Elon Musk je již dlouho známý svým soutěživým duchem – a seznamem svých soupeřů.
Vyzval Marka Zuckerberga z Mety na souboj v kleci. Šéfa Amazonu (AMZN) a Blue Origin Jeffa Bezose označil za „napodobitele“. A nedávno zažaloval Sama Altmana z OpenAI.
Až dosud se jednalo o obchodní a osobní rivalitu mezi nejbohatšími a nejúspěšnějšími lidmi na světě. Ale s Muskovým novým vlivem v nastupující Trumpově administrativě a postavením „prvního kamaráda“ se někteří obávají, že by mohl využít vládní moc ve prospěch svých vlastních společností a poškodit své rivaly. To by se mohlo projevit v podobě zahájení nebo zastavení vládních vyšetřování, vytváření nebo oslabování regulací a udělování vládních zakázek ve prospěch Muskových společností.
„Federální vláda má ve svém souboru nástrojů sadu nástrojů a otázkou je, zda se jejich používání bude řídit objektivními normami prostřednictvím regulace a zákonů a běžného procesu vládních zásahů do ekonomiky, nebo bude podléhat hmotným podnětům buď prezidenta, nebo Elona Muska,“ uvedl jeden z odborníků na právo a technologie, který požádal o anonymní vyjádření, aby se vyhnul Muskově hněvu. „Pokud stačí, aby (Musk) řekl: ‚Hele, ministerstvo spravedlnosti by je mělo vyšetřovat‘, způsobí to spoustu bolestí hlavy.“
Jeff Bezos
Bezos a Musk spolu často soupeří v žebříčcích „nejbohatších lidí světa“, ale byli rivaly i pokud jde o vesmírný průmysl.
Jak Muskova SpaceX, tak Bezosova Blue Origins soutěží o zakázky federální vlády a nyní, když je Musk pevně spojen s administrativou Donalda Trumpa, se někteří ptají, zda využije svého vlivu k dalšímu upevnění již tak dominantního postavení SpaceX jako vládního dodavatele.
A nejde jen o vládní kontrakty s NASA na velkolepé rakety a cesty na Mezinárodní vesmírnou stanici. Projekt Kuiper společnosti Amazon také konkuruje projektu Starlink společnosti SpaceX v odvětví satelitních systémů na nízké oběžné dráze.
Tyto systémy vyžadují poměrně velké množství regulačních a startovacích povolení a Amazon pracuje na vynesení přibližně 3 200 satelitů na nízkou oběžnou dráhu Země.
Jim Cantrell, jeden z prvních manažerů společnosti SpaceX, který nyní řídí společnost Phantom Space Corporation, uvedl, že podle něj je rivalita mezi Muskem a Bezosem „mnohem osobnější než cokoli, čeho by se měl kdokoli obávat“.
Cantrell naopak uvedl, že si myslí, že Musk sice bude prosazovat změny, které by mohly prospět jeho vlastním společnostem, ale také jeho konkurentům.
„Stoupající příliv zvedá všechny lodě,“ řekl Cantrell a dodal, že Muskovo prosazování komercializace vesmírného průmyslu a boj proti regulacím, které podle něj toto odvětví zpomalují, ‚zvedne příliv pro všechny jeho konkurenty, včetně jeho samotného‘.
Cantrell řekl, že některé z těchto akcí nakonec pomohou nejlepšímu konkurentovi v oboru – což jsou shodou okolností právě Muskovy společnosti.
„Myslím, že Blue Origin by se měla děsit vlastních výkonů,“ řekl Cantrell, nikoliv se děsit toho, že by proti nim byla použita Muskova moc v Trumpově administrativě.
Posádka Blue Origin New Shepard (L-R) Jeff Bezos, Wally Funk, Oliver Daemen a Mark Bezos kráčejí k nosné raketě, aby zapózovali pro fotografii po letu do vesmíru v raketě Blue Origin New Shepard 20. července 2021 ve Van Hornu v Texasu.
Společnost Blue Origin, která nereagovala na žádost o komentář, má možná ještě jeden důvod k obavám. Trump právě jmenoval Jareda Isaacmana, který má úzké vazby na Muska, svým kandidátem na post správce NASA.
Bezos zase ve středu na akci New York Times DealBook prohlásil, že se Muska ve Washingtonu neobává.
„Beru za bernou minci to, co bylo řečeno, tedy že nebude využívat své politické moci k tomu, aby zvýhodnil své vlastní společnosti nebo znevýhodnil své konkurenty,“ řekl Bezos. I když dodal: „Mohu se v tom mýlit, ale myslím, že to může být pravda.“
Sam Altman
Muskův spor s Altmanovou společností OpenAI je dlouhodobý.
