Bitcoin peněženka
Bezpečné uložení bitcoinů je zásadní téma. A čím dříve si to všichni uvědomí, tím lépe. Dnes máme to štěstí, že máme k dispozici nepřeberné množství bitcoinových peněženek – ať už softwarových, nebo hardwarových. Pojďme se však na ně, jejich výhody a potenciální rizika podívat blíže.
Způsobů, jak uchovávat bitcoiny a kryptoměny obecně, je mnoho a vy byste měli mít alespoň základní přehled o tom, které metody jsou bezpečné, jaké jsou jejich výhody či nevýhody a jak se od sebe liší.
HW peněženka
Hardwarová peněženka je samostatné zařízení s vlastním hardwarem, které je navrženo a určeno k ukládání soukromých klíčů. Obvykle má velikost přibližně jako USB flash disk. Není to však jen tak ledajaký zabezpečený USB disk – v podstatě se v něm nachází malý počítač. Má procesor, paměť, displej, tlačítka, rozhraní. Zachovává si však co nejjednodušší ovládání. Jednoúčelový počítač, který uchovává váš soukromý klíč bezpečně zašifrovaný a offline. Hardwarová peněženka vám při prvním zapnutí zobrazí semínko, které si zapíšete na papír. Tento seed představuje několik slov, obvykle 24 nebo 12. Můžeme říci, že tato slova představují váš soukromý klíč, a slouží tedy jako záloha. Pokud hardwarovou peněženku ztratíte, rozbijete nebo vám ji nedej bože ukradnou, můžete tato slova zadat do nového zařízení a o peníze nepřijdete.
Na druhou stranu, pokud se těchto slov někdo zmocní, může z této peněženky ukrást veškerou kryptoměnu. Proto se v žádném případě nedoporučuje ukládat semínka digitálně. K přístupu do samotné hardwarové peněženky se pak používá kód PIN. V dnešní době lze s jistotou říci, že hardwarové peněženky jsou rozhodně nejbezpečnějším způsobem ukládání kryptoměn. Mezi oblíbené peněženky patří český Trezor nebo francouzský Ledger.
Zdroj: Pixabay
SW peněženka
Mobilní a desktopové peněženky fungují jako aplikace v mobilu nebo počítači a přinášejí mnoho funkcí. Peněženku můžete spravovat, sledovat transakce, nastavovat poplatky atd. Každá z nich nabízí jiné výhody a zaměřuje se na jiné funkce. Mnohé samozřejmě umožňují i různé speciální transakce a co je důležité, otevírají kanály a posílají transakce v rámci sítě Lightning Network.
Nezapomínejme na bezpečnost
Zvyšují také anonymitu a bezpečnost. Anonymitu zvyšuje hierarchická deterministická peněženka. HD peněženky je funkce, která při každé platbě generuje další adresu. Transakce tak neprobíhají přes jednu adresu a jsou anonymnější.
Různé funkce peněženek také umožňují ještě anonymnější nakládání s kryptoměnami. Například Samourai nebo Wasabi pro stolní počítače se zaměřují právě na funkce zvyšující anonymitu, jako je CoinJoin, torifikace.
Díky tomu jsou mobilní peněženky praktičtější a anonymnější. Jsou však také bezpečnější? Na rozdíl od hardwarových peněženek je váš soukromý klíč zašifrován v zařízení. Ačkoli samotná aplikace zachází se soukromým klíčem bezpečně, vaše zařízení je stále online a zranitelné. Bezpečnost tedy závisí na typu zařízení, operačním systému a v neposlední řadě na vašich bezpečnostních návycích.
Zdroj: Getty Images
Co je to studená a horká peněženka?
V souvislosti s používáním kryptopeněženek se hovoří také o studených a horkých peněženkách. Rozdíl je v podstatě jednoduchý. Zatímco horká peněženka označuje peněženku, kterou máte připojenou k internetu a používáte ji, studená peněženka označuje peněženky, které jsou offline, takže do této kategorie řadíme i hardwarové peněženky. Studené peněženky si můžeme představit jako peněženky v telefonu nebo počítači.
Proč nenechat bitcoin na burze?
Ponechání kryptoměn na burze je nejméně bezpečnou možností, a to z toho důvodu, že soukromý klíč ke svým mincím nevlastníte vy, ale samotná burza. To znamená, že musíte důvěřovat této třetí straně, že je udrží v bezpečí. To se však v poslední době ukazuje jako stále větší problém, protože kryptoměnové burzy a online směnárny čelí útokům hackerů, kteří se snaží dostat do vašeho účtu a převést vaše kryptoměny do svých peněženek. Protože nemáte soukromý klíč ke své kryptoměně, je to burza nebo podobná třetí strana, kdo vlastní vaši kryptoměnu.
Proto doporučujeme, abyste si případné větší zůstatky převedli například do hardwarové peněženky, kde budou v bezpečí.