Index US dolaru, který se tento týden propadl o více než 1,5 %, zůstává klidný

Po dvoudenní rizikové rallye se zdá, že trhy uprostřed týdne začaly být opatrné. Index amerického dolaru, který se tento týden již propadl o více než 1,5 %, zůstává na začátku středy relativně klidný nad úrovní 110,00 a výnos desetiletých amerických státních dluhopisů se drží stabilně na úrovni kolem 3,6 %. Americký ekonomický přehled bude obsahovat zprávu ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru a průzkum ISM PMI pro sektor služeb za září spolu s údaji o obchodní bilanci zboží za srpen. Evropská unie by měla zveřejnit podrobnosti nových sankcí proti Rusku, které zahrnují omezení cen ropy.

Účastníci trhu budou také pozorně sledovat titulky ze zasedání OPEC+. Zprávy naznačující, že by skupina mohla snížit těžbu až o 2 miliony barelů denně, způsobily, že ceny ropy ve středu pozdě večer vzrostly. Barel West Texas Intermediate (WTI) v úterý vzrostl o téměř 4 % po pondělním 5% růstu a naposledy se obchodoval na dosah 87 USD.

Futures na americké akciové indexy odrážejí zhoršenou náladu na trhu a na počátku středy klesly o 0,4 až 0,5 %. Zdá se, že rostoucí geopolitické napětí zatěžuje náladu na riziko. V reakci na rozhodnutí Washingtonu poslat Ukrajině další vojenskou pomoc ruský velvyslanec v USA dříve během dne prohlásil, že nebezpečí přímého střetu mezi Ruskem a Západem se vystupňovalo.

Během asijského obchodování novozélandská centrální banka (Reserve Bank of New Zealand) oznámila, že podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů na 3,5 %. Banka uvedla, že výbor zvažoval, zda sazbu zvýšit o 50 nebo 75 bazických bodů, a poté se rozhodl pro 50 bazických bodů, které jsou vhodné k udržení cenové stability a přispívají k maximální udržitelné zaměstnanosti. S počáteční reakcí se NZD/USD poprvé od 23. září vyšplhal nad 0,5800, ale v prostředí averze k riziku ustoupil k 0,5750.

EUR/USD v úterý zaznamenal působivé zisky a testoval paritu, než přešel do fáze konsolidace. V době psaní tohoto článku se pár pohyboval do strany poblíž 0,9980.

GBP/USD v úterý uzavřel šestý den v řadě v kladném teritoriu a dotkl se nejvyšší úrovně za téměř tři týdny na 1,1490. Na začátku středy se pár pohybuje v úzkém rozpětí nad úrovní 1,1450.

Poté, co si v pondělí zlato připsalo více než 2 %, si v prostředí klesajících výnosů z globálních dluhopisů zachovalo býčí dynamiku a v úterý prorazilo hranici 1 700 USD. XAU/USD je tento týden již o 4 % výše a obchoduje se nad 1 720 USD.

USD/JPY se v úterý v důsledku neutuchajícího výprodeje dolaru snížil, ale našel podporu poblíž 144,00. Na začátku středy se pár drží v kladném teritoriu poblíž 144,20. Japonský premiér Fumio Kišida ve středu prohlásil, že je důležité spojit slabý jen s oživením ekonomiky obnovením příjezdové turistiky a přesunem firem.

V září indonéská rupie vůči americkému dolaru oslabila z 14 840 na 15 224. Ekonomové banky MUFG očekávají, že pár USD/IDR dosáhne hodnoty 15,500, než se v příštím roce opět sníží.

NZD/JPY se nachází na supportu poblíž 82,30, čímž opustil maxima z minulého týdne a vystavil se značnému riziku pohybu níže po zbytek týdne. Medvědi mohou vyhlížet otestování hodnoty 81.