Proč je kurz japonského jenu tak slabý a co to znamená pro Japonsko?

Poprvé po téměř čtvrtstoletí oslabil japonský jen nad hranici 140 za dolar, a to především proto, že japonská centrální banka drží úrokové sazby na nejnižší úrovni, zatímco Federální rezervní systém a další centrální banky provádějí jejich nadměrné zvyšování. Růst cen v Japonsku je mnohem nižší než v USA a Bank of Japan se domnívá, že musí udělat více pro to, aby po letech deflace upevnila inflaci v myslích spotřebitelů a podniků. Historický propad jenu ekonomice, podnikům i spotřebitelům prospěl i uškodil. Strmost jeho poklesu vyvolává otázky, zda tvůrci měnové politiky musí jeho pokles omezit měnovou intervencí nebo změnou politiky BOJ.

Proč je japonský jen tak slabý?

Největším důvodem je posun USA směrem k vyšším úrokovým sazbám, zatímco japonské sazby zůstávají nízké, což činí aktiva denominovaná v dolarech pro investory atraktivnější. Výnosy státních dluhopisů stoupají, protože obchodníci sázejí na to, že Fed bude pokračovat v agresivním zvyšování sazeb, zatímco BOJ udržuje limit 0,25 % na výnosu japonských desetiletých státních dluhopisů. Oživení japonské ekonomiky zůstává relativně mírné a pokračující deficit obchodní bilance rovněž posiluje tlak na pokles jenu.

Proč Japonsko nezvyšuje sazby?

Zdroj: Unsplash

Guvernér BOJ Haruhiko Kuroda opakovaně prohlásil, že je příliš brzy na omezení uvolňování měnové politiky, protože dlouhý boj proti deflaci ještě neskončil. Inflace zrychlila nad 2% cíl BOJ, ale banka tvrdí, že tento trend není udržitelný, a očekává, že v roce začínajícím dubnem 2023 inflace klesne pod cíl. Kuroda trvá na tom, že k zajištění stabilní inflace je zapotřebí výraznějšího růstu mezd.
Kuroda vyjádřil obavy z náhlého oslabení jenu, ale dal najevo, že měna nezpůsobí změnu politiky BOJ.

Co znamená slabý jen pro ekonomiku?

Obecně slabší jen pomáhá velkým japonským společnostem s globálními aktivitami, protože zvyšuje hodnotu repatriovaných zahraničních zisků. Částečně díky poklesu jenu vzrostly zisky japonských podniků na nejvyšší úroveň od roku 1954. Slabá měna může také pomoci cestovnímu ruchu tím, že zvyšuje kupní sílu cestovatelů ze zahraničí, ale Japonsko z toho zatím nemá prospěch kvůli pandemickým hraničním kontrolám. Na druhé straně slabší jen zdražuje dovoz energií a potravin, což dopadá na spotřebitele, jejichž výplaty nestačí držet krok s růstem životních nákladů. Jejich rostoucí úzkost oslabila podporu veřejnosti premiérovi Fumio Kišidovi. Premiér podpořil politiku BOJ tím, že zvýšil vládní výdaje, aby omezil dopad vyšších cen. Tím se Japonsko odlišuje od ostatních velkých ekonomik, které se při omezování inflace soustředily na měnovou politiku.

Co to znamená pro Kurodu?

Zdroj: Unsplash

Díky pokračující podpoře vlády se do značné míry očekává, že Kuroda ponechá úrokové sazby beze změny až do konce svého funkčního období v dubnu, a to i v případě, že měna bude nadále oslabovat. Guvernér často zdůrazňuje, že za devizové záležitosti odpovídá ministerstvo financí, nikoli BOJ. Nízké výpůjční náklady také Kišidovi pomáhají pokračovat ve zvyšování veřejných výdajů, které mají pomoci japonské ekonomice zotavit se z pandemie.

Mohla by vláda zasáhnout?

Ministr financí Shunichi Suzuki nenaznačil, že by přímá intervence na měnovém trhu byla bezprostředně možná. Pokud by vláda vstoupila na trhy s cílem posílit jen, bylo by to poprvé od roku 1998, kdy se spolu s USA zapojila do masivního a koordinovaného nákupu jenů. Suzuki a další představitelé doufají, že slovní varování budou stačit ke zpomalení současného propadu jenu. Vzhledem k tomu, že USA se soustředí na boj s inflací a slabost jenu je tak úzce spojena s japonskou měnovou politikou, čelí společná intervence s USA vysoké laťce. Jednostranné intervence na podporu jenu se v minulosti ukázaly jako značně neúčinné.

Může jen dále klesat?

Do značné míry záleží na tom, jak vysoko Fed zvýší sazby. Čím strměji půjdou výnosy státních dluhopisů, tím větší bude rozdíl v sazbách mezi Japonskem a USA, protože BOJ udržuje výnosy domácích dluhopisů pod pokličkou. Zvýšení úrokových sazeb Fedu na začátku letošního roku přimělo investory vsadit na to, že Japonsko bude následovat jeho příkladu. Spekulace o případné změně stále existují, ale většinou ustoupily poté, co BOJ opakovaně projevila odhodlání bránit svůj výnosový strop. Pokles jenu se může zastavit, jakmile investoři dokončí oceňování zvyšování sazeb Fedu nebo jakmile Spojené státy upadnou do recese, což oslabí dolar.