Jak se dnes daří akciím karetního gigantu Visa? Co říká Buffett?

Od první veřejné nabídky akcií společnosti Visa (V) v březnu 2008 dosáhly její akcie celkového výnosu (včetně reinvestovaných dividend) 2 380 %. Tento ohromný výkon naprosto překonal celkový výnos 552 %, který ve stejném období dosáhl index S&P 500.

Z úspěchu společnosti těží Berkshire Hathaway (BRK-A) (BRK-B) Warrena Buffetta, protože 0,9 % obrovského akciového portfolia tohoto konglomerátu tvoří akcie Visa. Míří však tato finanční akcie vzhůru?

Zdroj: BurzovníSvět.cz

Visa je vysoce kvalitní podnik

Aby společnost dosahovala tak velkolepých výnosů, musí v její prospěch působit několik velmi pozitivních faktorů. Investoři by se měli seznámit se třemi klíčovými vlastnostmi, které dělají z Visa mimořádně kvalitní podnik. Jsem si jistý, že právě tyto vlastnosti upoutaly pozornost Buffetta a jeho týmu.

Tržby společnosti Visa vzrostly z 12,7 miliardy USD ve fiskálním roce 2014 na 35,9 miliardy USD ve fiskálním roce 2024 díky pokračujícímu nárůstu bezhotovostních transakcí, které zvyšují pohodlí a bezpečnost nakupujících i obchodníků. Dokonce i ve vyspělých ekonomikách se hotovost stále často používá, takže digitální platební metody mají před sebou dlouhou cestu ke zvýšení svého tržního podílu.

Například vzestup digitálních peněženek fintech, jako jsou PayPal (PYPL) a Apple (AAPL) Pay, jen pomáhá urychlit zavádění bezhotovostních transakcí tím, že usnadňuje používání propojené debetní nebo kreditní karty. Visa jako poskytovatel základní vrstvy služeb, která propojuje spotřebitele, obchodníky a banky, je i nadále hlavním příjemcem tohoto sekulárního trendu.

Na celém světě se používá 4,6 miliardy karet značky Visa. Na druhé straně jsou tyto karty přijímány na více než 130 milionech obchodních míst. Tento obrovský oboustranný ekosystém je hnací silou silných síťových efektů. Čím větší je jeho síť, tím cennější je pro všechny zúčastněné strany a tím atraktivnější je nabídka zapojení se do něj.

Založit konkurenční platební platformu od nuly by bylo téměř nemožné. Každý potenciální nováček by musel úspěšně vyřešit problém slepice a vejce: Jak přesvědčit spotřebitele, aby se přihlásili k platební možnosti, kterou většina obchodníků nepřijímá? A jak přesvědčit obchodníky, aby používali platformu, která má málo zákazníků? Tato široká vstupní bariéra chrání dominantní postavení společnosti Visa.

A konečně, je těžké ignorovat, jak lukrativní je Visa. Jako škálovaná platební síť vykazuje směšnou 66% provozní marži. Vedení společnosti využívá velké množství volného cash flow, které společnost generuje, k výplatě dividend a zpětnému odkupu akcií, což Buffett oceňuje.



Potenciál návratnosti akcií Visa

Visa je pro dlouhodobé akcionáře skvělou investicí, ale investoři nemohou očekávat, že tak monstrózní zisky budou pokračovat donekonečna. Visa je vyspělejší podnik a její tržní kapitalizace dosahuje 600 miliard dolarů. Z tohoto pohledu je její růst omezenější, zejména ve srovnání s minulostí.

Investoři by však měli vzít v úvahu i ocenění. Akcie se v současné době obchodují s poměrem ceny k zisku (P/E) přibližně 32. To je pod klouzavým pětiletým a desetiletým průměrem společnosti Visa, což je povzbudivé znamení.

Podle průměrných odhadů analytiků z Wall Street poroste zisk na akcii (EPS) společnosti Visa v příštích třech fiskálních letech ročním tempem 12,7 %. V posledních pěti letech rostl zisk na akcii v průměru o 12,8 %, takže výhled je přiměřený a v rámci historických norem.

Myslím, že je téměř jisté, že akcie společnosti Visa v budoucnu zamíří výše. Jejich ocenění je sice v porovnání s ukazatelem P/E indexu S&P 500 ve výši 25,4 drahé, ale vzhledem ke kvalitě tohoto podniku není nijak závratně vysoké. I kdyby se násobek zisku společnosti v příštím desetiletí snížil na průměr trhu, potenciál společnosti Visa generovat každoročně dvouciferný procentní růst zisku by to měl více než kompenzovat.

Zdroj: Getty Images