Akvizice Amazonu vs. Teladoc Health. Co to znamená pro investory?

Letošní rok byl pro společnost Teladoc Health (TDOC), poskytovatele telezdravotnických služeb, který se snaží narušit tradiční zdravotnictví, naprostou noční můrou. Od začátku roku se akcie propadly o 62 %, naposledy kvůli zprávě o výsledcích za druhé čtvrtletí, kterou zveřejnila 27. července.

Aby toho nebylo málo, technologický gigant Amazon.com (AMZN) nedávno oznámil svůj plán převzít společnost One Medical za 3,9 miliardy dolarů v rámci transakce, která proběhne výhradně v hotovosti. Přestože transakce ještě nebyla schválena, akvizice společnosti One Medical, která spadá pod společnost 1Life Healthcare (ONEM), by mohla výrazně posílit snahu lídra elektronického obchodu o vstup do oblasti virtuální zdravotní péče.

Je Teladoc Health nyní opřená zády o zeď akcií, kterou by investoři měli na stávajících cenových úrovních převzít?

Zdroj: Bloomberg

Finanční výsledky společnosti Teladoc a potenciální akvizice společností Amazon

Ve druhém čtvrtletí společnost Teladoc Health meziročně zvýšila tržby o 17,7 % na 592,4 milionu dolarů, ale investory zneklidnila čistá ztráta ve výši 19,22 dolaru na akcii, která byla způsobena nepeněžním odpisem goodwillu ve výši 3 miliard dolarů. USD v prvním čtvrtletí, což vedlo k čisté ztrátě 41,58 USD na akcii. Pokud jde o další klíčové provozní ukazatele, celkový počet návštěv na platformě meziročně vzrostl o 27,6 % na 4,7 milionu a průměrný příjem z 56,6 milionu placených členů v USA se zvýšil o 12,6 % na 2,60 USD na člena.

Přestože vedení společnosti zachovalo dříve zveřejněný výhled tržeb a upraveného zisku před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací (EBITDA), nyní očekává, že výsledky se budou pohybovat na dolní hranici těchto rozmezí kvůli pokračujícím makro podmínkám. Pro celý rok tak vedení společnosti předpokládá celkové tržby ve výši 2,4 až 2,5 miliardy USD, což znamená 18,1% meziroční nárůst, pokud dosáhne spodní hranice. A očekává, že upravený zisk EBITDA dosáhne 240 až 265 milionů USD, což odpovídá 10,4% poklesu, pokud opět dosáhne spodní hranice.

Ačkoli to nejsou nutně hrozné míry růstu, nedostatečný přehled vedení o podnikání společnosti v posledních čtvrtletích by měl investory do budoucna velmi znepokojovat.

Zdroj: Teladoc

Společnost Amazon 21. července oznámila, že hodlá převzít společnost One Medical za 3,9 miliardy dolarů v rámci transakce, která proběhne za hotové peníze. One Medical je poskytovatel primární péče založený na členství, který má téměř 200 poboček a zhruba 770 000 pacientů po celé zemi. Pokud bude transakce schválena, významně se rozšíří působnost společnosti Amazon v oblasti zdravotní péče, což by mohlo být pro Teladoc velkou hrozbou.

Je nyní optimální čas na nákup akcií Teladoc?

Vedení společnosti Teladoc již několik čtvrtletí nemá přehled o svém podnikání, což je z pohledu investorů velmi znepokojivé. A i když nákup na dnešních minimech může vést k monstrózním výnosům, rád bych viděl trochu více konzistence na provozní frontě, než stisknu spoušť.

Ačkoli se tedy tento průkopník v oblasti telehealth nyní obchoduje za pouhý 3,2násobek tržeb, jeho čerstvě slabá výkonnost v kombinaci s intenzivní konkurencí ze strany dobře financovaného technologického giganta z něj v tuto chvíli činí riskantní hru. I když je příležitost na trhu telehealth obrovská, myslím, že pro investory jsou nyní k dispozici lepší investice.