Musk – který se v roce 2015 podílel na spoluzaložení OpenAI – společnost poprvé zažaloval v únoru a obvinil výrobce ChatGPT, že opustil své původní neziskové poslání tím, že některé ze svých nejpokročilejších technologií umělé inteligence vyhradil pro soukromé zákazníky. Musk je zastáncem „open source“ systémů umělé inteligence a veřejně zveřejnil kód chatbota Grok, který vytvořila jeho vlastní společnost xAI.
Musk v původní žalobě požadoval, aby soud rozhodl před porotou a aby společnost OpenAI, Altman a spoluzakladatel a prezident Greg Brockman vrátili veškerý zisk, který z podnikání získali.
Společnost OpenAI označila Muskovy nároky za „nesouvislé“ a „frivolní“. A Musk žalobu stáhl poté, co OpenAI zveřejnila několik Muskových e-mailů z počátků OpenAI. Z e-mailů se zdálo, že Musk uznává, že společnost musí vydělávat velké částky peněz, aby mohla financovat výpočetní zdroje potřebné pro její ambice v oblasti umělé inteligence, což bylo v rozporu s tvrzením v žalobě, že OpenAI neoprávněně usiluje o zisk.
Musk však v srpnu právní bitvu znovu otevřel a podal novou žalobu proti OpenAI a Altmanovi v podstatě se stejným tvrzením, že start-up podkopává své neziskové poslání tím, že spolupracuje s Microsoftem a komercializuje některé produkty.
OpenAI byla vytvořena jako nezisková výzkumná laboratoř se ziskovou odnoží, ale uvažuje o restrukturalizaci na tradičnější, ziskovou společnost, která by mohla vést k větším výnosům pro investory – což je plán, na který se Musk také zaměřil. V nedávném podání v rámci své žaloby požádal soud, aby dočasně zablokoval možnost OpenAI takovou transformaci provést.
Bez ohledu na to, jak tento případ nakonec dopadne, by Musk mohl potenciálně využít svého spojení s Trumpem – stejně jako svého přátelství s Davidem Sacksem, kterého Trump jmenoval „carem“ Bílého domu dohlížejícím na politiku v oblasti umělé inteligence a kryptoměn – k znevýhodnění OpenAI. Sacks i Musk se podíleli na založení společnosti PayPal (PYPL).
Musk by například mohl prosazovat, aby vláda spolupracovala s „open source“ společnostmi zabývajícími se umělou inteligencí, jako je ta jeho, a udělovala jim lukrativní zakázky oproti konkurentům, jako jsou OpenAI a Microsoft (MSFT), uvedl Gil Luria, vedoucí technologického výzkumu v investiční skupině D.A. Davidson.
Z takového kroku by mohla těžit také společnost Meta, která poskytla svůj model Llama jako otevřený zdroj a jejíž generální ředitel Zuckerberg se snaží zlepšit své vztahy s Trumpem a prohlásil, že chce hrát „aktivní roli“ v diskusích o technologické politice se zvoleným prezidentem.
„Vláda se může rozhodnout zvýhodnit určité společnosti, určité technologie, a to by bylo v rámci možností,“ řekl Luria, i když dodal, že nakonec věří, že je nepravděpodobné, že by Musk využil svého politického vlivu k poškození konkurentů.
Musk by také mohl tlačit na Kongres nebo daňový úřad, aby zasahovaly do schopnosti OpenAI přejít z neziskové na ziskovou společnost.
Altman však ve středu uvedl, že se neobává, že by Muskovy politické aktivity poškodily jeho společnost.
„Docela pevně věřím… že Elon udělá správnou věc a bylo by hluboce neamerické využívat politickou moc v takové míře, v jaké ji má Elon, k poškozování svých konkurentů a zvýhodňování vlastních firem,“ řekl Altman. „Nemyslím si, že by to lidé tolerovali, nemyslím si, že by to dokázal. Bylo by to v hlubokém rozporu s hodnotami, které podle mého názoru vyznává.“
V reakci na příspěvek X o Altmanově komentáři, stejně jako o podobném komentáři Bezose, Musk uvedl: „Je to pravda: „Mají pravdu.“
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg, výkonný ředitel společnosti Meta (META), během vystoupení na konferenci SIGGRAPH 2024, hlavní konferenci o počítačové grafice a interaktivních technikách, v pondělí 29. července 2024 v Colorado Convention Center v centru Denveru.
