AT&T: inflace a dividendy, to jsou základy tohoto komunikačního giganta

S odvoláním na inflační tlaky snížila společnost AT&T svůj výhled FCF pro letošní rok z 16 miliard USD na 14 miliard USD.

Společnost AT&T (NYSE:T) zaznamenala nejhorší denní pokles za téměř dvacet let poté, co se rozhodla snížit výhled volných peněžních toků na běžný rok, což zastínilo odolnost jejího podnikání tváří v tvář zpomalujícímu se koncovému spotřebitelskému trhu. Po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí v polovině července se akcie AT&T propadly až o 11 % a dosud se nezotavily.

Kromě problémů na vnějším trhu byla první polovina roku plná změn i v interním provozu společnosti AT&T. Přesto se očekává, že strategický posun společnosti, kdy se opět soustředí na příležitosti v oblasti bezdrátové komunikace, přispěje k dalšímu příznivému pokroku, kterého doposud dosáhla v oblasti rozšiřování podnikání v oblasti mobility 5G a širokopásmových optických sítí, a to i přes hrozící hospodářský pokles. V následující analýze se budeme zabývat dvěma klíčovými oblastmi, na které se investoři AT&T zaměřují: 1) výhled společnosti za zpřísňujících se finančních podmínek vzhledem k její značné expozici vůči zpomalujícímu se koncovému spotřebitelskému trhu a 2) zda bude výplata dividendy i nadále dostatečně atraktivní, aby kompenzovala budoucí krátkodobá makro rizika.

Je důležité poznamenat, že AT&T není sama, kdo čelí současným protivětrům na trhu. A ve srovnání se svými kolegy z oblasti telekomunikací a širšího odvětví, které obsluhuje koncový spotřebitelský trh, je na tom společnost stále lépe díky působivému nárůstu tržního podílu a marží díky obezřetným opatřením v oblasti řízení nákladů. Ve spojení s atraktivním dividendovým výnosem zůstává AT&T stále bezpečnou příjmovou investicí.

Odolnost vůči inflačnímu tlaku

Společnost AT&T během červencového hovoru k výsledkům za druhé čtvrtletí revidovala svůj výhled volných peněžních toků pro letošní rok z předchozích 16 miliard USD na 14 miliard USD s odkazem na dopady přetrvávajícího inflačního prostředí pozorovaného v segmentu „Business Wirelines“ zaměřeném na komerční sféru a segmentu „Consumer Wireline“ zaměřeném na spotřebitele. Konkrétně 1 miliarda dolarů z úpravy projekcí volných peněžních toků pro letošní rok směrem dolů připadá na prodlužující se cykly inkasa spotřebitelských plateb a související náklady na nedobytné pohledávky. Zbývající část souvisí s erozí marže v segmentu „Business Wireline“ v důsledku vyšších nákladů na provoz velkoobchodní sítě a kolísajících vládních výdajů v situaci krátkodobé ekonomické nejistoty.

Zdroj: Bloomberg

Ačkoli úprava směrem dolů vypadá znepokojivě, míra odchodu zákazníků v odvětví telekomunikací a připojení zůstává na jedné z nejnižších úrovní v historii, a to s ohledem na stále kritičtější povahu služeb, které poskytují v dnešní éře digitalizace. Zrušení služeb mobilního připojení a připojení k internetu zůstává v posledním roce na úrovni pod 1 % měsíčně, přičemž většina spotřebitelů si raději utáhne opasek v jiných oblastech, jako je stravování, než aby „snižovala výdaje za mobilní služby a účty za internet“.

Tyto trendy potvrzuje i odolnost společnosti AT&T, kterou prokázala ve druhém čtvrtletí. Přestože její segment Business Wireline byl v poslední době více zasažen inflačními tlaky, spolu s pokračujícím zpomalením jejího staršího hlasového a datového byznysu, komerční využití nabídek 5G a optických vláken pro firmy AT&T nadále vykazovalo dynamiku a související výnosy meziročně vzrostly o více než 7 %. To je v souladu s pozorováním rostoucí poptávky podnikového sektoru po zdokonalených technologických balíčcích, aby si udržel ekonomickou a provozní konkurenceschopnost. Více než polovina podnikové scény se vyjádřila, že si raději „utáhne opasek“ v jiných částech podnikání, než aby přišla o digitální transformaci, která je považována za strategickou investici do odlišení se od konkurence a zároveň umožňuje zefektivnění nákladů. Mezitím rychlý přechod na cloudový software podporující virtuální spolupráci na postpandemickém pracovišti také podpořil poptávku podniků po připojení, které umožňuje vyšší rychlosti a nižší latenci, což nadále poskytuje příznivý vítr do plachet pro expandující podnikání společnosti AT&T v oblasti 5G a širokopásmového připojení pomocí optických vláken.

