Euro se drží na paritě, zatímco trhy čekají na údaje o inflaci v USA

Euro se ve středu pohybovalo jen kousek nad paritou vůči dolaru a obchodníci se obávali, že pokud údaje o inflaci v USA, které mají být zveřejněny později během dne, vykáží nebývale vysoké hodnoty, bude jednotná měna nucena dosáhnout úrovně, která je již desítky let nevídaná.

Zelená bankovka byla v asijském obchodování pevná a ani novozélandský dolar nebo jihokorejský won nezískaly velkou podporu z očekávaného zvýšení úrokových sazeb svých centrálních bank o 50 bazických bodů.

Euro se pohybovalo na úrovni 1,0036 USD. V letošním roce kleslo o téměř 12 % a v úterý se propadlo na 20leté minimum, protože válka na Ukrajině vyvolala energetickou krizi, která poškodila vyhlídky růstu na kontinentu. Na nejrozšířenější obchodní platformě Electronic Broking Services kleslo až na 1,00005 USD a v noci se dotklo 1 USD na obchodní platformě Reuters. Podle analytiků by mohla dále klesat, pokud rychle rostoucí spotřebitelské ceny v USA udrží investory sázející na růst amerických sazeb.

Ekonomové předpokládají, že celková inflace v USA v červnu meziročně zrychlila na 8,8 %, což je 40leté maximum, což pravděpodobně posílí očekávání zvýšení úrokových sazeb a pomůže dolaru.

„Myslím, že americký dolar bude nadále růst, pokud bude americký index spotřebitelských cen vyšší, než se očekávalo,“ řekl stratég Commonwealth Bank of Australia (OTC:CMWAY) Joe Capurso v Sydney. „Rozhodně existuje velmi dobrá šance, že euro dnes večer klesne pod paritu.“

EUR/USD – Zdroj: Autochartist

Euro se minulý měsíc propadlo pod paritu se švýcarským frankem a vůči libře flirtuje s poklesem pod 200denní klouzavý průměr.

Slabost eura a jenu pozvedla index amerického dolaru, který tento týden vystoupal na dvacetileté maximum 108,560 a ve středu se v asijském obchodování pohyboval na úrovni 108,18 bodu.

Japonský jen v letošním roce utrpěl ztrátu, protože Bank of Japan se drží své mimořádně uvolněné měnové politiky v kontrastu se zpřísňováním měnové politiky téměř všude jinde. Ve středu byl pod tlakem na úrovni 137,05 za dolar poté, co v pondělí dosáhl nejnižší hodnoty od roku 1998 na 137,75.

Australský dolar byl stabilní na úrovni 0,6767 USD, těsně nad dvouletým minimem 0,6712 USD, kterého dosáhl v úterý.

Britská libra se rovněž propadla v důsledku silnějšího dolaru a analytici ji vidí v závěsu po rezignaci britského premiéra Borise Johnsona minulý týden.

Na Novém Zélandu a v Jižní Koreji došlo ke zvýšení sazeb převážně podle očekávání. Jihokorejský won byl nepatrně pevnější, zatímco novozélandský dolar klesl o zlomek na 0,6131 USD – jen těsně nad pondělní dvouleté minimum 0,6098 USD.

„Nedošlo k žádné skutečné změně tónu,“ řekl Jason Wong, stratég BNZ ve Wellingtonu, k rozhodnutí novozélandské rezervní banky a dodal, že další pohyb kiwi pravděpodobně ovlivní americký index spotřebitelských cen. „Jsme v rozmaru amerického dolaru.“