrtek 14:15 zvýší úrokové sazby o 75 bazických bodů (bps), aby bojovala proti rozbíhající se inflaci, ačkoli energetická krize v Evropě udržuje euro pod tlakem.
Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell se zúčastní diskuse na konferenci Cato Institute, přičemž představitelé Fedu brzy vstoupí do období výpadku před zasedáním americké centrální banky 20. a 21. září.
Nedávná rétorika je celkově nadále jestřábí.
Prezidentka bostonského Fedu Susan Collinsová v noci prohlásila, že snížení inflace zpět na 2 % je „úkolem číslo jedna“ Fedu, zatímco místopředsedkyně Fedu Lael Brainardová uvedla, že přísná měnová politika bude pokračovat „tak dlouho, jak to bude nutné ke snížení inflace“.
Peněžní trhy vytvářejí 79% kurz na to, že Fed na zasedání tento měsíc zvýší úrokovou sazbu o dalších 75 bazických bodů, což by vedlo ke zvýšení sazby federálních fondů na 3,0 % až 3,25 %.
„Nadvláda dolaru může mít za sebou poslední větší rally, než trh začne uzavírat dlouhodobé sázky s některými evropskými měnami,“ napsal ve své poznámce Edward Moya, hlavní analytik trhů ve společnosti OANDA.
USD/JPY – Zdroj: Autochartist
„Nadcházející rozhodnutí ECB o sazbách bude na FX rozhodujícím momentem, který buď vyvolá odraz směrem k paritě, nebo poskytne jasný průchod k úrovni 0,9750.“
Japonský jen ve čtvrtek vykázal určitou odolnost a obchodoval se s malou změnou na úrovni 143,815 za dolar poté, co v předchozí seanci dosáhl 24letého minima 144,99 bodu.
Jen se stal obětí zejména nedávného posilování dolaru, částečně kvůli své citlivosti na rostoucí dlouhodobé americké výnosy v souvislosti s nárůstem jestřábích sázek Fedu.
Během posledních dvou seancí se propadl o více než 3 % a dostal se na své minimum těsně pod 145 jenů za dolar, což vedlo hlavního tajemníka japonského kabinetu Hirokazu Matsuna k prohlášení, že vláda by ráda podnikla nezbytné kroky, pokud budou „rychlé, jednostranné“ pohyby na měnových trzích pokračovat.
Mezitím se australský dolar propadl o 0,7 % na 0,6721 USD a předtím se ponořil až na 0,6713 USD poté, co guvernér RBA Lowe ve svém projevu uvedl, že „důvody pro pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb jsou s rostoucí úrovní hotovostní sazby stále silnější“.
Novozélandský kiwi se propadl o 0,49 % na 0,60445 USD a dříve se dotkl 0,6037 USD, čímž se přiblížil k nejnižší hodnotě z předchozího dne na 0,5997 USD, což je úroveň naposledy zaznamenaná v květnu 2020.