Dolar klesá z nedávných maxim; vystoupí představitelé Fedu

Americký dolar na začátku týdne, který je chudý na důležitá ekonomická data, ale zahrnuje komentáře řady řečníků z Fedu, mírně klesá z nedávno dosaženého ročního maxima.

V 10:50 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 106,497, tedy těsně pod svým ročním maximem 106,72.

V průběhu minulého týdne index vzrostl o 1,6 %, čímž zaznamenal šest týdnů růstu z posledních sedmi.

Dolar si udržuje sílu

Dolar těžil ze strukturálního býčího posunu od zvolení Donalda Trumpa poblíž začátku měsíce a makropříběh v podstatě nenabízel žádný důvod k zamyšlení.

„Údaje o inflaci byly žhavější, než by toleroval cíl Federálního rezervního systému, a předseda Jerome Powell ve svém projevu minulý týden přidal vrstvu opatrnosti ohledně budoucího uvolňování,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

„Vzhledem k tomu, že tento týden přibylo jen velmi málo dodatečných informací o americké ekonomice, tržně předpokládaná divergence v politice Fedu a většiny ostatních centrálních bank zemí G10 by mohla znamenat, že jakákoli korekce vedená pozicí bude mít krátké trvání.“

Tento týden je na programu nejméně sedm řečníků z Fedu, počínaje později v pondělí prezidentem chicagského Fedu Austanem Goolsbeem. Ačkoli je všeobecně považován spíše za holubici, očekává se, že většina představitelů bude znít opatrně, pokud jde o agresivní škrty.

Futures naznačují 60% šanci, že Fed v prosinci uvolní své měnové politiky o čtvrt procentního bodu, a do konce roku 2025 mají v ceně pouze 77 bazických bodů škrtů, zatímco před několika týdny to bylo více než 100 bazických bodů.

Zdroj: Canva

Euro míří níže

V Evropě se EUR/USD obchodoval o 0,3 % výše na 1,0568 před projevy řady představitelů Evropské centrální banky včetně prezidentky Christine Lagardeové.

Tito řečníci budou pravděpodobně znít dosti holubičím tónem, a to i poté, co předběžné údaje za říjen, zveřejněné minulý týden, ukázaly, že blok rostl ve třetím čtvrtletí rychleji, než pozorovatelé trhu očekávali.

Přesto čtvrtletní růst ve výši 0,4 % ukázal, že ekonomika eurozóny zůstává křehká, přičemž největší složka – německá ekonomika – je obzvláště slabá.

Představitelé ECB tedy budou muset také zohlednit riziko, že po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem zasáhnou do obchodu EU cla.

Týden zakončí zveřejnění nejnovějších údajů o aktivitě PMI v eurozóně, které budou obchodníci pečlivě studovat.

„PMI se stávají pro eurozónu stále důležitějším zveřejněním poté, co Evropská centrální banka přesunula pozornost z inflace na růst a nyní bere v úvahu širší škálu měkkých údajů o aktivitě,“ dodala ING.

Měnový pár GBP/USD se před středečním zveřejněním údajů o CPI ve Velké Británii za říjen posunul výše na 1,2622.

Ekonomové v tuto chvíli očekávají, že meziroční míra inflace vzrostla na 2,2 %, což by znamenalo zvýšení z 1,7 % v září, kdy poprvé za více než tři roky klesla meziroční míra inflace pod 2% cíl BoE.

BoE na začátku tohoto měsíce přinesla druhé snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů a uvedla, že další snižování bude pravděpodobně postupné v návaznosti na první rozpočet nové britské vlády.


Ueda odmítá signalizovat prosincové zvýšení úrokových sazeb

USD/JPY vzrostl o 0,2 % na 154,64 poté, co guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda zopakoval, že úrokové sazby se budou nadále postupně zvyšovat, ale nezmínil se o tom, zda ke zvýšení dojde v prosinci.

Absence jasného vodítka vedla k ústupu jenu, který koncem minulého týdne posílil poté, co japonský ministr financí Katsunobu Kato varoval před možnou intervencí, pokud by kurz jenu klesl příliš hluboko a příliš rychle.

Měnový pár USD/CNY pak dnes mezitím vzrostl o 0,2 % na 7,2416, tedy těsně pod tříměsíční maximum, přičemž sentiment vůči Číně byl napjatý kvůli vyhlídce vysokých amerických obchodních cel vůči této zemi pod Trumpovou administrativou.


Zdroj: Getty Images