Piper Sandler nadále sází na Teslu a Berkshire Hathaway dále snižuje podíl v BYD

Společnost Piper Sandler zvýšila cílovou cenu společnosti Tesla, ale varuje před snižováním cen vozidel v budoucnu

Společnost Piper Sandler nadále sází na Teslu navzdory pravděpodobnému snížení cen vozidel společnosti v příštím roce.

Analytik Alexander Potter ve čtvrtečním sdělení klientům zvýšil cílovou cenu na 360 USD z 344 USD za akcii. Uvedl, že ačkoli snížení cen vozů Tesla může pro některé investory signalizovat problém s poptávkou, ve skutečnosti jde o opatření, které společnosti pomůže řešit problémy s nevyřízenými objednávkami.

„Jinými slovy: „Tesla usiluje o vyšší produkci, kratší čekací doby a nižší ceny. „Investoři by měli tomuto výsledku fandit – nikoliv se ho děsit – protože i po nedávném zlepšení v některých regionech musí většina spotřebitelů na svá vozidla stále čekat příliš dlouho (3-5 měsíců).“

V posledních měsících se Tesla potýká s náběhem výroby ve svých novějších automobilových továrnách v Texasu a Berlíně, protože se potýká s problémy v dodavatelském řetězci, přičemž generální ředitel Elon Musk v rozhovoru na začátku tohoto roku označil obě zařízení za „obrovské pece na peníze“. Zároveň byla Tesla nucena dočasně zastavit většinu výroby ve své továrně v Šanghaji kvůli omezením Covid-19 v Číně.

Zdroj: Reuters

Potter se přesto domnívá, že nedávná modernizace šanghajského závodu Tesly by měla výrobci elektromobilů uvolnit větší výrobní kapacitu, přičemž společnost Piper Sandler očekává, že továrna bude vyrábět zhruba milion kusů ročně.

„Rychlejší výroba znamená kratší čekací doby,“ napsal Potter. „Nakonec může Tesla snížit cenu, aby doplnila zásoby, ale pokud se tak stane, bude to záměrné, útočné rozhodnutí.“

Revidovaná cílová cena společnosti Piper Sandler rovněž zohledňuje 25% zvýšení ceny, které Tesla nedávno oznámila za kompletní balík softwaru pro samořízené vozy.

Akcie společnosti Tesla se letos propadly o více než 21 %, ale nový cenový cíl společnosti Piper Sandler naznačuje, že by akcie mohly oproti čtvrtečnímu závěru vzrůst o téměř 30 %.

Berkshire Warrena Buffetta pokračuje ve vybírání zisků v čínském výrobci elektromobilů BYD

Společnost Berkshire Hathaway Warrena Buffetta prodala další část svého podílu ve firmě BYD poté, co se stala nejznámějším podporovatelem největšího čínského výrobce elektromobilů za více než deset let.

Podle páteční zprávy se Berkshire zbavila 1,72 milionu akcií BYD kótovaných na burze v Hongkongu za přibližně 57 milionů dolarů. Po prodeji konglomerát se sídlem v Omaze stále vlastní 18,87% podíl ve společnosti BYD, vyplývá z podání.

Začátkem tohoto týdne Berkshire prodala 1,33 milionu akcií společnosti BYD za přibližně 47 milionů dolarů v návaznosti na vysoké zisky společnosti vyrábějící elektromobily.

Akcie společnosti BYD se jen tento týden propadly o téměř 14 %, protože „věštec z Omahy“ zahájil prodej. V roce 2022 se akcie propadly o více než 14 %. Společnost BYD sídlí v jižní Číně a v roce 2011 otevřela své severoamerické ústředí v Los Angeles.

BYD byla pro Berkshire lukrativní sázkou, poprvé nakoupila přibližně 220 milionů akcií v září 2008. Podíl se v průběhu let rozrostl na 8 miliard dolarů v souvislosti s masivním růstem trhu s elektromobily. Za posledních 10 let akcie vyskočily o více než 600 %.

Buffett ocenil Charlieho Mungera, místopředsedu společnosti Berkshire a svého dlouholetého obchodního partnera, za to, že rozpoznal potenciál společnosti BYD. Mungerův přítel Li Lu, zakladatel správce aktiv Himalaya Capital se sídlem v Seattlu, je spojován s tím, že 98letého investora seznámil s řadou čínských akcií, včetně BYD, Alibaba a Pinduoduo.

Zdroj: Getty Images

Podle analytika JPMorgan Nicka Laie může Berkshire pokračovat v odprodeji svého podílu v BYD a bude muset svou transakci zveřejnit až při dalším překročení celého procentního čísla. Pokud podíl Berkshire klesne pod 5 %, nebude již muset zveřejňovat budoucí transakce, uvedl analytik.

Tento krok některým připomněl odprodej akcií společnosti Berkshire v PetroChina v roce 2007. V červenci a říjnu téhož roku provedla Berkshire podobné transakce, aby se zbavila celého svého podílu v čínské plynárenské společnosti. Lai poznamenal, že cena akcií společnosti PetroChina po Buffettově odchodu z podílu nadále rostla.

Zatímco Buffettův další krok by mohl být technickým převisem nad BYD, Lai uvedl, že z fundamentálního hlediska zůstává vůči tomuto hráči na poli elektromobilů pozitivní.