Index amerického dolaru, který sleduje zelenou bankovku vůči koši ostatních měn, vzrostl o 0,38 % na 108,43 bodu.
Měnový pár USD/JPY se snížil o 0,06 % na 137,34. Japonská centrální banka je stále odhodlána k mimořádným stimulačním opatřením.
Měnový pár AUD/USD se snížil o 0,14 % na 0,6721 a přiblížil se tak zpět ke svému dvouletému minimu 0,6716 USD, kterého dosáhl v pondělí v souvislosti s poklesem cen komodit a novým omezením čínského COVID.
Pár NZD/USD se snížil o 0,09 % na 0,6105. Pár USD/CNY si připsal 0,27 % na 6,7363, zatímco pár GBP/USD klesl o 0,24 % na 1,1861.
„Dolar skutečně plošně posílil, což odráží pokračování trendu, který jsme viděli v poslední době, tedy obavy z globální recese,“ řekla agentuře Reuters Carol Kongová.
USD/JPY – Zdroj: Autochartist
Zároveň se tvůrci politiky Fedu „prostě laserově zaměří na vysokou inflaci, takže budou prostě pokračovat ve zvyšování sazeb navzdory rostoucím obavám z recese,“ dodala.
„Myslím, že riziko spočívá v tom, že eurodolar může klesnout na paritu již tento týden.“
Trhy se obávají možného výpadku dodávek energií, protože největší jednotlivý plynovod přivádějící ruský plyn do Německa, plynovod Nord Stream 1, zahájil v pondělí každoroční údržbu, přičemž se očekává, že tok bude zastaven na 10 dní. Trhy se však obávají, že by Rusko mohlo odstávku prodloužit kvůli válce na Ukrajině.
Investoři také sledují americký index spotřebitelských cen (CPI), který jim napoví, jakým směrem se bude ubírat měnová politika amerického Federálního rezervního systému. Prezident Fed Bank of Atlanta Raphael Bostic uvedl, že americká ekonomika se dokáže vyrovnat s vyššími úrokovými sazbami, a zopakoval svou podporu dalšímu zvýšení úrokových sazeb tento měsíc.
V asijsko-pacifické oblasti se investoři obávají dalšího uzavření, protože ve více městech byly objeveny případy vysoce infekční subvarianty BA.5 omicron.