Michael Saylor ze společnosti MicroStrategy právě poskytl investorům do kryptoměn další důvod, proč Bitcoin bedlivě sledovat.
Nelze popřít, že kryptoměny jsou polarizující třídou aktiv. I když se jí začíná dostávat určitého zájmu na institucionální úrovni, vsadil bych se, že většina kryptoměnového nadšení stále přebývá mezi drobnými investory.
Vzhledem k této dynamice může být velkou událostí, když se ke kryptoměnám vyjádří významná osobnost – ať už pozitivně, nebo negativně. Během posledních několika let se výkonný předseda MicroStrategy (MSTR) Michael Saylor stal jedním z největších příznivců krypto sféry. Tento technologický magnát je zejména nadšený z Bitcoinu (BTC).
Dne 16. prosince Saylor usedl k rozhovoru se Sarou Eisenovou z televizní stanice CNBC a moderátorce řekl, že si myslí, že nově zvolený prezident Donald Trump to s vytvořením strategické rezervy Bitcoinu myslí vážně . Pouhý den po Saylorových komentářích se cena Bitcoinu vyšplhala do nových výšin a dosáhla více než 108 000 USD.
Níže rozeberu, proč by mohla mít rezerva bitcoinů smysl, mechaniku, jak by budování této zásoby fungovalo, a co by to mohlo znamenat pro investory do bitcoinů.
Proč by strategická rezerva Bitcoinů mohla pro USA dávat smysl
Měna je vybíravá věc. Ať už jde o americký dolar, euro nebo čínský jüan, hodnoty různých měn se neustále pohybují. Ale na rozdíl od volatility, kterou zažívají akcie, by rozdíly ve vzájemných měnách mohly mít určitou váhu, pokud jde o obchodování, půjčky a další.
Během posledních několika let dosáhla inflace čtyřicetiletého maxima, což přimělo Federální rezervní systém k zavedení 11 zvýšení úrokových sazeb ve snaze omezit rostoucí ceny zboží a služeb. Vzhledem k inflačním tlakům na americký dolar se kupní síla spotřebitelů výrazně snížila.
V dobách ekonomické nejistoty není neobvyklé, že investoři buď hromadí hotovost, nebo se vrhají na alternativní aktiva, jako je například krypto. Navíc vzhledem k fixní nabídce bitcoinu, která činí 21 milionů mincí, může přidání části této kryptoměny do rozvahy USA fungovat jako zajištění proti inflačním tlakům na fiat měnu (jako je americký dolar) a zároveň přidat další vrstvu diverzifikace.
Jak vytvořit rezervu bitcoinů
Ačkoli zvolený prezident Trump a někteří jeho spolupracovníci, jako například Robert F. Kennedy Jr. a Elon Musk, byli v minulosti hlasitými zastánci Bitcoinu a kryptografických produktů, z hlediska regulace by bylo třeba provést mnoho změn, než by USA mohly začít budovat strategickou rezervu Bitcoinu. Kongres by v podstatě musel schválit zvláštní rozpočet nebo změnit stávající legislativu, která by americkému ministerstvu financí umožnila začít Bitcoin získávat.
Navíc vzhledem k chybějící právní struktuře nad Bitcoinem a kryptoměnami obecně by ministerstvo financí muselo spolupracovat s Komisí pro cenné papíry (SEC), Komisí pro obchodování s komoditními futures (CFTC) a Daňovým úřadem (IRS), aby vytvořilo jednotnější rámec ohledně toho, jak by byl Bitcoin klasifikován, a určilo, zda je vůbec způsobilý být rezervním aktivem v rozvaze USA.
Závěr
V mých očích je vybudování rezervy pro Bitcoin v současné době spíše ambicí z říše snů než reálným scénářem.
I když chápu teoretické výhody hromadění zásob bitcoinů, je nutné si uvědomit, že ceny kryptoměn mají ve srovnání s tradičními aktivy tendenci zažívat nadměrnou volatilitu. Z tohoto důvodu může mít Kongres pocit, že vyčlenění části rozpočtu (dolarů daňových poplatníků) na spekulativní aktivum je nezodpovědné.
Myslím, že myšlenka rezervy v podobě držby Bitcoinu je jen… myšlenka. Je to zajímavé, ale myslím, že je méně pravděpodobné, že k tomu v dohledné době dojde – a to i s ohledem na to, že zhruba za dva měsíce nastoupí do Washingtonu pro-krypto administrativa.
Zájemcům o investování do kryptoměn nebo bitcoinu bych doporučil, aby zvážili spotové bitcoinové burzovně obchodované fondy (ETF), nebo brokerské společnosti, které umožňují obchodování s kryptoměnami, jako je Coinbase (COIN) nebo Robinhood (HOOD).