Dolar po prudké ztrátě roste, euro po komentáři Lagardeové klesá

Americký dolar v pondělí vzrostl a po prudkých ztrátách z konce minulého týdne se vrátil k růstu díky známkám ochlazení inflačních tlaků, zatímco euro po holubičích komentářích šéfky ECB Christine Lagardeové kleslo.

V 11:00 SEČ se dolarový index, který sleduje americkou měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,4 % výše na 107,750 poté, co v pátek prudce klesl z dvouletého maxima.

Dolar se po prudkém ústupu odráží ode dna

Dolar se v pondělí po pátečním prudkém poklesu odrazil ode dna, když Federálním rezervním systémem preferovaný ukazatel inflace vykázal mírný měsíční růst cen, přičemž ukazatel základní inflace zaznamenal nejmenší přírůstek za posledních šest měsíců.

To zmírnilo některé obavy ohledně toho, o kolik může Fed v roce 2025 snížit úrokové sazby, které vzrostly po jestřábím výhledu úrokových sazeb v USA po posledním letošním zasedání Fedu.

Přesto obchodníci počítají se snížením sazeb v příštím roce o 38 bazických bodů, což je méně než dvě snížení sazeb o 25 bazických bodů, která Fed předpokládal minulý týden, přičemž trh odsouvá první uvolnění v roce 2025 na červen, přičemž snížení v březnu je oceněno na přibližně 53 %.

Objemy obchodování pravděpodobně s blížícím se koncem roku prořídnou, přičemž tento obchodní týden je zkrácen svátečním obdobím.

Pojďme se zaměřit na výhled pro globální forexový trh a jednotlivé měnové páry. V tuto chvíli je globální situace poměrně napjatá. Kam směřujeme?

Zdroj: Canva

Eurozóna už je „velmi blízko“ inflačnímu cíli ECB

V Evropě EUR/USD klesl o 0,1 % na 1,0414, tedy do blízkosti dvouletého minima, kterého se dotkl v listopadu, a letos se propadl o 5,5 % poté, co prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová uvedla, že eurozóna se dostává „velmi blízko“ k dosažení střednědobého inflačního cíle centrální banky.

„Dostáváme se velmi blízko k té fázi, kdy můžeme prohlásit, že jsme udržitelně přivedli inflaci na naše střednědobé 2 %,“ řekla Lagardeová v rozhovoru, který v pondělí zveřejnil list Financial Times.

Již dříve v prosinci Lagardeová uvedla, že centrální banka bude dále snižovat úrokové sazby, pokud bude inflace nadále klesat směrem ke svému 2% cíli, protože omezování růstu již není nutné.

ECB minulý týden počtvrté v tomto roce snížila svou hlavní úrokovou sazbu a je pravděpodobné, že v roce 2025 úrokové sazby dále sníží, pokud obavy z inflace odezní.

GBP/USD se obchodoval převážně beze změny na úrovni 1,2571 poté, co údaje ukázaly, že britská ekonomika ve třetím čtvrtletí nerostla, což přispělo k příznakům zpomalení hospodářského růstu.

Statistický úřad snížil svůj odhad změny hrubého domácího produktu v období od července do září na 0,0 % z předchozího odhadu růstu o 0,1 %.

ONS rovněž snížil svůj odhad růstu ve druhém čtvrtletí na 0,4 % z předchozích 0,5 %.

Tvůrci politikyBank of England minulý týden hlasovali v poměru 6:3 pro zachování úrokových sazeb, což je větší rozkol, než se očekávalo, v souvislosti s obavami ze zpomalování ekonomiky.


Jüan dosáhl ročního maxima

V Asii USD/JPY vzrostl o 0,2 % na 156,72 poté, co minulý týden po holubičích signálech ze strany Bank of Japan vzrostl až na 158 .

BOJ signalizovala, že navzdory nedávnému zvýšení inflace neuvažuje v nejbližší době o zvýšení úrokových sazeb a že by je mohla zvýšit až v březnu 2025.

USD/CNY se zvýšil o 0,2 % na 7,3080 a dosáhl tak ročního maxima, protože obchodníci se nadále obávali ekonomického výhledu Číny. Zatímco se očekává, že Peking v příštím roce zvýší fiskální výdaje, aby podpořil ekonomiku, uvolněnější měnové podmínky by měly oslabit jüan.

Zdroj: Canva