Bitcoin (BTC) se v pátek mírně posunul a obchoduje se těsně nad 23 000 USD, přičemž za posledních 24 hodin vzrostl o 0,6 %.
Páteční výkonnost vedla k 14% nárůstu největší kryptoměny podle tržní kapitalizace za předchozích sedm obchodních dní.
Cena bitcoinu se v posledních 30 obchodních dnech začala oddělovat od tradičních trhů. Zatímco jeho 90denní korelace s indexem S&P 500 se nachází na úrovni 0,96 (což znamená, že se mezi nimi pohybuje lockstep), jeho 30denní korelace s indexem S&P 500 klesla na 0,78. I když hodnota 0,78 stále znamená silný vztah mezi oběma aktivy, pokles naznačuje, že se obě aktiva začala obchodovat více nezávisle na sobě.
Na tradičních akciových trzích klesly indexy S&P 500 o 0,7 % a Nasdaq o 2,1 %. Cena ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla o 0,5 %, zatímco cena zlata vzrostla o 0,6 %.
Cena etheru (ETH) se v pátek zvýšila o 1,59 %.
Mezi alternativními mincemi (altcoiny) v indexu CoinDesk 20 vedly zisky Polkadot (DOT) a Chainlink (LINK), které vzrostly o 1,6 %, resp. 0,5 %. Největšími poraženými byly Solana (SOL) a Cosmos (ATOM), které klesly o 4,29 %, resp. 4,22 %.
Zdroj: Getty Images
Nejnovější ceny
Na závěr týdne se podívejme na to, jak si trhy vedly celkově.
BTC a ETH v týdnu překonaly tradiční třídy aktiv, ale při pohledu na výkonnost od začátku roku stále zaostávají. Je také patrný posun v korelacích, když zúžíme časový rámec z 90 na 30 dní.
Pro kontext používáme korelační koeficient ke zkoumání síly vztahu mezi cenovými pohyby různých aktiv. Korelace blízká hodnotě 1 znamená silný vztah mezi aktivy, zatímco nulová korelace znamená nulový vztah. Navíc korelace -1 naznačuje zcela inverzní vztah mezi danými aktivy.
Za posledních 30 dní obchodování jsme si všimli, že zatímco BTC a ETH zůstávají vzájemně silně korelované (a pravděpodobně tomu tak bude i nadále), korelace mezi kryptoměnami a tradičními aktivy se začíná vracet na úroveň, které jsme byli svědky na začátku tohoto roku.
Míry financování nadále naznačují sílu nákupu BTC
Ukazatel, o kterém jsme hovořili na začátku tohoto týdne a který si zaslouží opětovné prozkoumání, je současná úroveň sazeb financování BTC. Připomínáme, že sazby financování představují platby obchodníkům, kteří jsou na BTC long nebo short. Mohou odrážet sentiment obchodníků v rámci trhů s futures. Když jsou sazby financování kladné, investoři to často považují za býčí povahu. Naopak, když jsou sazby financování záporné, investoři to považují za medvědí. Za současného stavu byly sazby financování BTC v červenci kladné každý den s výjimkou 1. července, 10. července a 15. července.