Opakování skutečného krachu na trhu s bydlením se odehrává v kryptoměnách

Svět investování je nyní ve stavu DEFCON 1. Trh sužuje inflace a obavy z recese jsou s každým týdnem reálnější. Když k tomu připočteme zahraničněpolitické problémy a energetickou krizi, není divu, že jsou investoři nervózní. Jednou z oblastí, která vzbuzuje zvláštní obavy, je trh s bydlením. Vzhledem k tomu, že ceny rostou stále výš a ekonomika balancuje na tenkém laně, hrozí krach na trhu s bydlením?

Téměř jistě nás čekají těžkosti. Pokud však hledáte skutečnou reprízu krize z roku 2008, nehledejte nic jiného než krach kryptoměn.

Americký trh s bydlením čelí bezprecedentním cenám nemovitostí a prudce rostoucí poptávce. Je to však právě kryptografický krach, který se poslední krizi bydlení podobá nejvíce. Kryptografický krach vykazuje přesvědčivé paralely s rokem 2008 – od platforem DeFi s nadměrným zadlužením až po miliardáře zachránce ve stylu Warrena Buffetta.

Mohl by však mít tento kryptografický krach vliv na širší finanční svět?

Zdroj: Pexels

Kryptoměny jsou ve srovnání s trhem s bydlením a širším akciovým trhem mikroskopickým odvětvím. Nedávné průzkumy ukazují, že s kryptoměnami obchoduje 12 % až 21 % Američanů, což není zanedbatelné číslo, ale ani zdaleka nedosahuje množství lidí investujících do akcií. Jakkoli je základna investorů malá, na svém vrcholu měl trh hodnotu bilionů dolarů. V důsledku toho se odborníci přou, zda se krach přenese i do tradiční investiční sféry.

Investiční influencer Ian Dunlap nedávno uvedl několik nejpřesvědčivějších paralel mezi trhem s kryptoměnami a trhem s bydlením v roce 2008. Ve svém podcastu Market Mondays Dunlap poukazuje na to, že se kryptoinvestoři nadměrně zadlužili stejně jako majitelé domů.

„Nadměrné zadlužování vede ke katastrofě,“ řekl Dunlap. „To, co způsobuje a urychluje tento krach, je nadměrné zadlužování jako blázen.“ Tento záběr dále vysvětlil nedávným trendem spekulativních investorů a institucí, kteří si berou masivní kryptoúvěry jako páku na nákup dalších aktiv. Přijímání tohoto „dobrého dluhu“ bylo až do krachu pro investory způsobem, jak mnohonásobně znásobit kryptopříjmy.

To se samozřejmě dost podobá situaci na trhu s bydlením v roce 2008. Tehdy si kupci domů brali rizikové hypotéky, aby si koupili domy, které si nemohli dovolit. To by samozřejmě vedlo k hypoteční krizi, kdy majitelé domů tyto půjčky masivně nespláceli.

Zdroj: Unsplash

Kryptografické firmy, které podaly žádost o bankrot kvůli obrovským dluhům, tento názor potvrzují. Společnosti jako Voyager Digital (OTCMKTS:VYGVF), Three Arrows Capital a Celsius nedokázaly splnit výzvy k úhradě marží a nahromadily dluhy. Dvě z těchto tří společností nyní podávají návrh na konkurz.

Společnost Celsius je jednou ze společností, které se na kolapsu trhu podílejí nejvíce. Pomohla způsobit kolaps Terra Classic (LUNC-USD), když její velké prodeje TerraClassicUSD (USTC-USD) pomohly de-pegovat stablecoin a nakonec zhroutit síť, což vedlo ke krachu kryptoměn. S tak velkou expozicí vůči síti skončila společnost Celsius v dluhu 800 milionů USD.

Dalším aspektem kryptografického krachu, který Dunlap přirovnává k roku 2008, jsou důvtipné investiční konglomeráty, které tyto společnosti zachraňují. Krach vytváří novou generaci zachránců v osobnostech, jako je zakladatel FTX Sam Bankman-Fried. Bankman-Fried na krachu vydělává prostřednictvím řady záchranných akcí – především dohody jeho společnosti s BlockFi za 240 milionů dolarů. Dalšími společnostmi, které agresivně získávají své předlužené kolegy, jsou Nexo (NEXO-USD), která právě kupuje Vauld, a Ripple, která údajně uprostřed krachu usiluje o akvizice.

