Ethereum (ETH) je podle tržní hodnoty druhou největší kryptoměnou na světě a je na cestě změnit způsob, jakým se obchoduje. To proto, že decentralizované aplikace (dApps) na blockchainu pomáhají uživatelům dělat vše od správy financí až po sbírání uměleckých děl. Za poslední tři roky tento populární kryptohráč stoupl o více než 500 %.
Budoucnost Etherea vidím optimisticky. Ale dvě kryptoměny mohou tohoto kryptoměnového giganta skutečně předstihnout. Mám na mysli menší, mladší hráče, Cardano (ADA) a Avalanche (AVAX). Zde je důvod…
1. Cardano
Největšími problémy Etherea jsou rychlost transakcí a vysoké náklady. V současné době probíhá aktualizace, která má tyto problémy vyřešit. Cardano je však již nyní rychlejší – a je na cestě nabrat ještě větší rychlost.
Nejdříve však něco málo o této kryptoměně. Jeden ze spoluzakladatelů Etherea – Charles Hoskinson – je také zakladatelem Cardana. To znamená, že za tímto novějším hráčem stojí spousta zkušeností a odborných znalostí. Cardano má nativní token s názvem „ada“ a jedná se o blockchain.
Zdroj: Unsplash
Tato kryptoměna dosáhla velkého milníku loni na podzim, kdy byla spuštěna funkce chytrých smluv. To znamená, že na blockchainu lze vytvářet dApps. A tady je dobré znamení: Do těchto projektů na Cardanu se vkládá stále více peněz. Celková uzamčená hodnota se od začátku měsíce vyšplhala o 14 % na současných zhruba 136,93 milionu dolarů, jak uvádí Defi Llama.
Nyní se vraťme k tématu rychlosti. Softwaroví inženýři společnosti Cardano pracují na řešení škálování hlavy hydry. Každá hlava je síť mimo řetězec, která umožňuje uskutečnění transakce. Myšlenkou je zvýšit počet transakcí na Cardanu tím, že se jich na těchto hlavách provede mnoho. Podle prvních odhadů každá hlava zpracuje 1 000 transakcí za sekundu. Je možné, že hydra by se mohla začít zavádět již v tomto roce.
2. Avalanche
Stejně jako Cardano má i Avalanche vlastní token – nazvaný Avax – a je blockchainem. Avalanche vítězí i co se týče rychlosti. Transakce na Avalanche jsou dokončeny za méně než dvě sekundy. To je ve srovnání s až šesti minutami na Ethereu.
Zatímco Ethereum zpracuje přibližně 14 transakcí za sekundu, Avalanche jich zvládne neomezený počet. Je to díky podsítím neboli nezávislým sítím Avalanche. Ty mohou vývojáři vytvářet pro konkrétní projekty.
Také zbytek struktury Avalanche podporuje rychlost a efektivitu. Avalanche se ve skutečnosti skládá ze tří blockchainů s různými funkcemi – například vytváření aktiv, koordinace validátorů a zpracování chytrých smluv. Primární síť koordinuje všechny tři blockchainy a dílčí sítě.
Zdroj: Avalanche
Dále je důležité poznamenat, že tento blockchain nabízí kompatibilitu s větším konkurentem Ethereum – to usnadňuje těm, kteří staví na Ethereu, stavět a pracovat také na Avalanche. Vývojáři mohou spouštět Ethereum dApps přímo na Avalanche. Pomocí mostu Avalanche Bridge mohou snadno převádět aktiva.
V současné době existuje na Avalanche více než 200 projektů. Jejich spektrum sahá od decentralizovaných financí až po hry a umění.
Pokud jde o vývojáře, kteří síť používají, podle zprávy společnosti Electric Capital roste Avalanche rychleji než Ethereum ve stejném okamžiku svého příběhu. Růst počtu vývojářů využívajících síť je známkou síly.