V segmentu spotřebitelských drátových služeb společnosti AT&T zaznamenala její mobilní divize ve druhém čtvrtletí více než 800 000 čistých přírůstků, což představuje nejlepší tři měsíce do června za více než 10 let, a to i přes nedávné zvýšení cen. Ve druhém čtvrtletí také překonala čisté přírůstky telefonních zákazníků zaznamenané u klíčových konkurentů T-Mobile (TMUS) a Verizon (VZ), kteří v rámci této služby zaregistrovali pouze 723 000, resp. 12 000 nových čistých zákazníků. V důsledku odolného prostředí poptávky v oblasti spotřebitelské mobility zvýšila společnost AT&T svůj výhled celoročního růstu tržeb v tomto segmentu z předchozích 3 % na nejméně 4,5 %. To nadále podtrhuje výrazný nárůst tržního podílu společnosti AT&T, jakož i cenové zisky plynoucí z postupného přechodu uživatelské základny na neomezené tarify s vyšší marží. Také počet registrací spotřebitelů optických služeb společnosti AT&T byl vysoký a ve stejném období překročil 300 000 čistých přírůstků, protože dostupnost pokrytí se nadále rozšiřuje na více než 18 milionů zákaznických míst. Společnost AT&T zvýšila za poslední dva roky počet svých zákazníků využívajících optické připojení o více než 50 %, tj. o více než 2 miliony nových čistých přírůstků, což dále posiluje vyhlídky na růst širšího segmentu spotřebitelských drátových služeb.

Silné poptávkové prostředí společnosti AT&T nadále vykazuje odolnost vůči krátkodobému zpomalení spotřeby. To odpovídajícím způsobem posiluje očekávání, že společnost splní svůj slib a v příštích letech se vrátí k růstu HDP+, neboť investuje větší pozornost do využití nadcházejícího rozmachu 5G a optických vláken. S více než 70 miliony bodů středního pásma spektra v současnosti a dalším rozšířením na 100 milionů bodů středního pásma do konce roku 2022 a 200 milionů do roku 2023 má společnost AT&T jedinečnou pozici pro umožnění vyšších rychlostí mobilního připojení v širším poli pokrytí 5G a v souladu s tím i pro větší přijetí zákazníky.

Bezpečné dividendy

Kromě odolného podnikání v oblasti bezdrátové komunikace poskytuje špičkový dividendový výnos společnosti AT&T také určitou izolaci proti případnému poklesu tržního ocenění a zároveň kompenzuje rekordně vysokou inflaci.

Zdroj: Getty Images

Současná anualizovaná dividenda společnosti AT&T činí přibližně 1,11 USD na akcii, což se blíží 60 % očekávaných volných peněžních toků ve výši 14 miliard USD za rok. Na základě dnešní ceny akcií ve výši zhruba 18 USD je anualizovaný dividendový výnos společnosti AT&T stále na úrovni 6 %, což je ve srovnání s ostatními dividendovými akciemi na širším trhu stále na vyšší úrovni a zároveň to částečně kompenzuje jádrovou inflaci ve výši 5,9 %.

Ačkoli nedávné rozhodnutí vedení společnosti AT&T snížit výhled volného peněžního toku pro letošní rok nedávno podnítilo obavy, zda nedojde k dalšímu snížení dividend, tato možnost zůstává malá. Očekává se, že společnost ve druhé polovině roku vygeneruje volné peněžní toky ve výši 10 miliard USD poté, co v první polovině roku předzásobila část svých investičních výdajů, aby zajistila dostatečnou kapitalizaci budoucích růstových příležitostí. Pokračující odolnost, kterou prokazuje rostoucí segment spotřebitelských drátových služeb, a obezřetné řízení postupného přechodu segmentu podnikových drátových služeb ze staršího podnikání v oblasti hlasových a datových služeb rovněž posilují důvěru ve schopnost společnosti AT&T dosáhnout růstu HDP+ a generovat v příštích letech solidní peněžní toky. I v případě, že by se AT&T rozhodla snížit dividendy, aby se připravila na krátkodobé nepříznivé makroekonomické vlivy, nebude pravděpodobně jediná v oboru, kdo tak učiní – vzhledem k tomu, že se očekává, že obdobné společnosti budou postupovat v souladu s těmito kroky, domníváme se, že v případě úpravy zůstane výplata dividend AT&T v atraktivním rozmezí ve srovnání s obdobnými společnostmi.

Závěrečné myšlenky

Vzhledem k tomu, že investory vyděsilo nejnovější rozhodnutí AT&T upravit výhled volných peněžních toků na letošní rok, akcie se nyní obchodují na jedné z nejnižších hodnot v historii, a to na úrovni přibližně 7x forwardového zisku. To je diskont oproti mediánu srovnatelné skupiny, který činí přibližně 9x, zejména s ohledem na pokračující nárůst tržního podílu AT&T na trzích spotřebitelského a komerčního připojení navzdory rostoucím nejistotám na makroúrovni.

Vyšší rychlost připojení a konkurenční ekonomika umožněná 5G a optickým širokopásmovým připojením rozpoutává jeden z největších cyklů modernizace v nadcházejících letech podpořený požadavky digitální transformace, což pro AT&T znamená příznivé trendy růstu do budoucna. Nedávná odolnost společnosti, kterou prokázala vůči narůstajícím makrovětrům, s robustním tržním podílem a stále ještě cenovým nárůstem, posiluje vyhlídky na pokračující dosahování růstu HDP+ v dlouhodobém horizontu.

Fed již zesiluje svůj jestřábí postoj v boji proti inflaci, která by měla zůstat zvýšená kvůli hromadícím se ekonomickým tlakům způsobeným vleklými poruchami COVID a zhoršující se geopolitickou krizí na Ukrajině, která nevykazuje žádné známky zmírnění. Vzhledem k očekávanému pokračování tržních šoků z narůstajících makroekonomických problémů, které se stále nedaří vyřešit, zůstává AT&T za současné tržní situace atraktivní investicí vzhledem k předvídatelnému hospodaření se solidními peněžními toky a atraktivním dividendovým výnosem.