Od chvíle, kdy OpenAI změnila svět spuštěním ChatGPT, neuplynuly ještě ani dva roky, ale už se objevují náznaky, že by tato technologie mohla narazit na svůj strop.
Nejnovější model společnosti OpenAI, Orion, byl navržen tak, aby nahradil GPT a byl významným krokem nad jeho rámec, ale model nedosáhl výkonnostních cílů společnosti. Ačkoli jde o zlepšení oproti modelům GPT společnosti OpenAI, není to takový skok, jak společnost doufala, a nyní se hromadí důkazy, že umělá obecná inteligence (AGI) může být vzdálenější, než technologové jako generální ředitel OpenAI Sam Altman doufali.
Koneckonců OpenAI není jediným začínajícím podnikem v oblasti umělé inteligence, který se potýká s podobnými problémy. Podle agentury Bloomberg nejnovější verze Gemini společnosti Alphabet (GOOG) (GOOGL) nesplňuje interní očekávání a Anthropic, který je považován za start-up AI, jenž nejvíce konkuruje OpenAI, je pozadu s vydáním svého aktualizovaného modelu chatbota Claude nazvaného 3.5 Opus.
Splaskává bublina AI?
Největším důvodem, proč se zdá, že tyto modely narážejí na strop, je to, že mají problém najít nové zdroje podstatných tréninkových dat, protože dřívější modely vyčerpaly zdroje, jako je Wikipedie, sociální média a zpravodajské weby. Margaret Mitchellová, hlavní etická vědkyně začínajícího podniku AI Hugging Face, řekla agentuře Bloomberg o technologických výzvách: „Bublina AGI trochu splaskává.“
Jinými slovy, dokud nebude vyřešen problém se zajištěním spolehlivých souborů tréninkových dat, očekávaný výkon pokročilých modelů AI pravděpodobně splaskne, přinejmenším v nejbližší době.
Není jasné, jak významné je toto zpomalení právě teď, ale v době, kdy jiní zasvěcenci z oboru volají po bublině AI, by tato zpráva mohla zvrátit nafouknuté ocenění akcií v celém technologickém sektoru.
Vzhledem k tomu, že zákon klesajících výnosů zřejmě dopadá na velké jazykové modely (LLM), mohl by sektor umělé inteligence utrpět ránu a nejvíce ohrožena se zde zdá být společnost Nvidia (NVDA).
Koneckonců grafické procesory (GPU) společnosti Nvidia se používají k trénování modelů AI, jako je ChatGPT, a poptávka po těchto komponentách od spuštění ChatGPT prudce vzrostla. Společnosti zabývající se cloudovou infrastrukturou, společnosti vyrábějící autonomní vozidla, jako je Tesla (TSLA), a začínající podniky zabývající se umělou inteligencí se v očekávání rozmachu umělé inteligence zásobily čipy Nvidia.
V oblasti generativní AI však stále neexistuje žádná „killer app“ a zdá se, že se o této technologii říká, že je působivá a schopná, ale případy jejího využití nejsou zcela jasné, zejména když je stále náchylná k chybám.
Někteří analytici z Wall Street vyjádřili skepsi, že miliardy, které společnosti jako Alphabet a Microsoft [MSFT] vynakládají na kapitálové výdaje, se vyplatí, protože výdaje koncových uživatelů na generativní AI se stále zdají být nedostatečné.
David Cahn, generální partner společnosti rizikového kapitálu Sequoia Capital, již v červnu označil nafukující se bublinu AI a uvedl, že očekávané příjmy, které vyplývají z budování AI, jsou na cestě k dosažení 600 miliard dolarů do konce letošního roku, zatímco OpenAI, lídr v tomto odvětví, je na cestě k dosažení pouhých 3,7 miliardy dolarů v letošním roce. V roce 2025 plánuje dosáhnout 11,6 miliardy dolarů.
Co to znamená pro společnost Nvidia a její kolegy v oblasti umělé inteligence?
Akcie společnosti Nvidia se zatím z této zprávy oklepaly, což naznačuje, že investoři ji nepovažují za hrozbu, a akcie AI se nyní obchodují poblíž historických maxim. Zpomalení růstu LLM neznamená, že jde o konec rozvoje této technologie. Model Orion společnosti OpenAI v současné době prochází post-trainingem, což je rutinní procedura, která má za cíl vyladit tón modelu a upravit jej před jeho zveřejněním, k němuž by mělo dojít začátkem příštího roku.
Kromě LLM existují i jiné způsoby, jak rozvíjet umělou inteligenci, ačkoli v posledních dvou letech od spuštění ChatGPT se jedná o preferovaný přístup velkých technologických společností.
Společnost Nvidia má ve středu oznámit výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí a mohli bychom slyšet otázky týkající se problémů se škálováním modelů AI a možných důsledků pro společnost Nvidia.
Analytici očekávají, že Nvidia vykáže další kolo výsledků, přičemž konsensus hovoří o 82% růstu tržeb na 32,9 miliardy dolarů. Prozatím se nezdá, že by prudký růst společnosti byl v ohrožení, ale pokud bude AGI dál, než investoři předpokládali, akcie to pravděpodobně v určitém okamžiku pocítí.