Ford by mohl být zajímavý pro investory a recese by mohla ovlivnit bankovnictví

Morgan Stanley zvýšila hodnocení společnosti Ford, tvrdí, že nedávný pokles nabízí atraktivní vstupní bod

Podle Morgan Stanley by investoři mohli v budoucnu profitovat z nákupu akcií Ford Motor.

Analytik Adam Jonas, který je na Wall Street hojně sledován, zvýšil hodnocení automobilky na overweight z equal weight a zopakoval cílovou cenu 14 USD za akcii. Tato cílová hodnota znamená nárůst o 13,2 % oproti úternímu závěru na úrovni 12,36 USD. Akcie Ford v předobchodní fázi vzrostly o 1 %.

Akcie Ford byly v poslední době pod tlakem a za poslední měsíc ztratily 18,5 % poté, co společnost koncem září varovala před dodatečnými náklady na dodavatelský řetězec ve výši 1 miliardy USD za třetí čtvrtletí. Ford rovněž uvedl, že problémy s dodávkami vedly k nedostatku, který se týká 40 000 až 45 000 vozidel.

„Varování před zisky za 3. čtvrtletí spolu s makroobavami vedly k poklesu očekávání na straně kupujících a prudkému stažení akcií. Akcie Ford se obchodují přibližně na 8násobku naší normalizované prognózy zisku na akcii ve výši 1,50 USD,“ napsal Jonas.

Zdroj: Reuters

Zároveň však uvedl, že toto stažení může být pro investory příležitostí k nákupu.

„Potenciálně příznivý idiosynkratický vývoj týkající se restrukturalizace společnosti (vytvoření Ford Blue a Ford Model e) má potenciál lépe sladit růst a capex potřeby podnikání v oblasti elektromobilů s příznivějšími náklady na kapitál,“ uvedl Jonas a dodal, že podpis zákona o snížení inflace by mohl podpořit podnikání Fordu v oblasti elektromobilů v USA.

Jinde v automobilovém průmyslu Jonas snížil cílovou cenu pro General Motors na 30 dolarů za akcii ze 42 dolarů a zopakoval své hodnocení akcií s rovnou váhou. Nová cílová cena je o 17,3 % vyšší než úterní závěrečná hodnota 35,80 USD.

Analytik poznamenal, že GM sice nevydal podobné varování jako Ford, ale krok posledně jmenovaného „bude pravděpodobně významnou událostí pro celé odvětví“.

Společnost Atlantic Equities snížila rating Goldman Sachs a Morgan Stanley, protože investiční bankovnictví zpomaluje

Společnosti Goldman Sachs a Morgan Stanley obdržely ve středu snížené ratingy od společnosti Atlantic Equities, protože rostou obavy z toho, jak by činnost investičního bankovnictví mohla být ovlivněna potenciální recesí.

Výzkumný analytik John Heagerty snížil rating Goldman Sachs na underweight z neutral a Morgan Stanley na neutral z overweight. Heagerty uvedl, že tyto dvě banky mají konkrétně na obzoru jen málo pozitivních událostí a zároveň nesou riziko dalšího poklesu aktivit investičního bankovnictví, které by pravděpodobně doprovázelo hospodářský pokles.

Zdroj: Reuters

„Zatímco obchodní aktivita se zatím drží dobře a úvěrové podmínky zůstávají relativně příznivé, hluboce invertovaná výnosová křivka v kombinaci s různými makroekonomickými ukazateli naznačují, že v roce 2023 může přijít recese, která pravděpodobně povede k dalšímu poklesu aktivity investičních bank a poklesu akciových trhů, což obojí má nadměrný dopad na zisky investičních bank,“ uvedl v poznámce klientům.

Analytik snížil cílovou cenu Goldman na 290 USD z 330 USD, což znamená pokles o 8 % z úterní závěrečné hodnoty 314,87 USD. Snížil také cílovou cenu banky Morgan Stanley o 10 USD na 85 USD, což znamená nepatrný zisk oproti předchozímu závěru na úrovni 83,97 USD.

Banky se dostaly do popředí zájmu jako potenciální poražení v období recese. Obavy se začaly točit kolem zdraví Credit Suisse, jedné z největších evropských bank. Mezitím se banka Goldman stala první bankou na Wall Street, která v reakci na pokles objemu obchodů snížila počet pracovních míst.

Období silné recese by mohlo přinést pokles cen akcií obou bank o 50 až 60 %. Podle Heagertyho medvědího scénáře klesne v roce 2023 zisk na akcii bank Goldman o 36 % a Morgan Stanley o 29 %, pokud dojde k dalšímu 20% poklesu poplatků IB, příjmů z obchodování a akciových trhů.

Investiční bankovnictví je větší součástí podnikání bank Goldman a Morgan Stanley než u ostatních bank. Podle společnosti Atlantic Research tvoří IB přibližně 25 % příjmů banky Goldman a 17 % příjmů banky Morgan Stanley. To je výrazně nad průměrem celého odvětví, který činí 10 %.

„Naše analýza citlivosti ukazuje potenciální tlak na zisk v důsledku 20% poklesu poplatků IB, příjmů z obchodování a akciových trhů,“ řekl. „Goldman Sachs a Morgan Stanley jsou nevyhnutelně vystaveny největšímu riziku poklesu ze všech šesti velkých bank.“