Akcie společnosti AstraZeneca se v srpnu propadly o 5,8 %, což je největší měsíční pokles za rok 2022, a vyvstává tak otázka, zda je vhodná doba na nákup jinak vysoce výkonných akcií při poklesu.
Cena akcií společnosti AstraZeneca (NASDAQ: AZN) v srpnu meziměsíčně klesla o 5,8 %. A to i přesto, že působí v silném defenzivním sektoru, má zdravé fundamenty a za posledních pět let zaznamenala impozantní nárůst ceny o 109 % k 31. srpnu 2022. Jedná se o největší měsíční pokles v roce 2022 a teprve třetí z osmi měsíců, kdy v tomto roce skutečně poklesla. Díky tomuto vývoji je vhodná doba k nákupu této akcie, i když s sebou nese krátkodobá rizika ocenění.
Defenzivy upřednostňované při poklesu
Analýza akcií AstraZeneca shora dolů ukazuje, že jsou atraktivní z makroekonomického hlediska. Světová ekonomika se potýká s vážnými problémy. Několik desetiletí vysoká inflace a ochota centrálních bank riskovat recesi, aby ji odvrátily, dostaly vyhlídky růstu do nejisté situace. MMF nedávno snížil svou prognózu globálního růstu na pouhých 3,2 %, což je téměř polovina růstu z roku 2021.
Není překvapením, že se to odráží v pomalém pohybu akciových trhů, protože na podniky dopadá jak slabší poptávka, tak rostoucí náklady. Například index S&P 500 (SP500) byl na konci srpna o 17 % nižší než na začátku roku. Obvykle jsou v takovém období v lepší pozici defenzivní akcie, mezi něž patří farmaceutické společnosti jako AstraZeneca, než například akcie společností s volnou spotřebou. Tentokrát tomu není jinak.
Zdroj: Gettyimages
Jak ukazuje následující tabulka, většina odvětví byla v uplynulém měsíci v červených číslech. Nejméně však byly postiženy defenzivy, jako jsou veřejné služby a zdravotnictví. Akcie zdravotnických podniků klesly o 1,8 % ve srovnání s poklesem indexu S&P 500 o 4,7 %. Dokonce i od počátku roku (k 2. září 2022) klesly akcie zdravotní péče o 4,1 %, zatímco index se propadl o téměř 18 %.
Bezpečnost na diverzifikovaných trzích
Další podrobnější pohled na geografické oblasti nejvíce postižené poklesem ukazuje, že USA jsou významným zdrojem obav, protože se nedávno dostaly do technické recese a dvě čtvrtletí po sobě zaznamenaly hospodářský pokles. Nelze popřít, že společnost AstraZeneca je vystavena působení amerického trhu, který se podílí na jejích tržbách 38 %, což z něj činí jediný největší trh společnosti. Je to však vyváženo tím, že zbývajících 62 % příjmů pochází z ostatních částí světa. Například Evropa se na jejích příjmech podílí 25 % a rozvíjející se trhy dalšími 24 %.
Riziko stagflace je globální, což znamená, že i na jiných trzích než v USA by v budoucnu mohlo dojít k poklesu hospodářského výkonu. V současné době jsou však v lepší pozici, což je pro společnost pozitivní.
Cenová síla
I v případě, že by ostatní trhy byly ovlivněny, je však silná cenová síla společnosti dalším faktorem, který může mít stabilizační vliv na její výsledky. To je důležitý ukazatel zejména v současné době, vzhledem k mimořádně vysoké úrovni inflace, která zvyšuje náklady. Při hodnocení cenové síly společnosti AstraZeneca vychází tato analýza z nedávné zprávy společnosti Neuberger Berman, která za její ukazatel považuje hrubé marže společností.
Zdroj: Gettyimages
Společnost AstraZeneca vykazuje ve 2. čtvrtletí roku 2022 silnou hrubou marži ve výši 72 % na vykazovaném základě a 83 % na základním základě. Rozdíl mezi nimi je vysvětlen úpravami provedenými kvůli akvizici společnosti Alexion, která vyrábí léčiva proti vzácným onemocněním. Tato marže se ve skutečnosti zlepšila oproti 1. čtvrtletí, kdy činila 68 % (vykazovaná) a 79 % (základní). I za celý rok 2021 činila její hrubá zisková marže 66 % ve výkazech a 74,2 % v jádru. To je v pozitivním srovnání s průměrnou hrubou marží společností z indexu S&P 500, která za posledních 12 měsíců činila 38 %.