Americký dolar v úterý vzrostl na dostřel svého ročního maxima, protože investoři pozorně sledují hledání ministra financí zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa, které se po víkendovém průtahu rozšiřuje.
Mezi jmény, o nichž se nyní uvažuje, jsou například šéf společnosti Apollo Global Management (NYSE:APO) Marc Rowan a bývalý guvernér Federálního rezervního systému Kevin Warsh.
Analytici poukazují na to, že Warsh je vnímán jako méně protekcionistický než ostatní kandidáti. Vnímaná rostoucí pravděpodobnost, že by mohl získat tuto pozici, mohla být podle nich významným faktorem při pondělní vnitrodenní rally na trhu s cennými papíry.
Výnosy amerických státních dluhopisů se v pondělí snížily, když obchodníci vstřebávali stále silnou americkou ekonomiku a pravděpodobnou politiku Trumpovy administrativy.
„Význam výběru pro finanční trhy bude mít pravděpodobně to, jak zareaguje trh amerických státních dluhopisů,“ uvedl Chris Turner, vedoucí oddělení forexových strategií ve společnosti ING.
Vzhledem k velkému rozpočtovému deficitu „kandidát, který bude nabízet menší protiváhu některým plánům zvoleného prezidenta Trumpa, by mohl zaznamenat výprodej dlouhého konce trhu amerických státních dluhopisů a možná i změkčení dolaru,“ uvedl.
Trhy očekávají, že Trump sníží daně, což by mohlo zvýšit rozpočtový deficit.
Index amerického dolaru, který měří jeho hodnotu vůči koši ostatních hlavních měn – vzrostl o 0,1 % na 106,33 po poklesu o 0,4 % v předchozí seanci. Minulý týden dosáhl hodnoty 107,07, což je nejvyšší úroveň od začátku listopadu 2023.
Za celý dosavadní měsíc dolar vzrostl o více než 2 %, k čemuž přispěla snížená očekávání ohledně rozsahu snížení sazeb Federálního rezervního systému a názor, že Trump nastolí proinflační politiku.
Investoři také čekají na údaje o vyjednaných mzdách v eurozóně, které budou zveřejněny ve středu, a na páteční průzkumy regionálních nákupních manažerů, které by mohly být klíčové pro prosincové rozhodnutí Evropské centrální banky.
Trhy plně oceňují snížení sazeb o 25 bazických bodů a o něco méně než 20% šanci na změnu o 50 bazických bodů, která je podle některých analytiků stále na stole.
V pondělí dva vrcholní představitelé ECB naznačili, že se více obávají škod, které očekávaná nová americká obchodní cla způsobí růstu, než jakéhokoli dopadu na inflaci.
„(Komentáře prezidenta Bundesbanky Joachima ) Nagela potvrzují riziko, že na ECB bude vyvíjen tlak, aby na nabídkové šoky, které zvyšují ceny, ale snižují růst, nereagovala pouze zpřísněním politiky, ale aby preventivně udržovala přísnější politiku, aby se zajistila proti riziku takových cenových šoků,“ uvedl Christian Schulz, zástupce hlavního evropského ekonoma Citi.
Euro kleslo o 0,2 % na 1,0578 USD. Minulý týden se dostalo na 1,0496 USD, což je nejnižší hodnota od začátku října 2023.
Jen se naposledy snížil o 0,30 % na 154,26 za dolar poté, co v předchozí seanci klesl, protože guvernér Bank of Japan Kazuo Ueda nenabídl žádné náznaky, zda by v prosinci mohlo dojít ke zvýšení sazeb.
„Nedávné oslabení (jenu) přimělo mnoho účastníků trhu očekávat, že Ueda bude znít jestřábím tónem, ale guvernér nakonec zůstal u svého nedávného vyjádření,“ uvedl Rodrigo Catril, senior FX stratég National Australia Bank (OTC:NABZY).
„Myslíme si, že ekonomika a cenové tlaky jsou silným argumentem pro prosincové zvýšení, ale hodně bude záležet na tom, zda dojde k politickému odporu, vzhledem k tomu, že LDP se snaží získat zpět podporu veřejnosti po špatném výsledku v nedávných volbách do Dolní sněmovny.“
Od října klesl kurz jenu přibližně o 7 % a minulý týden poprvé od července oslabil nad úroveň 156 za dolar, což obchodníky přimělo k ostražitosti před jakýmkoli zásahem japonských úřadů na podporu měny.
Mezitím se australský dolar držel svých zisků z předchozí seance a naposledy se obchodoval za 0,6515 USD.
Australská centrální banka (Reserve Bank of Australia) nabídla nepřímou podporu, když zopakovala, že úrokové sazby pravděpodobně nebudou v brzké době sníženy a podle některých scénářů by dokonce musely být zvýšeny.