Jmenujte společnost a je pravděpodobné, že byla hacknuta. Vzhledem k tomu, že 71 % hackerských útoků je motivováno finančně, nabízí se otázka: Může být hacknuta i síť Bitcoin? Koneckonců je to lákavý cíl.
V Decryptu nikdy neříkáme nikdy, ale odpověď zní: v podstatě ne. Bitcoin se totiž v průběhu své historie ukázal jako pozoruhodně odolný vůči otřesům a stresům. A zatímco kryptografické burzy byly hacknuty s deprimující frekvencí a jejich zásoby bitcoinů přerozděleny, skutečné ohrožení a převzetí kontroly nad samotnou sítí bitcoinů je mnohem skličující vyhlídkou.
To proto, že Bitcoin je kryptografický, nevratný, distribuovaný a veřejný.
Krypto s veřejným klíčem
Bitcoin je původní kryptoměna. „Krypto“ je zkratka pro kryptografii, konkrétně „kryptografii s veřejným klíčem“. To znamená, že k zajištění pravosti a integrity transakcí používá soukromý a veřejný klíč. Digitální podpisy Bitcoinu se podepisují pomocí algoritmu ECDSA (Elliptical Curve Digital Signature Algorithm).
Zdroj: Shutterstock
Jak těžké je vylomit soukromý klíč Bitcoinu?
Útok hrubou silou na soukromý klíč bitcoinu je teoreticky podobný útoku hrubou silou na jakékoli běžné heslo. Než se podaří získat privátní klíč, je provedeno vyčerpávající prohledání možných kombinací….
Transakce jsou nevratné
Chytré na Bitcoinu je, že je provozován na blockchainu. „Blok“ je pouze dávka nově zpracovaných transakcí. Každý blok je spojen s předchozí dávkou transakcí jednosměrnou kryptografickou funkcí a tvoří „řetězec“.
Blockchainy jsou účetní knihy, do kterých lze pouze zapisovat. Můžete do nich přidávat informace, ale jednou zapsané bloky nelze měnit. Je to, jako by všechny transakce byly pohřbeny pod tíhou ostatních bloků.
To znamená, že lidé nemohou jednoduše zvrátit týden starou transakci, jako by to mohla udělat společnost vydávající vaši kreditní kartu poté, co jste si „omylem“ koupili onen neuvážený nákup na eBay.
Distribuovaná účetní kniha
Tradiční finanční ekosystém se spoléhá na centralizované strany, jako jsou banky, které vedou záznamy o transakcích a zabraňují podvodným transakcím. To ale znamená, že jste odkázáni na to, že tyto strany budou jednat v dobré víře, a kterákoli z těchto stran by mohla upravit knihu transakcí tak, aby transakci zfalšovala nebo zvrátila.
Blokové řetězce jsou jiné: jsou typem distribuované účetní knihy. Místo toho, aby vaše peníze ležely v centralizované databázi, která je zranitelná vůči jedinému bodu selhání, jsou tak trochu všude (nebo přesněji řečeno, záznam transakcí je distribuován mezi mnoho samostatných stran).
Může to znít jako něco špatného, ale není tomu tak. Za ověřování transakcí je zodpovědný každý, kdo má spuštěný software Bitcoin s „uzlem“ – počítačem. Většina uzlů se musí víceméně shodnout na tom, že záznam transakcí je přesný, než je lze schválit. (Nebojte se: je to automatizované, takže nikdo nekliká na „souhlasím“ každých 10 minut, kdy je vytvořen nový blok).
Zdroj: Getty Images
Aby se někdo mohl blockchainu zmocnit, potřeboval by k tomu víc. V případě bitcoinového blockchainu by k provedení takového útoku bylo zapotřebí získat a koordinovat zdroje, které přesahují možnosti i těch nejmocnějších zemí.
S tolika různými lidmi, kteří software provozují – a s kolektivním zájmem udržet cennou minci v bezpečí – k tomu pravděpodobně nedojde. Je to jednoduše příliš nákladné a obtížně koordinovatelné.
Veřejný blockchain
Každý může vidět transakce v blockchainu bitcoinu. Je to veřejná účetní kniha. To sice znamená, že někdo může vidět, co máte v peněžence, ale neví, že to patří vám, protože vaše prostředky jsou na pseudonymní adrese. Navíc si vaše peníze nemůže vzít; prostředky může přesunout pouze osoba, která vlastní soukromý klíč k bitcoinové adrese.
Zásadní je, že díky této transparentnosti může každý vidět účetní knihu transakcí a ověřit si, že je vše v pořádku. Kdokoli může systém zkontrolovat, což zvyšuje důvěru.