Zatímco všichni analytici s tabulkou v Excelu požadovali, aby vypláceli dividendy, cloudové hvězdy Amazon (NASDAQ:AMZN) a Alphabet (NASDAQ:GOOGL) se držely pevně.
Je to technologická tradice jako žádná jiná. Technologické společnosti vybírají hotovost v dobrých časech, aby mohly pokračovat v růstu, když jsou časy těžké. Vtip zní: „Dividendy znamenají, že s penězi akcionářů nemáme nic lepšího na práci.“ A tak se to děje.
Můžete to vidět ve zprávě společnosti Amazon za první čtvrtletí. Volný peněžní tok za 12 měsíců končících v březnu činil záporných 18,1 miliardy dolarů. Přesto měl Amazon v tomto čtvrtletí kapitálové výdaje ve výši 15 miliard dolarů. To bylo možné, protože na konci období měl na účtech více než 66 miliard dolarů v hotovosti a obchodovatelných cenných papírech.
Akcie AMZN a zázrak hotovosti
Po celé generace před nástupem cloudu si společnosti půjčovaly peníze na financování dlouhodobých investic.
Zdroj: Getty Images
Některé technologické společnosti to stále dělají, dokonce i cloudové společnosti. Vezměme si REIT pro datová centra, jako je Equinix (NASDAQ:EQIX), jehož struktura vyžaduje vyplácení zisků ve formě dividend. Společnost Equinix měla na konci března ve svých účetních knihách dlouhodobý dluh ve výši 14,7 miliardy dolarů oproti 1,7 miliardy dolarů v hotovosti. V průběhu čtvrtletí poslala akcionářům ve formě dividend téměř 290 milionů dolarů, 3,10 dolaru na akcii.
Tato hotovost je však nyní v rukou investorů, nikoli vedení společnosti Equinix. Od prvního čtvrtletí roku 2021 do prvního čtvrtletí roku 2022 se jí podařilo zvýšit tržby pouze o 8 %.
Stejný příběh se týká i konkurenční společnosti Equinix, Digital Realty Trust (NYSE:DLR). Digital Realty měla na konci března v hotovosti pouhých 158 milionů dolarů. USD a v průběhu roku 2021 měla na kapitálové výdaje jen 2,5 mld. To je jen nepatrný zlomek toho, co utrácí Amazon.
Dokonce i společnost Equinix je k akcionářům méně štědrá než společnosti staré linie, jako je AT&T (NYSE:T). V březnu skončila s dluhem ve výši 174 miliard dolarů. Zatímco její tržní kapitalizace činí 151 miliard dolarů, hodnota podniku může být dvakrát vyšší. Většinu AT&T však ovládají držitelé dluhopisů. Před vznikem cloudu měla společnost AT&T největší rozpočet na kapitálové výdaje na světě, aby udržela v provozu telefonní linky v zemi. V loňském roce utratila 17,4 miliardy dolarů, což je nejen méně než Amazon, ale také méně než Alphabet a Microsoft (NASDAQ:MSFT).
Zázrak cloudu
Technický zázrak hotovosti je také zázrakem cloudu.
Společnosti financované na dluh, ať už jde o technologické firmy jako AT&T nebo ropné společnosti jako Exxon Mobil (NYSE:XOM), mohou na návratnost investice čekat roky. Návratnost kapitálu odpovídá délce zadlužení.
V cloudu je návratnost mnohem rychlejší.
Zdroj: Shutterstock
AWS, což je cloudová jednotka společnosti Amazon, měla za posledních 12 měsíců příjmy ve výši 65 miliard dolarů, což je o 37 % více než v předchozím roce. Tento cloud však zajišťuje i ostatní činnosti Amazonu, jeho obchod, logistiku a média. Bez růstu AWS, která v posledním čtvrtletí vykázala třetinu příjmů jako čistý zisk, by se růst všech těchto jednotek omezil nebo obrátil.
Podtrženo a sečteno
Pokud se díváte pouze na grafy akcií, zdá se směšné, že se Amazon stále prodává za 55násobek zisku.
Ale historie i hotovost říkají, že tomu tak není. Podle tohoto standardu je Microsoft výhodnou koupí za 28násobek zisku a Google je krádeží za 21násobek.
Důvodem je hotovost. Cloud je poháněn hotovostí, která se po nasazení může rychle proměnit v zisk. Velké hotovostní zůstatky umožňují cloudovým carům pokračovat v investicích, i když se obchody a peněžní toky zhoršují. To je připravuje na ziskový růst v budoucnu.
Investoři do cloudu mají na výběr. Své peníze mohou rychle získat zpět prostřednictvím dividend nákupem REIT datových center, jako je Equinix nebo Digital Realty Trust. Nebo si mohou ponechat své peníze při práci s cary.
Já zůstávám u carů.