Všichni známe aplikace a obchody s aplikacemi. Projdete si je, stáhnete požadovanou aplikaci a jdete na to.
Za krásným UX a uživatelským rozhraním mobilních zařízení tyto aplikace vykonávají konkrétní soubor pokynů, které stanovil jejich tvůrce. Může to být hra, kalendář nebo způsob nákupu zboží a služeb.
Chytré smlouvy plní velmi podobnou funkci.
Inteligentní smlouva je smlouva – vyjádřená jako kus kódu -, která je navržena tak, aby prováděla sadu instrukcí.
U chytrých smluv však není žádný prostředník. Žádná osoba nebo společnost nedrží vaše informace ani je neověřuje. Blockchain ověřuje a uchovává informace za vás.
Vitalik Buterin a komunita Ethereum věří, že toto je budoucnost blockchainu. Pokud je Bitcoin zlatem světa podnikání, jsou chytré smlouvy olejem, na kterém svět podnikání běží.
Zdroj: Unsplash
Jak chytrý kontrakt funguje?
Představme si běžnou online transakci bez chytré smlouvy. Řekněme, že si chcete koupit auto online. Abyste tak mohli učinit, potřebujete:
📇 Stránku s nabídkou, na které jsou uloženy informace o všech autech, která byste chtěli vidět.📯 Způsob komunikace s prodejci💰 Platební systém, který vám umožní vyměnit si peníze, jakmile najdete své auto.💳 Určitá možnost získat zpět peníze, pokud se ukáže, že auto je omyl.👨⚖️ Způsob, jak na úřadech zaregistrovat změnu vlastníka vozu
Každá z těchto složek vyžaduje určitou míru důvěry mezi vámi a danou stránkou nebo službou. Kromě toho je každá část tohoto procesu obvykle řízena jinou společností nebo jednotlivcem.
Stačilo by málo, aby se do některého z výše uvedených prvků vmísila zákeřná osoba nebo organizace a celý proces zkazila nebo zneplatnila.
Inteligentní smlouva může odstranit potřebu důvěřovat více stranám v procesu nákupu.
Proč? Chytré smlouvy jsou:
🔒 Bezpečné: Využívají kryptografii, aby zabránily pozměňování záznamů.🔍 Transparentní: Každý může vidět, co je chytrá smlouva zač a k čemu se používá.🙏 Bez třetích stran: Chytré kontrakty nepotřebují prostředníka, který by je ověřoval. To za vás udělá blockchain.🤖 Autonomní: Fungují automaticky, takže nemusíte čekat na lidský zásah.✅ Přesné: Protože jsou chytré smlouvy psány v kódu, mají méně šedých míst než psané nebo mluvené jazyky.
V jádru chytré smlouvy obvykle najdete mechanismus, který říká (v počítačovém kódu) „pokud se stane toto, pak udělej toto“.
Ty již dnes existují. Řekněme, že chcete za něco zaplatit debetní nebo kreditní kartou. Software, na kterém běží vaše banka, použije funkci „stane-li se toto, pak udělej toto“ následujícím způsobem:
💸Jestliže je částka na bankovním účtu vyšší než požadovaná částka, uvolněte prostředky.🙅♀️ 💵Jestliže je částka na bankovním účtu menší než požadovaná částka, prostředky neuvolňujte.Rozdíl oproti chytrým kontraktům je v tom, že místo toho, aby toto rozhodnutí kontrolovala banka (nebo jakákoli třetí strana), rozhoduje blockchain.
Vezmeme-li výše uvedený příklad a aplikujeme jej na inteligentní smlouvu postavenou na blockchainu, uvidíme následující:
💸Pokud je částka v digitální peněžence větší a nebyla ještě utracena, uvolněte prostředky.🙅♀️ 💵Pokud je částka v digitální peněžence menší nebo již byla utracena, prostředky neuvolňujte.Na chytrých smlouvách je zajímavé to, že díky nim může kdokoli uzavřít dohodu s kýmkoli jiným, přičemž blockchain o celé věci vede záznam.
Uvnitř chytrého kontraktu
Stejně jako běžné smlouvy jsou i chytré smlouvy určeny k vynucení podmínek dohody – ať už se jedná o výměnu kryptoměn, tokenizovaná práva, prokázání totožnosti nebo prakticky cokoli jiného.
Zdroj: Academy.binance
Chytré smlouvy se automaticky provedou, když jsou splněny předem definované podmínky. Fungování inteligentní smlouvy lze stručně popsat třemi hlavními pojmy:
🤝 Propojení: Každý chytrý kontrakt má obvykle omezenou sadu funkcí. Několik chytrých kontraktů lze nastavit tak, aby se vzájemně propojily a mohly tvořit složitější uspořádání známá jako decentralizované aplikace (dapps).💡 Objekty: Jedná se o signatáře, kteří komunikují s chytrou smlouvou a jejími subjekty, které jsou upravovány chytrou smlouvou na základě předem definovaných nebo nově předložených podmínek.🌍 Prostředí: Chytré kontrakty jsou závislé na základním kryptografickém prostředí. To zajišťuje, že mohou fungovat bezpečně a že data, se kterými jednají, jsou neměnná a obecně transparentní.
U většiny blockchainů je kód, který je základem chytrých smluv, neměnný. Některé blockchainy však podporují také aktualizovatelné chytré smlouvy.