Stratégové házejí ručník do ringu na konci roku v Evropě
Podle průměru 16 odhadů v průzkumu agentury Bloomberg se prognózy pro index Stoxx 600 za poslední měsíc snížily přibližně o 5 %. Stratégové nyní vidí, že benchmark zakončí rok na 427 bodech, což znamená zisk méně než 5 % oproti středečnímu závěru. Při použití mediánu 418 bodů je potenciální růst ještě menší.
Zhoršující se výhled stratégů přichází v těžké době pro region, který se potýká s rostoucí inflací, jestřábí centrální bankou, energetickou krizí a obavami z recese. Od srpnového průzkumu devět z dotazovaných firem snížilo své prognózy a na základě současného průměru index směřuje k meziročnímu poklesu o 13 %. To by se vyrovnalo roku 2018, který byl jedním z nejhorších za více než dvě desetiletí.
„Udržitelnost jakékoli rally je v současném prostředí zpochybněna tím, že se neočekává brzké zlepšení politiky ani fundamentů,“ uvedli stratégové Barclays pod vedením Emmanuela Caua. Tento měsíc snížili svůj cílový index Stoxx 600 ze 465 na 390, čímž se vyrovnali kolegům z Bank of America Corp. a Goldman Sachs Group Inc.
Mezi další firmy, které od posledního průzkumu snížily své prognózy pro Stoxx 600, patří Bayern LB, Deka Bank, NN Investment, Pictet Asset Management a UniCredit SpA.
Index Stoxx 600
Stratégové Bank of America snížili svůj cíl před měsícem kvůli vyhlídce na zrychlující se hospodářský pokles. „Očekáváme, že brzda v podobě slabšího růstu převáží nad zvýšením násobků akcií v důsledku poklesu reálných výnosů dluhopisů, protože pozornost centrálních bank se přesouvá od obav z inflace k obavám z růstu,“ uvedla tento týden v písemném komentáři Milla Savova z BofA.
Podle kolegů z Goldman Sachs dosahuje evropský akciový trh v průměru dna, když akcie dosáhnou 9,5násobku forwardové ceny k zisku, což je o 13 % méně než současná úroveň.
Podobně pesimistický pohled zaujímají i investoři. Podle zářijového průzkumu manažerů fondů Bank of America klesla alokace do akcií eurozóny na čistých 42 % podváhy, což je nejnižší hodnota v historii. Mezitím akcionáři stáhli z akciových fondů v regionu 81 miliard USD v 31 týdnech odlivu v řadě, což je nejdelší série od roku 2016.
Přesto ne všichni zastávají negativní názor. Stratégové JPMorgan Chase & Co. v čele s Mislavem Matejkou patří k těm, kteří jsou ohledně regionu optimističtější.
„Zisky by se mohly chovat lépe, než je typické, a potenciální recese by mohla být mělká,“ napsal Matejka tento týden ve své poznámce a jako potenciální pozitiva uvedl také fiskální stimulační opatření, potenciál nižších cen plynu a velký oceňovací diskont vůči USA.
Švýcarské akcie se ocitly na medvědím trhu, protože SNB ukončila používání záporných sazeb
Švýcarské akcie se připojily k evropským protějškům a uzavřely na medvědím trhu, protože investoři se obávají jestřábích centrálních bank poté, co národní politici poprvé po téměř osmi letech zvýšili výpůjční náklady nad nulu.
Index SMI ve čtvrtek klesl o 1,3 % na nejnižší úroveň od listopadu 2020, čímž pokles z prosincového rekordního maxima dosáhl 21 % a vstoupil do technického medvědího trhu.
Navzdory pověsti švýcarských akcií jako útočiště byl index zatížen tím, že růstové akcie dostaly ránu v souvislosti s rozšířeným pesimismem kolem zvyšování sazeb a rostoucími výnosy dluhopisů. Mezi největší poklesy v tomto roce patří Roche Holding AG, Nestle SA a Sika AG.
Zatímco banky obvykle těží z prostředí vyšších sazeb, překážky Credit Suisse Group AG index rovněž zatížily, přičemž akcie dnes dosáhly rekordního minima na základě zprávy, že zvažuje odchod z amerického trhu jako jeden z různých scénářů strategické reorganizace.
Švýcarský index je jedním z posledních významných regionálních indexů, který překročil tuto hranici poté, co německý DAX a Euro Stoxx 50 uzavřely v březnu v medvědím teritoriu a S&P 500 je následoval v červnu v důsledku obav z pevně jestřábího postoje centrálních bank. Curyšští politici se snaží omezit inflaci, která se pohybuje nad 3 %, ale zůstává zlomkem inflace okolních zemí.
Švýcarský index
Navzdory letošním poklesům se index SMI obchoduje za 14násobek odhadovaných zisků, zatímco u indexu Euro Stoxx 50 je to 10 násobek, přičemž stratégové Bloomberg Intelligence jej označují za „stále extrémnější“.
Stratégové Tim Craighead a Laurent Douillet uvedli, že „pokud ziskové marže v příštích čtvrtletích popraskají, čehož se obáváme, bude pro švýcarský akciový trh existovat jen malý polštář“.
Přesto Arthur Jurus, hlavní investiční stratég společnosti Oddo BHF, tvrdí, že inflace bude švýcarské společnosti zatěžovat méně než společnosti ve zbytku světa. Ačkoli ekonomická rizika přetrvávají, zejména kvůli energetické krizi, „v době globálních ekonomických otřesů švýcarská aktivita překonává zbytek světa“.
Švýcarská ekonomika je dlouhodobě odolnější navzdory regionálním protivětrům. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg počítají s tím, že poroste až do konce příštího roku, zatímco třem největším ekonomikám eurozóny předpovídají zpomalení.