Probíhající medvědí trh s kryptoměnami způsobil masivní pokles ziskovosti těžby Bitcoinu (BTC), protože náklady na těžbu BTC převyšují cenu Bitcoinu.
Ziskovost těžby Bitcoinu, která úzce souvisí s poklesem ceny BTC, klesá od konce roku 2021 a počátkem července 2022 dosáhla nejnižší několikaměsíční úrovně.
Podle údajů z webu pro sledování kryptoměn Bitinfocharts se ziskovost těžby BTC 1. července 2022 propadla až na 0,07 dolaru denně za 1 terahash za sekundu (THash/s), čímž se dotkla nejnižší úrovně od října 2020.
Pokles ziskovosti těžby BTC způsobil v odvětví těžby kryptoměn několik velkých změn.
Zdroj: Unsplash
Nižší ceny bitcoinů podpořily prodejní tlak, protože těžaři byli nuceni prodávat své BTC, aby mohli pokračovat v těžbě a platit za elektřinu. Většina velkých firem zabývajících se těžbou kryptoměn, jako je Core Scientific, musela prodat značné množství Bitcoinů, aby přežila náročné tržní podmínky.
Rostoucí ztrátovost těžby BTC také vyvolala velký pokles poptávky po zařízeních pro těžbu kryptoměn, což způsobilo, že mnoho těžařů prodalo svůj těžební hardware se slevou.
Vzhledem k tomu, že nižší ceny těžebních zařízení s integrovanými obvody pro konkrétní aplikace (ASIC) a grafických procesorů (GPU) mohou zvýšit zájem nových těžařů, je důležité si uvědomit, že cena těžebního hardwaru je pouze jedním z mnoha faktorů, které stojí za ziskovostí těžby BTC.
Co je ziskovost těžby bitcoinů a jak je definována?
Těžba bitcoinů je ekonomická činnost, která zahrnuje výrobu digitální měny bitcoin pomocí výpočetního výkonu těžařů na bázi GPU nebo speciálně navržených těžařů ASIC.
Ziskovost těžby bitcoinů je měřítko definující míru, do jaké těžař bitcoinů přináší zisk, a to na základě celé řady faktorů, včetně ceny bitcoinu, obtížnosti těžby, nákladů na energii, typu těžebního hardwaru a dalších.
Zdroj: Shutterstock
Faktor 1: Cena bitcoinu a odměny za bloky
Cena Bitcoinu je jedním z nejviditelnějších faktorů ovlivňujících ziskovost těžby BTC, protože hodnota BTC je přímo úměrná ziskům, které těžaři vynášejí.
Medvědí trhy vyvolávají ještě větší pozornost těžařů k ceně BTC, protože riskují ztrátu peněz, pokud BTC klesne pod určitou cenovou úroveň.
Těžaři by také měli brát v úvahu výši blokové odměny neboli množství BTC, které těžaři dostanou za vytěžení jednoho bloku v blockchainu BTC. Původní bloková odměna bitcoinu činila až 50 BTC, než byla po třech historických sníženích blokové odměny na polovinu snížena na současných 6,5 BTC.
Poloviční odměny za bitcoin jsou hlavní součástí protokolu BTC, jehož cílem je snížit množství nových mincí vstupujících do sítě snížením blokové odměny na polovinu každých 210 000 bloků nebo přibližně každé čtyři roky.
Faktor 2: Vlastnosti těžebního hardwaru bitcoinu
Ziskovost těžby bitcoinů do značné míry závisí na výběru zařízení pro těžbu BTC a souvisejících charakteristikách včetně rychlosti hašování, spotřeby energie a ceny.
Rychlost hašování je výpočetní výkon těžaře, který se měří v haších za sekundu (H/S). Vyšší hash rate zahrnuje zastoupení v kiloheshech za sekundu (KH/S), gigahashech za sekundu (GH/S), terahashech za sekundu (TH/S), exahashech za sekundu (EH/S) atd.