Kryptoměny jsou nejžhavějším novým investičním prostorem v Americe. Za krátkou dobu si do něj našly cestu biliony dolarů. Podle odborníků však nebude mít na trh stejný dopad jako dot-com bublina.

Kryptoměny v podstatě existují ve vakuu. Jediné společnosti, které s kryptoměnami komunikují, jsou nejčastěji samotné platformy, rizikové fondy a správci aktiv šití na míru investování do kryptoměn, jako jsou Grayscale, Voyager Digital a a16z. Ano, mainstreamové rizikové fondy, jako jsou Tiger Global a Sequoia Capital, mají určitou expozici vůči kryptu. Ale ani zdaleka se to neblíží miliardám, které investují VC specializované na krypto.

Tato prázdnota je důvodem, proč když došlo ke krachu kryptoměn, nepostihl mnoho akcií mimo těžaře kryptoměn a společnosti s velkou expozicí, jako je MicroStrategy (NASDAQ:MSTR). Na zbytek trhu to nemělo žádný vliv. Jak připomíná ekonom Joshua Gans, krypto se nepoužívá k zajištění reálných dluhů. Tyto ztráty jsou papírové.

Kryptografický průmysl nemusí způsobit širší recesi trhu. Rozhodně je však příznakem nejistého tržního prostředí.

Vezměme si jako jeden z důkazů nedávné komentáře generálního ředitele společnosti Galaxy Digital Mikea Novogratze ke stavu trhu; zdůrazňuje, že růst odvětví v posledních letech poháněl z velké části Covid-19. „Je těžké nepodceňovat obrovský dopad, který měla reakce na COVID-19 na všechna aktiva,“ řekl. „Napumpovali jsme na trhy tolik likvidity, že to bylo šílené, nikdy jsme nic podobného nezažili.“

Důvodem, proč kryptoměny zaznamenaly masivní růst, byla spousta spekulativních investorů, kteří na trh vháněli likviditu. Samozřejmě, že první bota, která spadla, byl kolaps Terry. Větší krypto krach však začal kvůli odlivu likvidity z trhu. Nyní jsme skutečně svědky odlivu investorů z rizikových akciových investic. Ale není to v důsledku kryptografického krachu. Za toto chování může spíše zpřísňující se finanční politika.

Neznamená to, že nový krach na trhu s bydlením bude stejně špatný jako v roce 2008?
Vzhledem k tomu, že likvidita trhu s nemovitostmi dramaticky stoupá – zejména v důsledku pandemie prodávajícího trhu – není pochyb o tom, že trh s bydlením se nachází v podobně bobtnající bublině jako trh s kryptoměnami. Tyto prudce rostoucí ceny nemovitostí spolu s rostoucí inflací a hypotečními sazbami musí nakonec ustoupit. Ale jen proto, že tyto dvě oblasti nesou podobnost, neznamená, že by dnešní krach trhu s bydlením vypadal jako v roce 2008.

Především majitelé domů nejsou tak nadměrně zadlužení jako v roce 2008 nebo jako nyní kryptografické rizikové společnosti. Hypotéky s nastavitelnou úrokovou sazbou (ARM) nejsou dnes zdaleka tak populární jako tehdy. Nyní se více lidí rozhoduje pro hypotéky s pevnou úrokovou sazbou. Američané navíc nejsou v prodlení se splácením v takové míře jako před 14 lety. Na udržení těchto čísel na nízké úrovni se samozřejmě podílejí především pandemicky rozšířené programy odpuštění splátek.

Jak předpovídá analytik trhu InvestorPlace Tom Yeung, realitní bublina nezaznamená takové prasknutí způsobené vysokými úrokovými sazbami a exekucemi jako v roce 2008. Spíše se tato bublina bude pomalu vyfukovat. Stále více lidí se bude vyčleňovat z přehnaně drahého současného prostředí, zejména s tím, jak Federální rezervní systém bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb v boji proti stále rostoucí inflaci. Jednoduše řečeno, dostatek lidí bude nucen zapojit se do hry na vyčkávání, takže nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou se sama přirozeně vyřeší do rovnováhy.