3 velké změny, které se chystají v kryptoměnách v roce 2025

Pro-krypto regulační revize v kombinaci s vytvořením strategické rezervy bitcoinů by mohla vést k býčí rally na trhu s kryptoměnami v roce 2025.

V roce 2024 byly oficiálně spuštěny nové spotové krypto ETF, Bitcoin (BTC) se poprvé objevil jako téma politické kampaně a na trh s kryptoměnami se vrátila meme coin mánie. To vše vedlo k ohromujícím ziskům téměř všech hlavních kryptoměn. Například Bitcoin, který si za letošní rok polepšil o více než 100 %, se rychle blíží k cenové hladině 100 000 dolarů.

Co tedy můžeme očekávat v roce 2025? Bezpečná odpověď samozřejmě zní „více toho samého“. Ale pojďme se podívat trochu hlouběji a zamysleme se nad tím, jaké zásadní změny mohou být za rohem.

Nové regulační prostředí pro kryptoměny

Od krachu na kryptotrhu v roce 2022 a velkolepého pádu kryptoměnové burzy FTX se mluví o tom, že USA uzákoní nový komplexní regulační rámec pro kryptoměny. Podle těchto úvah je třeba něco udělat, aby se trh s kryptoměnami nestal prostředím „divokého západu“. Bohužel, za poslední dva roky se toho ve skutečnosti moc neudělalo.

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Rok 2025 by tedy mohl být rokem, kdy se kryptoměny konečně dočkají nového regulačního rámce. To pravděpodobně začne snížením role Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která byla de facto hlavním regulátorem, pokud jde o krypto. Nově zvolený prezident Donald Trump již slíbil, že hned první den své vlády nahradí Garyho Genslera, šéfa Komise pro cenné papíry (SEC). To je krok, který jistě najde odezvu u investorů do kryptoměn, kteří jsou unaveni vnímaným tvrdým přístupem SEC k regulaci kryptoměn.

Pokud by v Kongresu prošla nová kryptolegislativa, pravděpodobně by to vedlo k ustavení Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) – a nikoli SEC – jako nového hlavního regulátora pro krypto. Tato legislativa by také vedla k mnohem většímu vyjasnění toho, co lze a co nelze ve světě kryptoinvestic dělat. A mohla by dokonce vést ke zrušení SAB 121, velmi neoblíbeného účetního pravidla SEC, které upravuje, jak musí být kryptoměny vedeny v rozvahách finančních institucí.

Kryptoměnové „závody ve zbrojení“ ze strany suverénních vlád

V posledních měsících prezidentské kampaně se překvapivě hodně mluvilo o tom, jak se kryptoměny stávají novou národní strategickou prioritou. Někteří příznivci kryptoměn dokonce navrhovali, že bychom mohli být svědky „závodů ve zbrojení“ bitcoinů, protože suverénní vlády po celém světě budou nakupovat bitcoiny.


V USA by tento nákup pravděpodobně začal vytvořením strategické rezervy bitcoinů, která bude mít právo nakoupit 1 milion bitcoinů během příštích pěti let. Koncepčně by se strategická rezerva bitcoinů podobala strategické ropné rezervě, jen by místo ropy držela bitcoiny. Vlastnictví 1 milionu Bitcoinů, což odpovídá 5 % současné nabídky v oběhu, by z Ameriky udělalo „bitcoinovou supervelmoc“, jak Trump slíbil v kampani.

Ostatní země by pravděpodobně musely následovat tento příklad. A to vyvolalo zajímavou možnost, že by Čína mohla být nucena zrušit svůj zákaz kryptoměn, který platí od konce roku 2021. Pokud se Čína do bitcoinu pustí naplno a začne ho hromadit podobně jako zlaté rezervy, mohli bychom být svědky monstrózní příchozí bitcoinové rallye.

A nezapomeňte na největší světové suverénní fondy. Ty jsou také potenciálními obrovskými kupci Bitcoinu a objevily se on-again, off-again, zvěsti, že bohaté země, jako jsou SAE, Saúdská Arábie, Kuvajt a Katar, velmi tiše nakupují Bitcoin pro své státní investiční fondy. Společnost BlackRock (BK), největší světový správce aktiv, již naznačila, že státní investiční fondy by se mohly stát jedněmi z největších kupců nových spotových ETF Bitcoin (včetně jejího vlastního spotového ETF Bitcoin).

Příchod nové kryptoměnové superstar?

Pokud uvěříte myšlence nastupující býčí rally na kryptotrhu, pak dává smysl, že bychom v roce 2025 mohli být svědky nástupu nové kryptoměnové superstar. Přesně to se stalo během býčí rally na kryptotrhu v letech 2020 a 2021, kdy se díky nástupu decentralizovaných financí (DeFi) a nefungujících tokenů (NFT) vytvořily nové žhavé kryptoměnové tokeny. Předchozí rally vedla také ke vzniku nových blockchainových sítí 1. vrstvy, jako je Solana.

Co tedy můžeme očekávat tentokrát? Je nemožné předpovědět, které nové mince nebo tokeny se ujmou, ale existuje několik zajímavých vodítek. Nové příležitosti se objevují například v oblasti těžby bitcoinů, a to díky Trumpovu předvolebnímu slibu, že všechny budoucí bitcoiny se budou těžit v Americe.

Mějte svá očekávání pod kontrolou

Směrem k roku 2025 je snadné pochopit, proč je nyní na trhu s kryptoměnami taková býčí nálada. Najednou se zdá, že je možné všechno. Díky Elonu Muskovi a vytvoření Oddělení vládní efektivity (D.O.G.E.) se nyní o Dogecoinu mluví ve stejné větě jako o vládní efektivitě. Je to zábavné, ale také děsivé.

Takže mějte svá očekávání na uzdě. Na regulační frontě je před námi ještě spousta těžké práce. A vytvoření strategické rezervy Bitcoin je myšlenka tak nová a nevyzkoušená, že se možná nikdy nepodaří ji prosadit. Jedno je však jisté: Pokud budou zavedeny nové pro-kryptopolitiky, budou mít kryptoměny, jako je Bitcoin, v příštím roce spoustu příležitostí k prudkému nárůstu hodnoty.

Zdroj: Canva