V dopise zaslaném americké Agentuře pro ochranu životního prostředí (EPA) a Ministerstvu energetiky (DOE) požádalo šest demokratů v čele s kalifornským poslancem Jaredem Huffmanem a massachusettskou senátorkou Elizabeth Warrenovou tyto agentury, aby od odvětví těžby kryptoměn požadovaly větší množství emisí a spotřeby energie.
„Výsledky našeho šetření … jsou znepokojivé … odhalují, že [těžaři kryptografických dat] jsou velkými spotřebiteli energie, kteří se podílejí na významném – a rychle rostoucím – množství emisí uhlíku,“ uvedli zákonodárci v prohlášení. „Naše šetření naznačuje, že celkový americký průmysl těžby kryptoměn je pravděpodobně problematický z hlediska energie a emisí,“ dodali.
Zákonodárci uvedli, že sedm největších těžebních společností v současné době vyvinulo pro své těžební operace více než 1 045 megawattů (MW) energetické kapacity – což by stačilo na napájení všech obytných domů v Houstonu, největším městě podle počtu obyvatel v Texasu. Skupina je dále znepokojena plány těžařů na zvýšení kapacity o téměř 230 %, což by stačilo na napájení dalších 1,9 milionu domácností.
PlayIcon
Zdroj: Reuters
Upozornili také na to, že o celém rozsahu těžební činnosti stále mnoho nevíme, a požádali obě agentury, aby spolupracovaly a vyžadovaly od těžařů kryptoměn podávání zpráv o spotřebě energie a emisích. Skupina požádala EPA a DOE o odpověď do 15. srpna.
Čtěte více: Těžba bitcoinů a ESG: souhra jako stvořená v nebi
Není to poprvé, co zákonodárci vyzvali federální agentury, aby se zabývaly spotřebou energie těžařů kryptoměn. Již dříve Huffman a 22 členů Kongresu zaslali EPA dopis, v němž vyjádřili své „vážné obavy“ z toho, jak těžba bitcoinů (BTC) znečišťuje komunity a má nadměrný podíl na emisích skleníkových plynů.
V reakci na tento dopis však skupina významných bitcoinových investorů – včetně Michaela Saylora ze společnosti MicroStrategy (MSTR), Jacka Dorseyho ze společnosti Block (SQ) a těžařů, jako je Core Scientific (CORE) – v květnu sepsala dopis, v němž těžbu bitcoinů hájí a diskutuje o mnoha mylných představách o dopadech na životní prostředí.
Otázka emisí byla široce diskutována a mezi nedávné kroky amerických politiků patřil návrh Komise pro cenné papíry (SEC), aby všechny veřejně obchodované společnosti vedle množství spotřebované energie vykazovaly i emise skleníkových plynů ze své činnosti. Těžební průmysl tento krok většinou přivítal a doufá, že se tím osvětlí úsilí o využívání obnovitelných zdrojů energie.
Došlo také k posunům na státní úrovni: newyorský Senát schválil moratorium, které má dopad na těžbu bitcoinů ve státě. Nejedná se o zákaz těžby proof-of-work jako takové, ale o dvouleté zmrazení spouštění nových zařízení na těžbu bitcoinů, která jsou závislá na palivu na bázi uhlíku.
Těžební průmysl se proti snaze zákonodárců omezit spotřebu energie hlasitě ohrazuje. Bitcoin Mining Council (BMC) – dobrovolné globální fórum těžařů bitcoinů a dalších společností v oboru – uvedla, že její průzkum zjistil nedávné zlepšení v používání udržitelného energetického mixu těžaři a technologické účinnosti.
Udržitelný mix elektrické energie v celosvětovém těžebním průmyslu nyní činí 58,4 %, tvrdí BMC, a technologická účinnost globální bitcoinové sítě meziročně vzrostla o 63 %. „Tento nárůst efektivity potvrzuje skutečnost, že s dalším růstem sítě Bitcoin bude její efektivita časem ještě vyšší,“ uvedla BMC.