Teenager přestal tweetovat o letech tryskáčem Marka Cubana. Co za to dostal?

Pokud chcete, aby Jack Sweeney přestal veřejně sledovat vaše soukromé letadlo na Twitteru, vezměte si příklad z Marka Cubana a nabídněte devatenáctiletému mladíkovi něco lepšího než peníze: přátelství.

Sweeney, student druhého ročníku University of Central Florida, je teenager zodpovědný za 30 automatizovaných účtů na Twitteru, které dohromady sledují lety stovek celebrit, politiků a miliardářů – od Elona Muska a Kylie Jenner až po řadu ruských oligarchů. A od června 2020, kdy začal se svým vedlejším podnikáním, prý vyhověl pouze jediné žádosti „přestaň mě sledovat“.

Podle snímků obrazovky, které si prohlédl server CNBC Make It, Cuban v únoru v přímé zprávě na Twitteru požádal Sweeneyho, aby výměnou za jeho přátelství a obchodní rady zakázal @MCubansJets. „Řekl: ‚Byl bych tvůj kamarád‘ a já se zeptal, jestli se s ním můžu sejít na basketbalovém zápase,“ říká devatenáctiletý Sweeney v rozhovoru pro CNBC Make It.

Sweeney říká, že dvojice vyjednávala až do května – ve virtuální výměně Cuban uvedl, že by byl ochoten se se Sweeneym setkat na zápase Dallas Mavericks v příští sezóně – než uzavřeli dohodu. Zdá se, že Sweeney svou část dohody dodržel: Účet, který navrhl jako automaticky aktualizovaného bota, od dubna netweetuje a v jeho životopise je uvedeno, že jeho kód byl deaktivován.

Zdroj: Getty Images

Cuban odmítl žádost CNBC Make It o komentář.

Zdá se, že Sweeneyho loajalita má svou cenu a přátelství může být cennější než peníze, které jsou někteří miliardáři ochotni zaplatit: Musk v lednu Sweeneymu nabídl 5 000 dolarů za to, že přestane na Twitteru zveřejňovat, kde se nacházejí jeho soukromá letadla. Sweeney odmítl a místo toho požadoval 50 000 dolarů. Účet, který sleduje Muskovy lety, @ElonJet, je dodnes aktivní a na Twitteru ho sleduje více než 479 000 lidí.

Pro srovnání, Sweeneyho účet @MCubansJets má jen zhruba 3 300 sledujících. Sweeney říká, že díky tomu bylo pro něj snazší Cubanovu žádost o odebrání účtu přijmout: Zbavit se méně populárního účtu výměnou za volné propojení bylo bezproblémové.

Sweeney říká, že Cuban i Musk vyjádřili obavy o osobní bezpečnost v souvislosti se sledováním letů, ale nepovažuje to za pádný argument: Jeho kód přenáší pouze veřejně dostupné informace z webových stránek, jako je ADS-B Exchange, které zveřejňují polohu, výšku a rychlost vysílanou každým federálně regulovaným letadlem.

A Sweeney dodává, že celebrity obvykle nejsou nijak zvlášť soukromé, pokud jde o vlastnictví letadel. „Lidé mají soukromá letadla a zveřejňují na nich všechny ty fotky,“ říká. „Není to žádné tajemství.“

Zdroj: Getty Images

Sweeney říká, že o zastavení sledování letů ho požádala pouze jedna další osoba, právník rizikového kapitalisty Granta Cardoneho. Stejně jako Cuban, i tato žádost přišla v přímé zprávě na Twitteru, jak vyplývá ze snímků obrazovky, které si prohlédla stanice CNBC Make It. A stejně jako @MCubansJets nemá účet @CardoneJet mnoho sledujících: v současné době méně než 2 000.

Přesto @CardoneJet zůstává na Twitteru aktivní. Sweeney říká, že na žádost právníka, který za deaktivaci účtu nic nenabízel, ve skutečnosti nikdy nereagoval.

Sweeney říká, že doufá, že nakonec své účty na Twitteru zpeněží, a to potenciálně tím, že ze svých osobních webových stránek udělá komplexní službu pro sledování letů celebrit nebo najde způsob, jak nabídnout kompenzaci uhlíkových emisí za některé ze sledovaných letů. Zatím však dodává, že plánuje pouze rozšiřovat počet letů, ke kterým má kód přístup.

„Motivuje mě to, protože lidé o to mají stále velký zájem,“ říká Sweeney.