Co znamená fixace hongkongského dolaru a proč na ní záleží?

Hongkongský dolar, který je od roku 1983 vázán na americký dolar, je obvykle nudnou měnou. Kromě případů, kdy tomu tak není, jako například letos. Když americký Federální rezervní systém začal v březnu zvyšovat úrokové sazby v rámci boje proti historicky vysoké inflaci, odliv prostředků z hongkongského dolarového trhu zesílil, protože investoři se honili za vyššími výnosy. V důsledku toho se mezibankovní likvidita – zásoba hongkongských dolarů v systému – rychle zmenšila, protože město bojovalo za udržení fixního kurzu, což přitáhlo pozornost trhu a obavy z dopadu na místní ekonomiku, která se potýká s problémy.

Jak to funguje?

Hongkongský měnový úřad (HKMA), de facto centrální banka, má mandát udržovat obchodování s měnou na úrovni 7,75 až 7,85 hongkongského dolaru za jeden americký dolar. Současné pásmo bylo stanoveno v roce 2005 a nikdy nebylo překročeno. Když se příliš přiblíží k jednomu nebo druhému konci, HKMA zasáhne, a to buď nákupem, nebo prodejem městských dolarů. Když HKMA použije své devizové rezervy k nákupu hongkongských dolarů od komerčních bank, celkový zůstatek hongkongských dolarů v bankovním systému – mezibankovní likvidita – se odpovídajícím způsobem sníží. Od 11. května do konce července nakoupila HKMA celkem 172 miliard hongkongských dolarů (532 miliard Kč), čímž se zůstatek snížil o více než polovinu. Tato nižší likvidita zvyšuje místní výpůjční náklady.

Proč má zachování fixace význam?

Především je považován za kotvu finanční stability. Stabilní měna je důležitá pro otevřenou ekonomiku, jako je Hongkong, kde jsou obchod a logistika klíčovými faktory. Investoři ukládají své peníze v Hongkongu, protože měna je relativně bezpečná a snadno směnitelná – což je jeden z důvodů, proč se město stalo globálním finančním centrem. Zrušení fixace by celou tuto rovnici narušilo.

Co obvykle hýbe hongkongským dolarem?

Zdroj: Unsplash

Často je to tehdy, když se místní výpůjční náklady nepohybují společně s americkými. Například rozdíl mezi hongkongskou mezibankovní nabídkovou sazbou (Hibor) a jejím americkým protějškem (dolarovou sazbou Libor) se výrazně zvětšil poté, co Fed začal agresivně zvyšovat sazby, protože likvidita v Hongkongu byla stále velmi dostatečná. (Hibor a Libor představují denní průměr toho, co banky říkají, že by si navzájem účtovaly za půjčky). Tento rozdíl činí pro obchodníky atraktivní půjčovat si v hongkongských dolarech na nákup amerických dolarů, aby získali vyšší výnos. Tento tzv. carry trade může tlačit místní měnu k její slabé hranici 7,85 HKD, což přiměje HKMA k intervenci.

Jaké jsou nyní obavy?

Menší likvidita v důsledku obrany fixního kurzu vedla v letošním roce ke zvýšení nákladů na půjčky pro firmy a jednotlivce v Hongkongu v době, kdy přísná omezení Covid-19, zejména pokud jde o cestování, nadále zatěžují ekonomiku a poškozují zaměstnanost. Kromě toho je hongkongský realitní sektor již nyní pod tlakem odlivu obyvatel Hongkongu, ať už z pandemických nebo politických důvodů poté, co Peking v roce 2020 zpřísnil svou kontrolu nad městem. Vyšší náklady na hypotéky nepomohou.

Měli by se lidé obávat fixace?

Úředníci v Hongkongu říkají, že ne. Ministr financí Paul Chan v červenci uvedl, že „obrovské“ devizové rezervy města – přibližně 440 miliard dolarů, což odpovídá asi 1,7násobku měnové báze hongkongského dolaru – jsou dostatečné k udržení fixace měny. K trvalým obdobím odlivu docházelo již dříve během předchozích stresových situací, jako byla globální finanční krize, epidemie SARS a během napětí mezi USA a Čínou za tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa. Tehdy Čchan poznamenal, že čínská centrální banka může také poskytnout americké dolary prostřednictvím měnové swapové linky, pokud by Washington někdy uvalil na město sankce. Čína má největší devizové rezervy na světě ve výši více než 3 biliony dolarů. John Greenwood, architekt hongkongského fixního kurzu dolaru a nyní nezávislý konzultant v International Monetary Monitor, uvedl, že vzhledem k tomu, že město má měnovou radu, jejímž úkolem je výhradně udržovat fixní kurz, a nikoli centrální banku, která provádí domácí měnovou politiku, „spekulace proti hongkongskému dolaru vždy selhávají“.

Proč místo toho nenavázat hongkongský dolar na čínský jüan?

Existují různé faktory, které podporují zachování současného stavu. Americký dolar je plně směnitelný a lze s ním volně obchodovat ve velkém množství na devizových trzích. Jüan zatím tomuto požadavku nevyhovuje. Americký dolar také dominuje jako mezinárodní rezervní měna, zatímco jüan má před sebou ještě dlouhou cestu k posílení svého rezervního statusu. Faktický šéf hongkongské centrální banky Eddie Yue uvedl, že fixace funguje dobře již téměř 40 let a není v plánu ji měnit. Hongkong však měl v průběhu let tendenci přijímat měnové dohody, které usnadňují přeshraniční obchod s pevninou. Navázání místního dolaru na jüan „by mohlo být dlouhodobě možné“ – pokud by se jüan více používal v Hongkongu i na mezinárodní úrovni, napsali v květnu ekonomové Goldman Sachs Group včetně Hui Shana a Andrewa Tiltona. Dalším faktorem by mohla být politika, pokud by Hongkong ztratil svůj poloautonomní status a byl začleněn do pevninské části. Jak uvedl George Magnus, ekonom a spolupracovník Čínského centra Oxfordské univerzity: „Je to volba Číny, zda chce zachovat fixaci.“