Rusko zakazuje kryptoměnové platby a vystupuje proti stablecoinům

Vztah Ruska ke kryptoměnám byl zejména v roce 2022 jako na horské dráze. Představitelé země se v otázce digitální měny již delší dobu střetávají. Někteří zůstali pevní ve svých tvrzeních, že krypto není dobré, zatímco jiní jsou přesvědčeni, že jde o silné aktivum. Prezident Vladimir Putin se v posledních měsících v této problematice rozhoupal na obě strany. Dnešní den však znamená jedno definitivní rozhodnutí v této debatě, protože Rusko zakázalo platby kryptoměnami.

Konverzace o kryptoměnách v Rusku byla letos bohatá. V lednu začali vládní úředníci vážně zvažovat hodnotu a rizika přítomná v tomto odvětví. Začalo se hovořit o užitečnosti státního stablecoinu, těžbě kryptoměn, kryptoměnách jako platidlech a dalších věcech. To následně vedlo k dohodě mezi úředníky o vytvoření plánu na regulaci kryptografického průmyslu.

K této konverzaci se významným způsobem přidalo rozhodnutí země napadnout sousední Ukrajinu. Protože ta se proti vojenské velmoci postavila více, než se očekávalo, Rusko pravděpodobně využívalo více pracovních sil a zdrojů, než předpokládalo, že bude potřebovat. Země byla také ekonomicky ovlivněna, i když jen dočasně, pokračujícími sankcemi ze strany USA a EU.

Někteří obyvatelé země považují kryptoměny za prostředek k dosažení ekonomické prosperity. Například využití značných ruských zásob neobnovitelné energie pro těžbu kryptoměn může vést a vedlo k výnosné produkci. Ještě minulý měsíc uzavírala země dohody se soukromými ruskými kryptografickými těžařskými společnostmi o poskytování energie pro těžbu. Ačkoli Putin kryptografii právě z těchto důvodů podpořil, podepisuje zákon, který se zdá být velkým krokem zpět.

Zdroj: Pexels

Putin se stává býkem pro odvětví těžby kryptoměn. Dalo by se tedy očekávat, že ruský vůdce zmírní svůj postoj k dalším aspektům kryptoměn. Jelikož však Rusko zakazuje kryptografické platby, zdá se nepravděpodobné, že by země někdy přijala trh pro domácí použití.

Dnes na začátku roku Putin podepsal zákon, který zakazuje používání kryptoměn jako platebního prostředku. Podle zpráv návrh zákona zavádí „zákaz zavádění jiných peněžních jednotek nebo peněžních náhražek na území Ruské federace“.

Tato formulace v podstatě škrtá i potenciál ruského stablecoinu, čímž zabíjí hned dvě masivní potenciální oblasti kryptoexpanze v zemi.

Ruská centrální banka si tento implicitní zákaz rozhodně nepřipouští. Tento týden její zástupci uvedli, že stablecoiny jsou vysoce rizikové a ne tak stabilní. Protože prý podkladová aktiva nepatří držiteli stablecoinu, „není zaručeno vykoupení za nominální cenu aktiv v zástavě a cena stablecoinu není ve skutečnosti stabilní“.

Putinovo rozhodnutí podepsat zákon může být pro někoho trochu matoucí. Rusko totiž stále přijímá těžbu kryptoměn s otevřenou náručí. Ruská centrální banka podporuje legalizaci těžebních aktivit. Chce však po těžařích požadovat, aby svá aktiva prodávali do zahraničí za jiné než rublové fiat měny. Guvernérka Elvira Nabiullina se vyjádřila, že tato činnost by neměla „proniknout“ do ruského finančního systému. Zdá se, že tato činnost je vítaná jen proto, že svou volatilitou neohrožuje žádné Rusy.