Společnost Advanced Micro Devices odebírá společnosti Intel podíl na trhu pěkným tempem.
Polovodičový průmysl zažívá v posledních několika letech úžasný růst díky rostoucí poptávce po čipech z mnoha oblastí, jako jsou datová centra, osobní počítače (PC), chytré telefony, továrny a vozidla a další.
Podle IDC dosáhl polovodičový průmysl v loňském roce tržeb ve výši 582 miliard dolarů. Očekává se, že tržby tohoto odvětví vzrostou o 13,7 % i v roce 2022 a dosáhnou 661 miliard dolarů. Wall Street má však o sílu polovodičového průmyslu obavy po hrozivých zprávách společností jako Nvidia a Micron Technology.
Společnost Advanced Micro Devices je však jednou z polovodičových akcií, které by se mohlo dařit i v případě poklesu širšího trhu. Podívejme se, proč tomu tak může být.
Zdroj: Shutterstock
AMD roste solidním tempem navzdory protivětrům
Když společnost AMD 2. srpna zveřejnila své výsledky za druhé čtvrtletí, překvapila Wall Street tím, že i přes obrovské zpomalení prodeje osobních počítačů dosáhla 70% meziročního růstu tržeb na 6,6 miliardy USD. Působivému růstu výrobce čipů napomohla činnost v oblasti datových center, ale za zmínku stojí i solidní růst prodeje čipů používaných v osobních počítačích.
Příjmy společnosti AMD z klientského segmentu, který zahrnuje prodej procesorů používaných ve stolních počítačích, noteboocích a pracovních stanicích, se v minulém čtvrtletí meziročně zvýšily o 25 % na 2,2 miliardy dolarů. To je působivé vzhledem k tomu, že celosvětové dodávky osobních počítačů ve druhém čtvrtletí klesly o 15,3 %. Klíčovou roli v růstu klientského segmentu hrálo zvýšení podílu společnosti AMD na trhu s procesory pro stolní počítače i notebooky.
Podle společnosti Mercury Research ukončila společnost AMD druhé čtvrtletí s 20,6% podílem na trhu procesorů pro stolní počítače, což představuje nárůst o 3,5 procentního bodu oproti předchozímu roku. Její podíl na trhu s procesory pro notebooky činil v uplynulém čtvrtletí 24,8 %, což představuje impozantní skok o 4,8 procentního bodu oproti předchozímu roku. Technologický náskok společnosti AMD před konkurenčním Intelem (INTC -0,06 %) jí tedy pomohl zmírnit změkčení trhu s osobními počítači a zvýšit objemy prodeje procesorů v minulém čtvrtletí.
Navíc průměrná prodejní cena (ASP) klientských procesorů AMD meziročně vzrostla, což zvýšilo provozní marži společnosti o jeden procentní bod na 32 %. Dobré je, že společnost AMD očekává, že se její obchod s klientskými procesory bude i přes zpomalení růstu osobních počítačů nadále zlepšovat. To proto, že se očekává, že procesory AMD Ryzen budou letos pohánět téměř 300 modelů notebooků.
Kromě toho AMD v tomto čtvrtletí uvede na trh novou generaci procesorů Ryzen založenou na 5nanometrovém výrobním procesu. Tyto nové procesory by měly společnosti AMD pomoci odebrat společnosti Intel větší podíl, protože konkurenční procesory Raptor Lake, které by se měly dostat na trh ve čtvrtém čtvrtletí, budou vyráběny 10nm procesem.
Menší velikost matrice chystaných procesorů AMD znamená, že by její čipy mohly mít větší výpočetní výkon a zároveň být úspornější. Současná řada procesorů Ryzen společnosti AMD je vyráběna 7nm procesem, což naznačuje, že se společnost chystá zvětšit náskok před společností Intel, což by se mohlo projevit v silnějších prodejích v oblasti klientského segmentu.
Zdroj: Shutterstock
Obchod s datovými centry se rozjíždí ve velkém
Tržby společnosti AMD v oblasti datových center ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 83 % na 1,5 miliardy dolarů. Výrobce čipů zaznamenal v minulém čtvrtletí rekordní prodeje svých serverových procesorů EPYC díky skvělé poptávce ze strany cloudových a podnikových zákazníků.
Společnost Mercury Research odhaduje, že AMD ve druhém čtvrtletí kontrolovala 13,9 % trhu serverových procesorů, což představuje nárůst o 4,4 procentního bodu oproti předchozímu roku. Společnost AMD se chystá v oblasti serverů ještě více posunout laťku s uvedením nové generace procesorů Genoa později v roce 2022. Tyto procesory založené na 5nm procesu by mohly převálcovat Intel, jak naznačují uniklé benchmarky.
Zdá se tedy, že AMD je připraveno získat větší podíl na trhu serverových procesorů, což by mohlo podpořit růst společnosti, která v tomto segmentu dlouhodobě vidí příležitost pro příjmy ve výši 42 miliard dolarů. Když k tomu připočteme další faktory růstu, jako jsou herní konzole, je jasné, proč by společnost AMD mohla i nadále vzdorovat případnému oslabení na trhu polovodičů.
Celkově vzato, nárůst tržního podílu společnosti AMD a její sekulární růstové příležitosti naznačují, že se jedná o špičkovou polovodičovou akcii, kterou je nyní vhodné koupit, zejména s ohledem na to, že se obchoduje za 22násobek forwardových zisků ve srovnání s pětiletým průměrným násobkem forwardových zisků ve výši 42.