Měli byste si koupit Bitcoin před 20. lednem? Co se bude dít?

Bitcoin (BTC) je největší kryptoměna na světě. Jeho tržní kapitalizace ve výši 1,8 bilionu dolarů představuje více než polovinu hodnoty všech kryptoměn v oběhu, která v současnosti činí 3,4 bilionu dolarů.

Bitcoin během roku 2024 prudce vzrostl o 120 % a značná část tohoto zisku vznikla po vítězství Donalda Trumpa ve volbách v USA 5. listopadu. Zvolený prezident vedl kampaň na podporu kryptografického programu, takže jeho nastupující administrativa by mohla přinést soubor politik, které podpoří novou vlnu tvorby hodnot v celém odvětví.

Měli by tedy investoři nakupovat bitcoin ještě předtím, než se Trump 20. ledna oficiálně ujme úřadu?

Trump bude pravděpodobně velmi pro-krypto prezidentem

Komise pro cenné papíry (SEC) je zodpovědná za regulaci kryptoměn, které by mohly splňovat definici finančních cenných papírů. Její předseda v posledních čtyřech letech Gary Gensler je velmi hlasitým kritikem tohoto odvětví. Přestože agentura během jeho působení schválila desítky spotových burzovně obchodovaných fondů (ETF) na Bitcoin, učinila tak až po prohrané soudní žalobě jednoho z hlavních emitentů.

Gensler oznámil, že 20. ledna odstoupí z funkce. Odstoupení z této pozice je obvyklé, když nastupuje nová administrativa. Trump již na jeho místo nominoval Paula Atkinse, který čeká na schválení Senátem. Atkins v současné době působí jako spolupředseda organizace na podporu kryptoměn s názvem Token Alliance, takže není pochyb o tom, jaký je jeho postoj k digitálním aktivům.

Trumpova administrativa by však mohla být obzvláště dobrá pro Bitcoin, konkrétně. Nastupující prezident se vrhl na podporu radikálních myšlenek, jako je zřízení strategické rezervy Bitcoinu, což by mohlo zahrnovat aktivní nákup kryptoměny americkou vládou na volném trhu. To by téměř jistě bylo býčím katalyzátorem.

Vláda již drží bitcoiny v hodnotě zhruba 18,6 miliardy dolarů, které zabavila zločincům a špatným subjektům, takže by to mohl být výchozí bod pro Trumpovu strategickou rezervu. Není však jasné, zda může tuto iniciativu skutečně nastartovat sám, nebo zda bude potřebovat podporu Kongresu, což by vše poněkud zkomplikovalo.

Bitcoin má i několik dalších výhod

Zatím se žádná kryptoměna jako prostředek směny neosvědčila. I když je Bitcoin lídrem v oboru, přijímá ho jako platidlo za zboží a služby pouze 7 928 obchodníků po celém světě. Mnozí z nich jsou obskurní poskytovatelé internetových služeb, kryptografických služeb, a dokonce i online herny.

Pro měnu je velmi obtížné udržet si dlouhodobě hodnotu, aniž by ji spotřebitelé a podniky široce přijali. V případě bitcoinu ho investoři kupují, protože mají pocit, že je to místo toho skvělé úložiště hodnoty – něco jako digitální verze zlata.

Je zcela decentralizovaný, takže ho nekontroluje žádná osoba, vláda ani společnost. Navíc funguje na bezpečném systému záznamů zvaném blockchain, a má pevnou zásobu 21 milionů mincí, které nebudou plně „vytěženy“ až do roku 2140. Tyto vlastnosti činí z bitcoinu velmi atraktivní místo pro uložení peněz ve srovnání s aktivem, jako je fyzické zlato, které není příliš praktické kupovat, skladovat nebo prodávat.

Společnost Ark Investment Management Cathie Woodové se domnívá, že cena 1,5 milionu dolarů za bitcoin by mohla být ve hře do roku 2030, a to na základě osmi potenciálních faktorů. Jedním z nich je uznání jako digitálního zlata a také přijetí ze strany institucí. Bitcoinové ETF umožňují institucionálním investorům neuvěřitelně snadno investovat do této kryptoměny bezpečným a regulovaným způsobem.

Ark také předpovídá, že stále více podniků a vlád bude v budoucnu ukládat Bitcoin ve svých rozvahách, což zapadá do Trumpovy touhy po strategické rezervě.Měli byste koupit Bitcoin před 20. lednem?

Samotný Bitcoin v posledních čtyřech letech nečelil žádným regulačním bolestem ze strany SEC, a to i přes celkovou nevraživost této agentury vůči tomuto odvětví. Vzhledem k tomu, že za Bitcoinem nestojí žádná osoba ani společnost (ani nevydává další dodávky), neodpovídá definici finančního cenného papíru. Kromě toho regulátoři nemají koho žalovat.

Chci tím říci, že Bitcoin pravděpodobně nebude mít z přátelštější Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) velký prospěch. Zřízení rezervy pro Bitcoin v rámci americké vlády by však téměř jistě zvýšilo jeho hodnotu. Samotné oficiální oznámení by pravděpodobně vyvolalo u investorů spekulativní šílenství, protože by šlo o jasnou podporu ze strany nejmocnější země světa, která kryptoměně dodává legitimitu.

Existují proto způsoby, jak by Trumpova administrativa mohla bitcoinu vytvořit skutečnou hodnotu. Nezapomeňte však, že se stále jedná o spekulativní aktivum, které investoři nakupují v naději, že za něj v budoucnu někdo zaplatí vyšší cenu. Nemá žádný skutečný užitek v reálném světě, který by podpořil jeho hodnotu v dlouhodobém horizontu, takže nelze předpovědět, kde by se jeho cena mohla nacházet za několik let.

Nakoupit nějaký Bitcoin před 20. lednem není špatný nápad. Jen na to nevsázejte. Pozice, která představuje 1 % nebo 2 % celkové hodnoty vašeho celkového investičního portfolia, by mohla být tou správnou cestou.