Akcie společnosti SHEL právě utrpěly ztrátu, protože energetický gigant se snaží zajistit zdroje zemního plynu.
Dnes brzy ráno zveřejnila společnost Shell (NYSE:SHEL) „aktualizovanou zprávu“ za třetí čtvrtletí roku 2022. Bylo v ní hodně čísel, ale málo komentářů. Článek v deníku Wall Street Journal však účinně vyplnil prázdná místa. Vyjádřil to, co si pravděpodobně mnozí obchodníci mysleli: Volatilní trh se zemním plynem pravděpodobně způsobí společnosti Shell problémy. V důsledku toho se dnes akcie SHEL rychle propadly.
Společnost Shell sídlí v Londýně a podléhá britskému komoditnímu trhu, který se výrazně liší od amerického. Vzhledem k tomu, že Rusko potlačuje vývoz zemního plynu do Velké Británie, je pro společnost Shell nepochybně problém nákladově efektivně získávat zemní plyn.
Těžba ropy nebude takovým problémem. Společnost Shell očekává, že ve třetím čtvrtletí vytěží 890 000 až 940 000 barelů ropného ekvivalentu denně. Na druhou stranu společnost očekává, že objem zkapalněného zemního plynu neboli LNG se pohyboval mezi 6,9 a 7,5 milionu tun. Je zřejmé, že dnešní finanční obchodníky toto rozpětí příliš nenadchlo.
Zdroj: Getty Images
Co se to děje s akciemi SHEL?
Akcie společnosti SHEL dnes ráno hned po startu propadly o 5 %. Po hodině obchodní seance akcie stále klesají o 4 %.
Rozhodně nepomohlo, že se akciový trh obecně nacházel v červených číslech. Přesto musela aktualizace údajů za 3. čtvrtletí a článek v Journalu akcionáře společnosti Shell dostat do nervózní nálady.
Obavy panují také ohledně marží společnosti Shell ve třetím čtvrtletí. Například v kategorii chemikálií a produktů činí orientační rafinérská marže společnosti Shell 15 USD na barel ropy. Ve druhém čtvrtletí roku 2022 činila marže společnosti v této kategorii 28 dolarů na barel ropy.
Navíc se očekává, že to sníží hospodářský výsledek společnosti Shell. Konkrétně se očekává, že výše zmíněný „pokles marže bude mít negativní dopad na upravený zisk EBITDA z prodeje produktů ve třetím čtvrtletí ve srovnání s druhým čtvrtletím roku 2022 ve výši 1,0 až 1,4 miliardy USD“.
Zdroj: Shell
Dnešní finanční obchodníci všechny tyto informace rychle zvážili a okamžitě prodali akcie SHEL. Investoři do společnosti Shell a obecně do energetických společností se budou muset časem vypořádat s obtížným a nepředvídatelným evropským komoditním prostředím.
Pro společnosti spojené se zdroji paliva a energií je to dnes složité. A to po celém světě. Energetická krize je dnes horkým tématem, a my jej v žádném případě nechceme žádným způsobem snižovat. situace je dnes opravdu turbulentní. Chytrý investor ale musí zůstat za všech okolností co možná nejrozvážnější a uvědomit si, že na konci dne jde vždy jen o určitou podobu ekonomických cyklů. A naprosto drtivá většina z těchto jevů vlastně ani není jakkoli nová nebo ojedinělá. Člověk se jen na chvíli musí uklidnit, podívat se do historie a načíst si například nějaké starší grafy a statistiky.
I když máme někdy pocit, že to co se děje přímo před našima očima, je něco nového, nejspíš to tak ani zdaleka nebude.