Investoři čekají na údaje z trhu práce. Dolar klesá, japonský jen roste

Americký dolar se v pátek na začátku evropského obchodování snížil a japonský jen, který je bezpečným přístavem, zaznamenal silnou poptávku po zastřelení bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho.

Dolarový index, který sleduje zelenou bankovku vůči koši šesti dalších měn se obchodoval o 0,1 % níže na úrovni 106,895 a zůstal tak blízko 20letého maxima.

USD/JPY klesl o 0,3 % na 135,63, když devizoví obchodníci vyhledávali japonskou měnu, která je dobře známým obchodem s rizikem, po zprávě, že nejdéle sloužící japonský premiér Abe byl v pátek zastřelen během kampaně před parlamentními volbami. Abe byl údajně ve vážném stavu.

V neděli se v Japonsku konají volby do horní komory parlamentu a obchodníci přemýšlejí o důsledcích možné změny politické podpory centrální banky, i když jakýkoli dopad na trh bude pravděpodobně dočasný.

Jen má při výpočtu dolarového indexu druhou největší váhu, hned za eurem, a jeho síla index v pátek zatížila. Ztráty indexu jsou přesto zanedbatelné, protože Federální rezervní systém agresivně zpřísňuje měnovou politiku a zápis z posledního zasedání centrální banky ukazuje na další zvyšování sazeb.

USD/JPY – Zdroj: Autochartist

„Obavy z rizik poklesu růstu se [v zápise] objevily jen velmi málo a přístup Fedu k řízení rizik je jasně ve prospěch předsunutého zpřísňování s ohledem na riziko, že inflace bude trvalejší, než se očekávalo,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.

Guvernéři Fedu Christopher Waller a prezident Fedu v St. Louis James Bullard ve čtvrtek podpořili potřebu restriktivní politiky ke snížení prudce rostoucích cen, ale naznačili, že USA mohou stále odvrátit recesi.

Pozornost se později během seance zaměří na zveřejnění nejnovější měsíční zprávy o zaměstnanosti v USA, která by měla ukázat, že počet Američanů v placeném zaměstnání v červnu mírně vzrostl, i když ne o tolik, jako počet pracovních míst přidaných v květnu.

Měnový pár EUR/USD se obchodoval na úrovni 1,01 a zůstal tak blízko dvacetiletého minima, protože investoři se obávají, že energetická krize vyvolaná Ruskem může uvrhnout kontinent do recese.

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová by měla později během seance promluvit o rizicích, kterým čelí světová ekonomika. Tento projev bude pečlivě rozebírán s cílem získat vodítka pro uvažování centrální banky vzhledem k tomu, že se očekává, že ještě tento měsíc zvýší úrokové sazby, ale zdá se, že růst v regionu zpomaluje.

GBP/USD – Zdroj: Autochartist

„Jedním z nápadných rysů přecenění globálního růstu v posledních týdnech bylo, že cyklus zpřísňování sazeb ECB byl přeceněn agresivněji než cyklus Fedu,“ dodala ING.

GBP/USD klesl o 0,2 % na 1,2002 a odevzdal část čtvrtečních zisků poté, co premiér Boris Johnson rezignoval a ukončil tak nejistotu ohledně své budoucnosti. Tento krok by sice mohl ukončit nedávnou politickou paralýzu, země však stále čelí potížím spojeným s bující inflací, rostoucími úrokovými sazbami a zpomalujícím se růstem.

USD/HUF klesl o 0,2 % na 395,31, přičemž forint nadále posiloval poté, co Maďarská národní banka ve čtvrtek zvýšila svou klíčovou týdenní depozitní sazbu o 200 bazických bodů na 9,75 %, což je nejvyšší hodnota za posledních deset let.

USD/PLN se obchodoval převážně beze změny na úrovni 4,7065 poté, co polská centrální banka ve čtvrtek zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů, což bylo její desáté zvýšení sazeb v řadě, ale stále menší než očekávané zvýšení o 75 bazických bodů.

Politici v Maďarsku i Polsku se potýkají s prudce rostoucí inflací a zpomalujícím růstem, ale také s potřebou posílit své měny, aby snížili cenové tlaky.