Apple: Nová zlatá éra založená na peněžních tocích, které mění pravidla hry

Apple je stroj na peněžní toky. Opět vykázala stabilní čtvrtletní výsledky, které překonaly očekávání, a očekává, že v aktuálním čtvrtletí by se prodeje měly „zrychlit“.

Před několika lety jsme se předháněli v překonání hranice bilionu dolarů. Toho dosáhly společnosti jako Apple (NASDAQ:AAPL), Microsoft (MSFT), Alphabet (GOOG) (GOOGL) a Amazon (AMZN). Není žádným tajemstvím, že technologičtí giganti dominují bilionovému klubu Wall Street, a to z dobrých důvodů. Tyto bilionové společnosti mají společné dvě věci: 1) mají pevnostní, na hotovost bohaté rozvahy a 2) generují obrovské množství peněžních toků z provozní činnosti.

I když to zní natahovaně, dalším významným milníkem je dosažení tržní kapitalizace 5 bilionů dolarů. Věřím, že Apple má mimořádně dobré předpoklady k tomu, aby se do tohoto klubu zařadil. V tuto chvíli je tržní kapitalizace společnosti Apple ~2,7 bilionu dolarů, ale na krátkou dobu během vnitrodenního obchodování 3. ledna 2022 se výrobce iPhonů stal první společností na světě s tržní kapitalizací 3 biliony dolarů, když překonal hranici 182,85 dolaru za akcii, kterou v té době potřeboval k tomu, aby měl hodnotu 3 biliony dolarů. Pro představu, 3 biliony dolarů jsou větší než HDP většiny zemí, včetně zemí G7, jako je Velká Británie (HDP 2,67 bilionu dolarů), Francie (HDP 2,63 bilionu dolarů), Itálie (HDP 1,89 bilionu dolarů) a Kanada (HDP 1,64 bilionu dolarů). Apple má tendenci lámat rekordy. Byla totiž první společností na světě s tržní kapitalizací ve výši bilionu dolarů a také první americkou společností, která dosáhla tržní kapitalizace ve výši 2 bilionů dolarů (první společností na světě, která dosáhla tržní kapitalizace ve výši 2 bilionů dolarů, se stala společnost Saudi Aramco, když její akcie v roce 2019 debutovaly na burze v Rijádu). Nepřekvapilo by mě, kdyby Apple dosáhl také statusu první společnosti na světě s tržní kapitalizací 5 nebo dokonce 10 bilionů dolarů.

Zdroj: Pexels

V letošním roce se trhy zatím pohybují v maniodepresivním módu. Nálada na trhu je špatná a obecné tržní indexy se dostaly pod silný tlak, a to z dobrých důvodů. Kromě desetileté inflace, agresivního zvyšování úrokových sazeb, vážného narušení logistického/dodavatelského řetězce, přetrvávajících problémů s COVID-19, epidemie opičích neštovic v roce 2022 a války na Ukrajině máme po návštěvě Pelosiové na ostrově obavy také z Tchaj-wanu. V červnu se index S&P 500 dostal do teritoria medvědího trhu, když poprvé od března 2020 (počátek pandemie koronaviru) klesl o více než 20 % ze svých maxim. Dobrou zprávou je, že od července se sentiment začal zlepšovat. Ve skutečnosti byl červenec nejlepším měsícem od roku 2020. Momentum pokračuje i v srpnu, zejména po zprávě, že americká inflace v červenci poněkud polevila na 8,5 % (oproti červnovému meziročnímu skoku o 9,1 %). Také velkoobchodní inflace poklesla o 0,5 % v důsledku poklesu cen energií, což je další známka toho, že růst cen zpomaluje. Lepší údaje o inflaci vyvolaly rally na světových akciových trzích.

Konkrétně Apple klesl o 5,11 %, čímž výrazně překonal technologické indexy Nasdaq a S&P 500, které klesly o 18,31 %, resp. 11,73 %, a mírně předstihl i Dow Jones, který klesl „jen“ o 6,64 %. Navíc společnost Apple velmi výrazně překonala své technologické kolegy, kteří rovněž utrpěli dvouciferný procentní pokles.

Pokud jde o Tchaj-wan, předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová nedávno navštívila tento ostrov a stala se tak prvním americkým zákonodárcem, který tak učinil od roku 1997. To zvyšuje další tlak na již tak napjaté americko-čínské vztahy. Společnost Apple preventivně požádala své dodavatele, aby se řídili čínskými pravidly a přeznačovali zásilky z Tchaj-wanu do Číny, aby se vyhnuli kontrole. Konkrétně podle japonského zpravodajského serveru Nikkei, který se odvolává na zdroje obeznámené se záležitostí, společnost Apple požádala dodavatele, aby zásilky označovali jako vyrobené na „Tchaj-wanu v Číně“ nebo „v čínské Tchaj-peji“. Skutečnost je taková, že společnost Apple má značnou expozici ve východní a jihovýchodní Asii, jakožto centru výroby svých produktů, a Tchaj-wan je tradičně jedním z hlavních dodavatelů společnosti Apple, především díky společnosti Foxconn, která sídlí v Tchaj-peji (Tchaj-wan) a je jedním z nejstarších a největších dodavatelů společnosti Apple. Mezi další tchajwanské dodavatele patří společnosti Wistron a Pegatron. V každém případě to pro Apple není rozhodující, ale rozhodně to je vývoj, který stojí za to sledovat.

Zdroj: Unsplash

Navzdory výše zmíněným globálním problémům a náročnému provoznímu prostředí dosáhl Apple skvělého čtvrtletí a překonal očekávání (Apple vydělal 1,20 USD na akcii oproti očekávání analytiků ve výši 1,15 USD na akcii). Společnost zaznamenala v červnu rekordní tržby ve výši 83 miliard USD, což je meziroční nárůst o 2 %, což se následně projevilo v provozním cash flow ve výši téměř 23 miliard USD. To jsou velmi působivé výsledky a zdá se, že provozní cash flow u společnosti Apple nikdy nezklame (více o tom níže). To je důvod, proč má Apple šanci zamířit k tržní hodnotě 5 nebo dokonce 10 bilionů dolarů. Důležité je, že během čtvrtletí dosáhla instalovaná základna aktivních zařízení společnosti Apple historického maxima ve všech zeměpisných segmentech a kategoriích produktů. A nejen to, Apple očekává, že by prodeje měly v aktuálním čtvrtletí „zrychlit“. Odolnost společnosti Apple není žádným štěstím. Letos si připomínáme 15. výročí iPhonu, který v červnovém čtvrtletí zaznamenal rekord, a to v předstihu před historickým uvedením nového modelu iPhonu, které Apple obvykle oznamuje v září. Je cítit, že jsme teprve na začátku.

Jak se říká, „hotovost je král“. Apple je králem v generování peněžních toků, které mění pravidla hry, a má schopnost hromadit ohromné množství hotovosti v rozvaze, přestože vrací obrovské částky svým akcionářům ve formě dividend i zpětného odkupu akcií. Konkrétně roční hotovost z provozní činnosti poprvé překročila hranici 100 miliard dolarů v roce 2021 (dosáhla 104 miliard dolarů) a zdá se, že rok 2022 bude ještě lepší. Na bázi TTM činila hotovost z operací 118 miliard USD. Pro představu, v roce 2012 činila hotovost z provozní činnosti „pouze“ 50,9 miliardy dolarů. Jinými slovy, společnosti Apple se za posledních deset let podařilo zdvojnásobit hotovost z provozní činnosti. To je pro společnost této velikosti pozoruhodný úspěch.