Podle průzkumu se odhaduje, že Bitcoin dosáhne 10 000 dolarů než 30 000 dolarů

Bitcoinoví býci pozor: Wall Street očekává, že pád této kryptoměny bude ještě mnohem horší.

Podle 60 % z 950 investorů, kteří odpověděli na nejnovější průzkum MLIV Pulse, je pravděpodobnější, že se token propadne na 10 000 USD, čímž se jeho hodnota sníží zhruba na polovinu, než že se vrátí zpět na 30 000 USD. Čtyřicet procent respondentů vidí opačný vývoj. Bitcoin v pondělí ráno v Londýně klesl o 2,8 % na 20 390 USD.

Tato jednostranná předpověď podtrhuje, jak medvědí investoři začali být. Kryptoměnovým odvětvím otřásly problémy věřitelů, zhroucené měny a konec pandemie politiky snadných peněz, která podnítila spekulativní šílenství na finančních trzích.

Podle údajů společnosti CoinGecko zmizely z tržní hodnoty kryptoměn od konce loňského roku přibližně 2 biliony dolarů.

Drobní investoři měli z kryptoměn větší obavy než jejich institucionální protějšky, přičemž téměř čtvrtina z nich prohlásila tuto třídu aktiv za odpad. Profesionální investoři byli vůči digitálním aktivům otevřenější.

Zdroj: Getty Images

Celkově však tento sektor zůstává polarizující: zatímco přibližně 28 % všech respondentů vyjádřilo silnou důvěru, že kryptoměny jsou budoucností financí, 20 % uvedlo, že jsou bezcenné.

Bitcoin již ztratil více než dvě třetiny své hodnoty od listopadového dosažení téměř 69 000 USD a od září 2020 se neobchodoval na úrovni 10 000 USD.

„Je velmi snadné mít nyní strach, a to nejen v oblasti krypto, ale obecně ve světě,“ řekl Jared Madfes, partner společnosti Tribe Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Podle něj očekávání dalšího poklesu bitcoinu odráží „strach lidí, který je trhu vlastní“.

Pád kryptoměn pravděpodobně vyvolá další tlak na vlády, aby posílily regulaci tohoto odvětví. Většina respondentů vnímá takový dohled pozitivně, protože by mohl zvýšit důvěru a vést k širšímu přijetí mezi institucionálními i retailovými investory.

Vládní zásah pravděpodobně uvítají také spotřebitelé, kteří se spálili v důsledku krachu takzvaných stablecoinů TerraUSD a problémových zprostředkovatelů, jako je Celsius Network a broker Voyager Digital Ltd.

Zdroj: Getty Images

Centrální banky rovněž zvažují vývoj vlastních digitálních měn pro použití v digitálních platbách.

Neočekává se však, že by nedávné poklesy cen – ani potenciální výzva ze strany centrálních bank – výrazněji rozvrátily odvětví tím, že by sesadily z trůnu dva dominantní tokeny, Bitcoin a Ether. Většina respondentů předpokládá, že jedna z těchto dvou měn zůstane hnací silou i za pět let, zatímco významný podíl respondentů vidí, že klíčovou roli převezmou digitální měny centrálních bank.

„Bitcoin stále pohání velkou část kryptosvěta, zatímco Ethereum ztrácí svůj náskok,“ uvedl Ed Moya, hlavní analytik trhu ve společnosti Oanda Corp. zabývající se obchodováním s devizami.

V jednom koutě trhu panovala širší shoda: Nezaměnitelné tokeny. NFT se proslavily tím, že v době vrcholícího krypto boomu přitahovaly ocenění v řádech milionů dolarů za obrázky opic. Drtivá většina dotázaných je však považuje pouze za umělecké projekty nebo statusové symboly a pouze 9 % v nich vidí investiční příležitost.

Zdroj: Getty Images

Navíc ti, kdo loví další bublinu v cenách aktiv, by se možná měli poohlédnout jinde, protože spekulativní mánie zřídkakdy zasáhne stejnou třídu aktiv dvakrát. Nakonec většina respondentů očekává, že další velký vzestup bude zcela nesouviset s kryptoměnami, přičemž NFT, nová generace internetu známá jako web3 a další vývoj v oblasti blockchainu jsou považovány za subjekty s nízkou pravděpodobností, že by mohly spustit další šílenství.

„Další finanční bublina je vždy něco jiného než ta poslední, takže většina má v tomto případě naprostou pravdu,“ řekl Matt Maley, hlavní tržní stratég společnosti Miller Tabak + Co.