Euro oslabuje kvůli obavám z dalšího omezování dodávek ruského plynu

Euro dnes oslabuje kvůli obavám z dalšího omezování dodávek ruského plynu. Dolar po třech ztrátových seancích v řadě posiluje, k čemuž přispívá odklon investorů od rizikových aktiv. Trh čeká na výsledek dvoudenního zasedání americké centrální banky (Fed), které začíná ve středu.

Krátce po 18:50 SELČ jednotná evropská měna k dolaru ztrácela 0,9 procenta na 1,0124 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavní světových měn, ve stejnou dobu stoupal o 0,7 procenta na 107,18 bodu. Dolar k japonskému jenu klesal v řádu setin procenta na 136,65 JPY. Euro vůči jenu odepisovalo zhruba jedno procento na 138,34 JPY.

Státy Evropské unie se kvůli očekávanému omezení dodávek plynu z Ruska dnes dohodly na pravidlech omezení spotřeby této suroviny pro nadcházející topnou sezonu. Ministři schválili upravený návrh Evropské komise, který počítá s dobrovolnými úsporami ve výši 15 procent. Jeho součástí je i možnost vyhlášení plynové nouze, kdy budou úspory povinné. Řada států si z původního návrhu vymohla ústupky.

Očekává se, že Fed zvýší základní úrok o 0,75 procentního bodu. Investoři vyhlížejí komentáře centrální banky ohledně stavu americké ekonomiky a budoucího kurzu měnové politiky.