Dolar oslabuje, protože obchodníci se zaměřují na páteční údaje z trhu práce

Dolar ve čtvrtek během neklidné asijské seance kolísal, protože investoři se zaměřili na údaje o práci a inflaci v USA, jejichž slabost může signalizovat případné zpomalení zvyšování sazeb v USA.

Po středečním prudkém růstu se zelená bankovka snažila udržet zisky a klesla o 0,4 % na 0,9922 USD/EUR a o 0,3 % vůči libře šterlinků.

Australský a novozélandský dolar citlivé na riziko posílily o více než 0,5 % a zvedly australský dolar nad 0,65 USD a kiwi na dvoutýdenní maximum nad 0,58 USD.

V pátek budou zveřejněny údaje o zaměstnanosti v USA a příští týden údaje o inflaci. Představitelé Federálního rezervního systému opakovaně zdůraznili, že budou zvyšovat a držet sazby na vysoké úrovni, dokud inflace nepoleví, a trhy očekávají příští měsíc prudké zvýšení sazeb o 75 bazických bodů.

Nečekaně mírné zvýšení sazeb o 25 bazických bodů v Austrálii tento týden však vyvolalo naději, že i ostatní centrální banky brzy zmírní své zpřísňování.

„Lidé tak trochu očekávají, že Fed by mohl udělat totéž, ale Fed se zjevně proti této myšlence brání,“ řekl analytik Bank of Singapore Moh Siong Sim.

„Je to spíše taková úprava pozice než velké přehodnocení fundamentů,“ řekl. „Opravdu záleží na údajích (a) na jakémkoli náznaku, že by se situace v USA mohla zpomalit – trh se toho chytí.“

EUR/USD – Zdroj: Autochartist

Ve středu, kdy se dolar prudce zvedl, žádná taková data ani náznaky ze strany Fedu nebyly k vidění.

Americký průmysl služeb zaznamenal v září další měsíc expanze, údaje z trhu práce byly solidní a schodek obchodní bilance se snížil.

Prezidentka sanfranciského Fedu Mary Dalyová zopakovala, že se politici zaměřují na boj s inflací, a odmítla naděje trhu na snížení sazeb v roce 2023.

„Myslím, že to lidem jen připomnělo, že je možná trochu předčasné snažit se oceňovat snížení sazeb v USA,“ řekl měnový stratég Westpac Imre Speizer.

Futures na úrokové sazby naznačují, že Fed čeká do poloviny příštího roku více než 130 bazických bodů zpřísnění.

Americký dolarový index zakolísal o 0,08 % níže na 110,84, čímž se dostal z minima poblíž 110 ze začátku týdne, i když s určitým odstupem pod 20letým maximem z minulého týdne na úrovni 114,78.

Britská libra se naposledy pohybovala za 1,1351 USD, zatímco australský dolar vzrostl o 0,6 % na 0,6528 USD. Novozélandský dolar, který se vezl na dalším impulsu ze středečního rezolutně jestřábího rozhodnutí centrální banky, dosáhl dvoutýdenního maxima 0,5810 USD.

GBP/USD – Zdroj: Autochartist

Jen, který byl držen na stabilní úrovni kvůli riziku další japonské intervence, se nacházel na úrovni 144,51 za dolar.

Kartel producentů ropy vedený Saúdskou Arábií se ve středu dohodl na výrazném snížení produkce, což zvedlo futures na ropu Brent na třítýdenní maximum 93,99 USD za barel.

Podle analytiků vyšší ceny pravděpodobně sníží šance na brzké snížení sazeb a nejvíce zasáhnou Evropu a Británii.

„Vyšší ceny energií by měly mnohem přímější dopad na evropský region vzhledem k přímějšímu vztahu k jeho financím,“ uvedl stratég NatWest Markets Jan Nevruzi.

Později ve čtvrtek Evropská centrální banka zveřejní zápis z politického zasedání z minulého měsíce.