Tyto akcie ropných společností se obchodují se slevou, přestože energetický sektor zažívá brutální vzestup.
Akcie ropných společností si v současném tržním prostředí vedou skvěle. Vzhledem k tomu, že poptávka je stále silná a nabídka omezená, mají tyto společnosti spoustu příležitostí vydělávat peníze z ruky do ruky, i když ceny klesnou pod 80 dolarů za barel. Levné akcie ropných společností navíc nabízejí skvělý způsob, jak diverzifikovat své portfolio. Věřím, že i když na trhu zaznamenaly určitou volatilitu, ropa bude i nadále nezbytnou součástí našeho světa a ekonomiky.
Letošní vyprávění o levných ropných akciích se soustředí na konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou a z něj vyplývající energetickou krizi. Navíc s tím, jak válka na Ukrajině nabírá na obrátkách, můžeme být svědky ještě agresivnějšího postoje Kremlu. Proto budou ropné akcie v dohledné budoucnosti pravděpodobně neuvěřitelnou sázkou.
Z ekonomického hlediska mají ceny ropy z větší části tendenci být cenově nepružné. O neelastické poptávce hovoříme tehdy, když poptávka při změně ceny příliš nekolísá. Základní poptávka po ropě má tendenci být neelastická navzdory spotřebitelskému sentimentu. Po těchto slovech se podívejme na dvě levné akcie ropných společností, které by mohly přinést dostatek hodnoty do vašeho portfolia.
Chevron (CVX)
Integrovaný ropný a plynárenský gigant Chevron (NYSE:CVX) byl letos skvělou investicí. Jeho akcie vzrostly o více než 20 % v roce, kdy se index S&P 500 propadl na historické minimum. Těžil z vyšších cen energií, což mu umožnilo vytvářet solidní volné peněžní toky (FCF).
V důsledku toho má více peněz, které může přidělit investorům, a skvěle využívá hotovost k růstu hodnoty pro své akcionáře. Přestože se letos dobře drží, obchoduje se zhruba o 15 až 20 % níže, než je její vnitřní hodnota.
Zdroj: Shutterstock
Chevron zůstává pravděpodobně nejlepší dlouhodobou investicí v této sféře. Jak uvedl její finanční ředitel Pierre Breber, její prioritou je „investovat a rozvíjet jak tradiční, tak novou energetiku“. V souladu s tím investuje v první polovině letošního roku o 80 % více do rozvoje svých investic ve srovnání s předchozím obdobím.
Kromě tradičního podnikání investuje i do svého nízkouhlíkového segmentu. Díky akvizici společnosti Renewable Energy Group v hodnotě 3 miliard dolarů již patří k předním výrobcům obnovitelných paliv. Tyto investice však nijak neovlivnily její robustní dividendový profil, který se může pochlubit výnosem 3,60 % při 34 letech po sobě jdoucího růstu výplaty dividend.
Marathon Oil (MRO)
Marathon Oil (NYSE:MRO) je přední společností zabývající se průzkumem a těžbou ropy a zemního plynu. Má za sebou neuvěřitelných 12 měsíců díky hvězdným výsledkům z energetického sektoru. Společnost MRO přitom výrazně zvýšila své volné peněžní toky a politiku kapitálové návratnosti, což jí umožnilo stát se pozoruhodně ziskovou, přestože se v posledních deseti letech zmenšovala.
Zdroj: Bloomberg
Společnost Marathon se v posledních letech stala strojem na generování hotovosti. Ve druhém čtvrtletí vydělala ohromující FCF ve výši více než 1,3 miliardy. Toto číslo poskočilo o více než 24 % díky opětovnému posílení trhu. Proto očekává, že rok zakončí s neuvěřitelnými 4,5 miliardami USD FCF.
Nejatraktivnějším prvkem společnosti MRO je její přátelský a přehledný program odměn pro akcionáře. Její politika je však primárně zaměřena na zpětný odkup akcií, nikoli na dividendy, přičemž ve druhém čtvrtletí nakoupila akcie za 760 milionů dolarů. Přesto dosahuje poměrně silného výnosu 1,4 %. Navzdory solidním výsledkům se její akcie obchodují za pouhých 1,9 forwardových prodejů, což je výrazně méně, než je její pětiletý průměr.