Monero zdvojnásobuje soukromí svého blockchainu novým hard forkem

Soukromí blockchainu je sice z politického hlediska v ohrožení, ale to Monero (XMR-USD) vůbec nezastaví. Naopak, kryptoměna XMR vzkvétá díky tvrdým filozofickým debatám o soukromí versus bezpečnosti. Dnes zdvojnásobuje svůj závazek zachovat anonymitu transakcí novým upgradem hard forku. Tato novinka je dalším příkladem toho, že protokol pochoduje v rytmu vlastního bubnu. Zatímco jistota budoucnosti anonymity blockchainu zůstává ve vzduchu, projekt pokračuje v inovacích.

Monero spolu se Zcash (ZEC-USD) a dalšími projekty, jako je Tornado Cash, stojí v čele vlny kýženého soukromí v blockchainovém prostoru. Společnosti Monero a Zcash toto soukromí zajišťují tím, že záměrně zastírají, kdo na jejich řetězcích provádí transakce, kolik obchoduje a komu. Díky této praxi je tok XMR od jedné strany ke druhé naprosto anonymní.

Protože se však regulační orgány snaží prosadit v rámci kryptografického prostoru, jsou projekty na ochranu soukromí přímo v ohnisku pozornosti. Daňový úřad (IRS) je již několik let v patách společnosti Monero. Už v roce 2020 nabídl odměnu 625 000 dolarů každému, kdo by byl schopen prolomit kód projektu a pomoci mu sledovat uživatele. V nedávné době Evropská unie připravovala legislativu, která měla zakázat blockchainovou anonymitu v rámci jejích hranic.

Situace se dostala do bodu varu tento měsíc, kdy americké ministerstvo financí uvalilo sankce na Tornado Cash. Projekt, který umožňuje uživatelům anonymizovat své peníze smícháním s aktivy jiných uživatelů, se dostal pod palbu kritiky poté, co vyšlo najevo, že je nástrojem severokorejské hackerské organizace Lazarus Group. Ale i když vláda jde po blízkém vrstevníkovi kryptoměny XMR, vývojáře Monera to nijak neohrožuje. To je patrné na základě nové aktualizace projektu.

Zdroj: Unsplash

Monero Hard Fork dále zvyšuje soukromí kryptoměny XMR

Sankce Tornado Cash projekt značně brzdí, to je jisté. Občané USA jej již nemohou používat ani komunikovat s desítkami s ním spojených peněženek na černé listině. To způsobuje vlnový efekt, který zasahuje řadu dalších protokolů. Zatímco tato skutečnost otřásá několika dalšími projekty, které se obávají dalších sankcí, vývojáři Monera zavádějí upgrade, který zdvojnásobuje soukromí blockchainu.

Upgrade hard forku, který byl zveřejněn o víkendu, se nesetkal s velkým odporem ze strany samotných uživatelů Monera. Jelikož jsou samozřejmě investoři zaměřeni na soukromí, čím větší anonymitu transakcím poskytnou, tím lépe. Tento hard fork, který přichází po červencovém zpoždění, toho právě dosahuje.

Konkrétně zvyšuje anonymitu tím, že zvyšuje počet podpisů vyžadovaných ověřovateli transakcí z 11 na 16. To zvyšuje soukromí tím, že se dále stírá hranice mezi tím, kteří ověřovatelé danou transakci skutečně potvrdili, a těmi, kteří jsou pouze „placebo“.

Zdroj: Unsplash

Kromě toho aktualizace zvyšuje výkon sítě. Nový algoritmus „Bulletproof“ údajně zvyšuje rychlost transakcí a zároveň snižuje jejich velikost. Vývojáři tvrdí, že tento algoritmus povede ke zvýšení produktivity blockchainu o 5 až 7 %. Zavedeny byly také „View tags“, které zvýší rychlost synchronizace peněženek v síti, což uživatelům umožní rychlejší zprovoznění peněženek v řetězci.

V návaznosti na upgrade zůstávají ceny kryptoměny XMR do značné míry stabilní. Dříve dnes cena mince vzrostla o půl procenta. Objem roste o 23 %, přičemž XMR si vyměnil majitele v hodnotě více než 90 milionů dolarů.