Zdroj: Getty Images
Hashovací rychlost těžaře je rychlost, s jakou dokáže řešit kryptografické těžební hádanky a těžit tak Bitcoin. Čím vyšší je rychlost, tím více BTC se vytěží za určitý časový úsek. Vzhledem k tomu, že hash rate BTC neustále překonává nová maxima, výrobci těžařů bitcoinů pravidelně vyrábějí nová těžební zařízení podporující vyšší hash rate, zatímco starší těžaři zřejmě časem zastarávají.
Další důležitou vlastností těžebního zařízení BTC je spotřeba energie. Vzhledem k rostoucím celosvětovým nákladům na energii je schopnost těžaře spotřebovávat méně energie zásadní.
Při výpočtu ziskovosti těžby BTC je důležitým výdajem také cena skutečných těžebních zařízení. GPU i ASIC těžaři v letošním roce uprostřed medvědího trhu zlevnili, ale zbrusu nové vlajkové těžaře v době psaní tohoto článku stále stojí více než 11 000 USD.
Faktor 3: Obtížnost těžby a hash rate
Obtížnost těžby bitcoinů je měřítkem toho, jak obtížné je vytěžit blok BTC, přičemž vyšší obtížnost vyžaduje dodatečný výpočetní výkon k ověření transakcí a těžbě nových mincí.
Obtížnost sítě v roce 2022 rostla a neustále překonávala nová historická maxima. K úpravě obtížnosti těžby bitcoinu dochází každých 2 016 bloků, tedy přibližně každé dva týdny, protože Bitcoin je naprogramován tak, aby se sám upravoval a udržoval cílovou dobu bloku 10 minut.
Další zásadní metrikou pro hodnocení síly sítě BTC je hash rate Bitcoinu, protože vyšší hashrate znamená, že k ověření a přidání transakcí do blockchainu je zapotřebí větší výpočetní výkon. Díky tomu je BTC také bezpečnější, protože k ovládnutí sítě by bylo potřeba více těžařů a také více energie a času.
Faktor 4: Náklady na elektřinu
Cena elektřiny je dalším důležitým faktorem při výpočtu ziskovosti těžby BTC.
Zdroj: Getty Images
Těžaři zohledňují ceny elektřiny v různých zemích v souladu s místními předpisy pro těžbu kryptoměn. Vzhledem k tomu, že těžební činnost představuje pro energetickou síť dodatečnou zátěž, je důležité překontrolovat místní požadavky a konkrétní ceny energie pro napájení těžařů BTC v té či oné zemi nebo regionu.
Těžbu bitcoinů lze napájet z mnoha zdrojů energie, a to jak z obnovitelných, jako je vítr a slunce, tak z neobnovitelných zdrojů včetně fosilních paliv, jako je uhlí, ropa a zemní plyn. Uprostřed prudce rostoucích cen energie způsobených nedávnými problémy s dodávkami by těžaři měli věnovat zvláštní pozornost možným dopadům na příjmy z těžby BTC při využívání neobnovitelné energie.
Faktor 5: Poplatek za pool, pokud netěžíte sólo
Mnoho těžařů bitcoinů se raději připojuje k těžebním poolům, než aby pracovali jako individuální těžaři. Tak mohou spojit svůj výpočetní výkon a zvýšit šanci na rychlejší nalezení bloku a vytěžení BTC.
Pooloví těžaři by si měli být vědomi dalších drobných nákladů, které si berou administrátoři poolů, kteří nastavují software pro tento typ těžby. Tento poplatek obvykle činí 1-3 % z individuální odměny těžaře v závislosti na poolu.
Faktor 6: Další výdaje
Výdaje na těžbu bitcoinů se netýkají výhradně ASIC a GPU a síťových ukazatelů. Těžba BTC může vyžadovat také některé další investice související s fyzickým těžebním zařízením, včetně vhodného zařízení a nemovitostí. Významné výdaje mohou zahrnovat chladicí zařízení nebo zařízení pro potlačení hluku, protože některé těžební stroje jsou spojeny s obrovským množstvím tepla a hluku.