Dolar si zachovává sílu vůči svým konkurentům v souvislosti s Trumpovou érou

Americký dolar ve čtvrtek posílil vůči svým hlavním protějškům, obchodoval se na ročním maximu a směřoval k pátému růstu v řadě, k čemuž přispěla očekávání trhu od dramatického návratu Donalda Trumpa do Bílého domu.

Trhy předpokládají, že nastupující Trumpova administrativa zavede obchodní cla a zpřísní imigraci i prohloubí deficit, což jsou opatření považovaná za proinflační.

Republikánská strana zvoleného prezidenta bude po jeho lednovém nástupu do funkce kontrolovat obě komory Kongresu, předpokládala ve středu společnost Edison Research, což mu poskytne široké pravomoci k prosazování jeho agendy.

Americká měna se poprvé od července vyšplhala nad 156 jenů a naposledy si připsala 0,56 % na 156,38 za dolar. Euro se propadlo na nejslabší hodnotu od listopadu 2023 a v rozkolísaném obchodování kleslo o 0,45 % na 1,05165 USD. Libra se mezitím dostala na nejnižší úroveň za poslední čtyři měsíce vůči dolaru a naposledy klesl o 0,44 % na 1,2651 USD.

Po Trumpově zvolení trh sleduje jeho jmenování a vidí, že nehodlá dělat kompromisy ohledně cílů své kampaně, ať už jde o cla nebo Čínu, uvedl Steven Englander, vedoucí oddělení FX strategie G10 ve společnosti Standard Chartered (OTC:SCBFF) v New Yorku. „Trh předpokládá, že bude pokračovat a realizovat všechny věci, které slíbil,“ řekl.


Americké výrobní ceny v říjnu vzrostly, jak ve čtvrtek oznámilo ministerstvo práce, den poté, co údaje ukázaly, že spotřebitelská inflace se minulý měsíc téměř nepohnula. Podle ministerstva práce počet Američanů, kteří podali nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti, minulý týden klesl, což naznačuje posílení trhu práce.

Zdroj: Bloomberg

Údaje nezměnily názory, že Federální rezervní systém příští měsíc přinese třetí snížení úrokových sazeb.

Předseda Fedu Jerome Powell ve čtvrtek uvedl, že vzhledem k silné americké ekonomice není třeba se snižováním sazeb spěchat. Jeho projev byl ozvěnou dřívějších čtvrtečních komentářů guvernérky Federálního rezervního systému Adriany Kuglerové a prezidenta richmondského Fedu Thomase Barkina.

Index amerického dolaru, který měří měnu vůči šesti hlavním protějškům včetně eura a jenu, vzrostl o 0,17 % na 106,64 poté, co dosáhl až 107,07, což je nejvyšší hodnota od začátku listopadu 2023. Výnos benchmarkových desetiletých amerických dluhopisů klesl o 3,7 bazického bodu na 4,414 %.

Bitcoin se přes noc stáhl z rekordní hodnoty 93 480 USD a naposledy vzrostl o 0,96 % na 89 489 USD. Trump slíbil, že ze Spojených států udělá „hlavní město krypto průmyslu na planetě“. Ethereum kleslo o 0,27 % na 3 144 USD.

Švýcarský frank zůstal pod tlakem vůči dolaru, který si připsal 0,3 % na 0,889 franku. Australský dolar po mírně slabších údajích o zaměstnanosti klesl na tříměsíční minimum a oslabil až na 0,6453 USD.

„Cenová akce, kterou jsme zaznamenali, je vzhledem k výsledku voleb očekávaná a její logika je postavena spíše na očekáváních než na skutečnosti: očekávání fiskálních stimulů, cel a deregulace,“ uvedl Daragh Maher, vedoucí oddělení FX strategie pro Ameriku v HSBC v New Yorku.

„Byli jsme v táboře, který byl nakloněn dolaru, takže to přesně zapadá do našeho narativu, ale zjevně došlo k velkému přecenění.“


Dolar se posouvá dále vpřed

Podle údajů zveřejněných ve středu byla spotřebitelská inflace v USA v říjnu vykázána převážně v souladu s očekáváním, ale celková míra spotřebitelských cen oproti předchozímu měsíci přesto vzrostla, zatímco jádrový index spotřebitelských cen zůstal výrazně nad 2% ročním cílem Fedu.

Zatímco tento údaj podnítil sázky, že Fed v prosinci ještě sníží úrokové sazby o 25 bazických bodů, dlouhodobý výhled sazeb se stal nejistějším, což pomohlo dolaru.

K této nejistotě ohledně pravděpodobných rozhodnutí Fedu o sazbách přispělo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách minulý týden, přičemž jeho pravděpodobná politika nižších daní a obchodních cel je všeobecně považována za proinflační.

Trump pokračoval ve jmenování svých věrných na klíčové pozice, včetně Marca Rubia na post ministra zahraničí. Tento floridský senátor je všeobecně považován za člověka, který pravděpodobně zaujme tvrdý postoj vůči Íránu a Číně.

„Myslíme si, že cenová akce tohoto týdne nám dala ochutnat, co nás na devizových trzích čeká v tomto druhém Trumpově funkčním období, přičemž krátké dolarové korekce jsou brány jako příležitost ke vstupu do strukturálních dlouhých dolarových pozic na atraktivnějších úrovních,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Zdroj: Getty Images