Lightyear, evropský konkurent obchodní platformy Robinhood, získal v investičním kole, za kterým stojí britský miliardář Richard Branson, finanční prostředky ve výši 25 milionů dolarů.
Společnost Lightspeed Venture Partners ze Silicon Valley vedla tuto transakci, uvedla společnost exkluzivně pro CNBC – jde o vzácný hlas důvěry pro začínající makléřskou společnost v době, kdy jsou světové akciové trhy hluboko v červených číslech.
Společnost Lightyear, kterou loni v Londýně založili estonští podnikatelé Martin Sokk a Mihkel Aamer, nabízí obchodování bez poplatků s více než 3 000 světovými akciemi a účty ve více měnách. Sokk a Aamer dříve pracovali ve společnosti Wise, která je kótovaná na britské burze.
„Finanční trhy byly příliš dlouho příliš složité, s vysokými překážkami vstupu a matoucím žargonem,“ uvedl Branson v prohlášení, které poskytl televizi CNBC.
„Martin, Mihkel a tým Lightyear zvedají pokličku nad světem investování – zprůhledňují ho a zároveň prostřednictvím vzdělávání umožňují lidem vybrat si produkty, které jsou pro ně vhodné.“
Zdroj: Getty Images
Magnát v oblasti letecké a vesmírné dopravy získal nezveřejněný podíl ve společnosti Lightyear prostřednictvím svého konglomerátu Virgin Group.
Evropská expanze
Jedná se stále o mladý start-up, který byl ve Velké Británii spuštěn teprve v září. Lightyear má však ambiciózní plány na rozšíření.
Ve čtvrtek spustí svou aplikaci v dalších 19 evropských zemích včetně Německa a Francie, čímž rozšíří svou působnost do eurozóny. Jako další chce aplikaci spustit v zemích mimo eurozónu, například ve Švédsku a Norsku.
Podle Nicole Quinnové, generální partnerky společnosti Lightspeed, dohoda ukazuje, jak je stále dostatečný zájem investorů o investiční aplikaci zaměřenou na Evropu, a to i v době, kdy se společnost Robinhood potýká s útlumem objemu obchodů ve Státech.
„Maloobchodní investování se v loňském roce v USA více než zdvojnásobilo. Až pětinu všech obchodů tvoří v USA drobní investoři,“ řekla CNBC. „Věříme, že Evropa se ubírá tímto směrem.“
Zdroj: Getty Images
Přesto finanční injekce přichází v obtížné době pro akciové trhy, které se propadly v reakci na obavy z hrozící recese – Robinhood je zhruba o 78 % níže než jeho cena při IPO.
Martin Sokk, generální ředitel společnosti Lightyear, uvedl, že se poklesů na veřejných trzích neobává.
„To, že trhy jdou nahoru, dolů nebo do strany, nás příliš neovlivňuje, protože budujeme něco, co trvá strašně dlouho,“ řekl v rozhovoru.
Tvrdá konkurence
Ačkoli je Evropa, co se týče rozšíření retailového obchodování, za USA pozadu, je tento region stále více přeplněn různými online obchodními aplikacemi, které se snaží získat klienty.
Lightyear čelí konkurenci jak zavedených brokerů, jako jsou Hargreaves Lansdown a AJ Bell, tak fintechů, jako jsou Revolut, Freetrade a eToro. Mezitím společnost Robinhood rovněž signalizovala svůj záměr vstoupit na evropský trh, i když se zaměřením spíše na kryptoměny než na akcie.
Společnost se již před několika lety pokoušela zahájit činnost v tomto regionu, ale od plánů upustila, aby se místo toho zaměřila na svůj domácí trh. Od té doby se dohodla na převzetí britské krypto burzy Ziglu.
Zdroj: Getty Images
V květnu společnost Lightyear jmenovala do funkce provozního ředitele Wandera Rutgerse, který dříve vedl expanzi společnosti Robinhood ve Velké Británii.
Investoři v poslední době zanevřeli na rychle rostoucí technologické společnosti, jako je Robinhood, kvůli obavám, že jejich ztrátové obchodní modely nemusí vydržet zhoršující se ekonomické klima poznamenané rostoucí inflací a přísnější měnovou politikou.
Společnost Lightyear zatím není zisková. V tuto chvíli je jejím hlavním zdrojem příjmů paušální 0,35 % z měnových konverzí při obchodování se zahraničními akciemi.
Sokk říká, že firma plánuje časem diverzifikovat svůj tok příjmů pomocí dalších funkcí, včetně placené služby předplatného, která má být spuštěna později v tomto roce.