David Zalubowski/AP
Neúspěšný start společnosti SpaceX kdysi zničil satelit AMOS-6 společnosti Facebook, který chtěla společnost využít k přenosu internetu k milionům lidí v odlehlých částech světa.
Není jasné, zda právě to pomohlo zažehnout dlouholetý spor mezi Muskem a Zuckerbergem, který v jednu chvíli přerostl v pravidelné urážky a rýpání na sociálních sítích. V jednu chvíli však Musk a Zuckerberg vážně diskutovali o skutečném boji.
Řeči o hádce utichly někdy v srpnu. A zatímco Zuckerberg si s Trumpem začíná rozumět – nedávno se s ním setkal v Mar-a-Lago a otevřeně hovořil o tom, že chce hrát „aktivní roli“ při pomoci Trumpově administrativě utvářet technologickou politiku – jeden z jeho nejvyšších poručíků se o Muskovi vyjádřil poněkud skeptičtěji.
Šéf globálních záležitostí společnosti Meta Nick Clegg v podcastu BBC uvedl, že Musk „nyní hraje ve volbách a nyní i při formování nové americké administrativy nadstandardní roli“.
„Má na výběr – může být buď zapáleným a dobře situovaným příznivcem,“ řekl Clegg. „Nebo se může pokusit stát se jakýmsi politickým loutkovodičem, který jde daleko za Trumpa, rozhoduje o tom, kdo by měl být příštím republikánským kandidátem a kdo tím dalším, a tak dále, a tak dále.“
Meta již čelí antimonopolnímu soudu a společnost by také mohla čelit zvýšenému tlaku ze strany Federální komunikační komise.
Brendan Carr, Trumpův výběr na post předsedy FCC, si s Muskem vyměnil vřelá slova a často se s ním angažuje na X, otevřeně hovoří o své touze „rozbít cenzurní kartel“ sociálních médií a Zuckerbergovi, stejně jako dalším velkým technologickým ředitelům, přímo řekl, že se dopouštějí „nevhodného chování“.
„Povinnost transparentnosti můžeme uložit prostřednictvím stávajících zákonů FCC,“ řekl Carr minulý týden v rozhovoru pro Fox Business. „Pokud se společnosti provozující sociální média domlouvají, že si nebudou konkurovat v oblasti regulace projevu, ve skutečnosti se to neliší od dohody, že si nebudou konkurovat v oblasti cen nebo jiného měřítka hospodářské soutěže, a mělo by se to prověřit.“
Konkurenti společnosti Tesla
Akcie společnosti Tesla (TSLA) po Trumpově vítězství prudce vzrostly a stále se drží vysoko. Tesla je sice již nyní dominantní na trhu s elektromobily, ale díky Muskově přímému napojení na vládu by mohla zaznamenat ještě větší výhody.
Například vládní vyšetřování bezpečnosti technologie autonomního řízení společnosti Tesla by mohlo prostě zmizet, uvedla Missy Cummingsová, bývalá hlavní poradkyně pro bezpečnost v Národním úřadu pro bezpečnost silničního provozu.
Dále je tu podpora pro konkurenty společnosti Tesla.
Minulý týden Vivek Ramaswamy, Muskův spolupředseda poradní skupiny ministerstva pro efektivitu vlády,ostře kritizoval podmíněný úvěrový závazek ministerstva energetiky ve výši 6,6 miliardy dolarů pro společnost Rivian, startup vyrábějící elektromobily. Půjčka by pomohla financovat nový výrobní závod v Georgii. Již v roce 2010 získala Tesla od ministerstva energetiky podobnou půjčku ve výši 465 milionů dolarů, která se ukázala jako klíčová pro její přežití a úspěch.
Ramaswamy však uvedl, že tato půjčka a další podobné jsou „vysoko na seznamu položek“, které se bude DOGE snažit zvrátit.
Muskovo a Ramaswamyho úsilí DOGE má datum vypršení platnosti v roce 2026, ale někteří, kteří Muska znají, se ptají, zda se jeho vztah s Trumpem nezkazí dříve.
Do té doby je však podle Muska nejlepším způsobem, jak za něj lobbovat, platforma X, jeho sociální médium.
„Budu se snažit reagovat na dobře podložené argumenty zde na X, abych sloužil nejlepším zájmům amerického lidu,“ napsal Musk minulý týden na X. „Jakékoli skutečné či faktické nabídky peněz, moci nebo výhrůžky však budou samozřejmě hloupé a neúčinné.“